Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Öğrenim Kredisi Nasıl Alınır?

Recommended Posts

Yüksek öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin Kredi Yurtlar Kurumu tarafından her ay maddi olarak desteklenmesine öğrenim kredisi denir. Hizmet sorumluluğu olmayan bu ödemeler devlet tarafından öğrenciye verilen borç para olarak da kabul edilir.

 

 

Kredi ve Yurtlar Kurumu, yükseköğretim kurumlarında eğitimlerini sürdüren öğrencilere burs, yurt ve öğrenim kredisi olarak üç ayrı türde destek verir. Amaç, öğrencilerin sosyal ve kültürel alanlarda kendilerini geliştirmelerini sağlamak ve maddi yönden de bir sorun yaşamadan eğitim hayatlarını devam ettirmektir. Bu destekten yararlanma hakkı olan kişiler ise şunlardır:

 

 

Ön lisans öğrencisi olmak

Lisans programlarında öğrenim görmek

Açıköğretim fakültesi öğrencisi olmak

Önlisanstan lisansa ara vermeden geçiş yapanlar

Master, doktora, özel üniversite ve ikinci öğretimde öğrenim gören üniversite öğrencileri

Öğrenim kredisinden yararlanacak olan öğrencilerin herhangi bir kurumdan burs almaması gerekir. Bunun yanında KYK'dan burs alan öğrencilerin aynı anda kredi alması da söz konusu değildir. İki ödeme türünden sadece birisi verilir.

 

 

Öğrenim kredisi miktarının geri ödemesi Türkiye İstatistik Kurumu 'Üretici Fiyat Endeksi' artışları göz önüne alınarak yeniden hesaplanır ve öğrenci okulunu bitirdikten iki sene sonra borç ödeme süresi başlar. Master veya doktora öğrenimi gören öğrenciler dilekçe ile borçlarının ertelenmesini talep edebilir. Bunun yanında herhangi bir geliri olmayan kişiler de borçlarını 1 yıl süreyle erteletme hakkına sahiptir.

 

 

Bu krediden yararlanabilmek için her yılın eylül ayında belirlenen tarihlerde Kredi ve Yurtlar Kurumu internet sitesi üzerinden başvuru yapılır. Başvuru yaparken eğitim bilgilerinin, kimlik bilgilerinin ve aylık gelirin doğru bir şekilde bildirilmesi gerekir. Buna ek olarak hanede okuyan veya çalışan kardeş sayısının da bildirilmesi gerekir. Anne veya babanın vefatı gibi bir durum söz konusu ise bu durum da belirtilir.

 

 

Aralık ayının son haftasında açıklanan öğrenim kredisi sonuçlarını almak isteyen öğrenciler, e-devlet şifresi ile birlikte borç taahhütnamesini imzalar ve anlaşmayı kabul etmiş sayılır. Ocak ayından itibaren de lisans öğrencilerine aylık olarak 400 TL, yüksek lisansa 800 TL ve doktora programlarına da 1200 TL ödeme yapılır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...