Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Anlamları ve Kökenleriyle Şaşırtacak 10 Sözcük

Recommended Posts

İşte kaynakları ve anlamlarıyla şaşırtacak 10 kelimeyi sizler için bir araya getirdik...

 

Karantina

 

727_pt1_karantina.jpg

 

“Karantina” kelimesi ise, Fransızca “quarante” yani “kırk” kelimesinden geliyor. Hastalık taşıma olasılığı olan gemilerin tam 40 gün açıkta bekletildikten sonra limana kabul edilmesi geleneğinden dolayı, bu kelime hemen bütün dillere yerleşmiş durumda.

 

 

Lemur

 

727_pt1_u.jpg

 

“Lemur”lar dünyanın en sevimli hayvanlarından olsa da, isimleri “ölülerin ruhu” anlamındaki bir latince kelimeden türemiş.

 

 

Jean

 

727_pt1_shutterstock_711250392.jpg

 

Kot pantolon anlamında kullandığımız “Jean/Cin” kelimesi ise, çok basit bir kökene sahip. İtalya’nın Cenova kentinden alıyor ismini.

 

 

 

Mortgage727_pt1_4.jpg

 

Mortgage ise son yıllarda hayatımıza girmiş bir kelime. “Kira öder gibi ev sahibi olmak” anlamında kullanıyor olsak da, kelimenin kökeni, borçları ödemezseniz ne olacağına işaret ediyor. “Ölüm Taahhüdü” anlamına gelen mortgage yaptırmadan önce bir kez daha düşünmekte fayda var.

 

 

 

Anahtar727_pt1_bigstock-Golden-key-in-keyhole-16975937.jpg

 

Anahtar sözcüğü de sıklıkla kullandığımız kelimelerden biri. Sözcüğün kökü, Yunanca açmak anlamına gelen “anihto” sözcüğüdür. “Anihtiri” ise açmaya yarayan anlamındadır.

 

 

 

Kilit727_pt1_ruyada-kilit-acmak-1200x800.jpg

 

 

Anahtarımız var, ona bir de kilit uydurmalı diyorsanız, Rumca kapatmak anlamındaki “kleo” sözcüğünden türeyen “kleidi” (kapamaya yarayan) alet kelimesini kullanıyor olacaksınız.

 

 

 

İzbandut

727_pt1_%C4%B0zbandut.jpg

 

İzbandut kelimesini “iri yarı” anlamında kullanırız. Oysa kelime dilimize Rumca’dan geçmiştir ve kelimenin anlamı “korsan”dır. (İngilizce ve Fransızca karşılığı bandit.)

 

 

 

Jumbo

 

727_pt1_jumbo-696x508.jpg

 

“Jumbo” yaygın olarak kullanılan bir kelime haline geldi. “Jumbo” boy menüler, “Jumbo Jet”ler. Jumbo kelimesi ise aslında yerel Afrika dillerinden birinde “Fil” demek. 1860 yılında, Londra Hayvanat Bahçesi’ne getirilen bir file bu ismin verilmesinin ardından, kelime “büyük” anlamında kullanılmaya başlanmış.

 

 

 

Şarap, Şurup, Meşrubat

 

727_pt1_na31872702.jpg

 

Şarap, şurup ve meşrubat kelimelerinin tümü de Arapça kökenlidir. Şarap, içilen, içimlik; şurup, içilebilecek,sıvı/lar; meşrubat, tüm içilebilenler,içecek türünden olan anlamına gelir ve bu sözcüklerin tümü şırb(p) yani içme sözcüğünden türemiştir.

 

 

Beleş

 

727_pt1_bele%C5%9F-e1400597443310-630x316.jpg

 

Beleş kelimesi argo olarak kullanılıyor gibi olsa da aslında kelime kökü “şey”dir. Arapça “şey” nesne; “eşya” ise “şey”in çoğulu yani nesneler demektir. Beleş kelimesi ise “bila şey” (karşılığı olmayan nesne) tamlamasının dönüşmesiyle ortaya çıkmıştır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...