Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Turna Nedir?..

Recommended Posts

Turna Nedir?

 

2015-12-13uyur-21e1216c27a90b6a.jpg&w=1140

 

Göçücü bir kuştur. Leylek büyüklüğünde, uzun boylu, uzun bacaklı, alnı siyah, tepesi kırmızı kıllarla örtülüdür.

 

Bataklıklarda yaşar. Meyve taneleri, yaprak, böcek, solucan, fare yiyerek beslenir. Yurdumuzda yaşayanlar kışı Kuzey Afrika'da geçirir. Uzun bir süre görünmedikleri için gurbet türkülerinde adları çok geçer. Telli turna da bir başka türüdür. Leyleğe benzer, uzun bacak ve boyunlu göçmen kuşlar. Sivri gagaları leylekten daha küçüktür.

 

Tohum, böcek, fare ve solucanlarla beslenir. Ömrü: 70 yıl kadar. Çeşitleri: 16 türü vardır. Turna (G.grus), telliturna (A. virgo), cennetturnası veya maviturna (T.paradisea), taçlıturna (B.pavonina), Amerika turnası veya gülen turna (G.americana), Sibirya beyaz turnası (G.leucogeranus), Avustralya turnası (G.rubicunda), Japon veya Mançurya turnası (B.japonensis) meşhurlarıdır.

 

Turnagiller ailesinden su kenarlarında yaşayan, leyleğe benzer bir kuş. Boyu 140 cm kadardır. Boyun ve bacakları uzundur. Sivri ve uzun gagası, leyleğin gagasından daha kısadır. Ayak parmakları perdelidir. Tohum, böcek, balık, sürüngen, solucan ve küçük memelilerle beslenir.

 

Ağaçlarda yuva yapanı azdır. Renkleri yaşadığı bölgelere göre farklılık arz eder. Beyazdan koyu kahverengiye kadar değişir. Yurdumuzda Karadeniz bölgesi, Orta ve Doğu Anadolu’nun sulak çayır ve bataklıklarında rastlanan turna (G.grus) gri renklidir. Kuyruğunda aşağı sarkan süs tüyleri vardır. Toplu halde yaşar ve sonbaharda Kuzey Afrika’ya göç ederler. Değişik ve güçlü sesleri vardır.

 

Soluk boruları uzundur. Bazı türlerde soluk borusu, göğüs kemiğinin oyuğu içine girmiştir. Seslerinin gücü bu özellikten gelir. Eşleşme dönemlerinde eşler birbirlerine ilginç gösteriler yaparlar. İki yumurta yumurtlarlar. Eşler sırayla kuluçkaya yatarlar. Sürü halinde göç ederken çoğu V biçiminde uçar ve uçuş esnasında öterler.

 

Uçarken baş ve bacaklarını gererler ve güzelliklerinden ve gösterişli uçuşlarından dolayı halk şiir ve türkülerine konu olmuştur. Turnalar, çoğunlukla Eski dünya kuşları olup ıslak alanlarda barınırlar. Güney Amerika, Madagaskar, Malaya Takımadaları, Yeni Zelanda ve Polinezya’nın dışında dünyanın her yerinde rastlanırlar. Amerika turnasının nesli tükenmek üzeredir. Kuzey Amerika’dan Teksas kıyılarına doğru göçü ilgiyle takip edilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...