Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Boza Yapmanın Püf Noktaları

Recommended Posts

Kış aylarının sevilen lezzetlerinden birisi olan boza, içerisinde yüksek oranda kalsiyum ve protein bulundurur. Vücut ısısını artırıcı özellikte olduğu için soğuk havalarda daha fazla tercih edilen boza, içerisindeki mayadan dolayı uzun süreli tokluk hissi de verir. Boza yaparken kullanılan malzemeler ve yapılışında dikkat edilmesi gerekenler şöyledir:

 

 

Malzemeler:

 

 

6 çay bardağı bulgur

1 çay bardağı pirinç

12-14 su bardağı su (su miktarı kıvama göre artırılabilir)

1 çay kaşığı maya

2 yemek kaşığı toz şeker

Leblebi veya fındık

Toz tarçın

 

 

Yapılışı:

 

 

İlk olarak bulgur ve pirinç ayıklanır, ardından yıkanır. Su ile yumuşayıncaya kadar haşlanır. Daha sonra bu karışım süzgeçten geçirilir ve posası atılır. Ağzını kapatmadan 1 veya 2 saat güneş görmeyen ortamda ılıması için bekletilir. Ilıyan karışımın üzerine iki kaşık şeker ve su ile karıştırılan maya eklenir. Ağzı kapalı bir kapta bekletilir. Bu karışım 24 saat bekletildikten sonra üzerine şeker ilave edilir. Karışımın serin bir yerde beklemesi gerekir. Ayrıca bekleme süresi içerisinde belli aralıklarla karıştırılması gerekir. Şekeri ekledikten sonra tadına göre üzerine bir miktar da şeker ilave edilebilir. Kıvamını ayarlamak için de su eklenebilir.

 

 

Bozanın hazırlanması bu şekilde tamamlanır. Buzdolabında muhafaza ettikten sonra kısa bir süre içerisinde bozayı tüketmek gerekir. Bunun nedeni ise buzdolabında bozanın fermantasyonunun azalmasıdır. Servis ederken üzerine tarçın veya fındık eklenir.

 

 

Boza yapımında dikkat edilmesi gerekenler

 

 

Boza yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta oda sıcaklığıdır. Sıcak ortamda yapılan bozanın tadında ekşime meydana gelir. Boza fazla mayalandığı için kıvam ve tat istenilen şekilde olmaz.

Boza mayasını arada bir kontrol etmek önemlidir. Fazla bekleyen veya mayalanan boza, bozulma belirtisi gösterir. Ayrıca bozayı iki gün içerisinde tüketmek gerekir. Bozulmaması içinse daha az malzeme kullanılarak yapılması uygun olur.

Bozayı plastik yerine cam bir kabın içerisinde yapmak, kıvamının ve lezzetininin daha iyi olmasını sağlar. Cam bardaklarda servis edilmesi de mümkündür.

 

boza-yapmanin-puf-noktalari_646x340.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...