Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Açık Öğretim Fakültesine Nasıl Kaydolunur?

Recommended Posts

Öğrencilerin derse girmeden, uzaktan eğitim sistemi sayesinde lisans ve önlisans programlarından mezun olmasını sağlayan sistem Açıköğretim sistemi olarak bilinir. Türkiye'ye Açıköğretim sistemini ilk olarak getiren Anadolu Üniversitesi'dir. Halen milyonlarca öğrenci Anadolu Üniversitesi açıköğretim sistemine kayıtlı olup, öğrenimlerine devam etmektedir. Mevcut eğitim seviyesine göre Açıköğretim sistemine kayıt olma şartları değişebilir.

 

 

En Az Lise ve Dengi Okullardan Mezun Olanlar İçin Kayıt Şartları

 

 

En az lise ya da dengi okullardan mezun olan ve açıköğretim sistemine kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler, 2016 ÖSYS puan türlerinden en az 150 puan aldıktan sonra tercih işlemlerini gerçekleştirip açılan kontenjana göre Açıköğretim sistemine kayıt yaptırmaya hak kazanabilir. Açıköğretim sistemine kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrenciler 2016 ÖSYS puanlarıyla birlikte Açıköğretim kayıt bürolarından ya da internet üzerinden kayıt yaptırabilirler.

 

 

Bürodan kayıt yaptırmak isteyenler oturdukları yere en yakın büroyu Anadolu Üniveresitesi Açıköğretim Fakültesi internet sitesi üzerinden öğrenebilirler. Kayıt yaptırmak için üzerinde T.C. Kimlik numarası yazılı olan nüfus cüzdanı ve gerekli harcın yatırıldığına istinaden banka dekontu götürmek yeterlidir.

 

 

İnternet üzerinden kayıt için ise https://kayit.anadolu.edu.tr adresi üzerinden Yeni Kayıt sekmesini tıklayarak başvuru işlemi yapılabilir. Bu işlem esnasında öğrenim harcı kredi kartıyla yatırılabilir ya da bankadan yatırıldığına dair dekont numarası sisteme girilerek ilerlenebilir. Sitede istenen bilgilerin çoğu e-devlet sistemi üzerinden alınmaktadır, başka belgeye gerek yoktur.

 

 

Meslek Liselerinden Mezun Olanlar İçin Kayıt Şartları

 

 

Meslek liselerinden mezun olanların bitirdikleri programın devamı niteliğinde olan ya da bu programlara yakın programların uygulanmakta olduğu meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarına sınavsız yerleştirilmesi için bu adayların aynı şekilde ÖSYS başvuru ve tercih işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

 

 

Açıköğretim sistemine kayıt hakkı kazanan öğrenci adayları, açıköğretim bürolarından ya da internet üzerinden aynı şekilde kayıt yaptırabilir.

 

 

Üniversite Öğrencisi ya da Mezunu Olanlar İçin Kayıt Şartları

 

 

Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nde bulunan üniversitelerin lisans programlarında öğrenim görmekte olan ya da bu programlardan mezun olan adaylar, sınava girmeden Açıköğretim Sistemine kayıt yaptırabilir.

 

 

Kayıt esnasında öğrenci adayının hali hazırda öğrenim görmekte olduğu ya da en son mezun olduğu üniversite sistemde görülebilir, bu öğrencinin İkinci Üniversite kapsamında kayıt yaptırabilmesi mümkündür.

 

 

Açıköğretim Fakültesi'ne İkinci Üniversite kapsamında başvuru yapmak oldukça kolaydır. Adaylar dilerse kendilerine en yakın açıköğretim bürosuna yalnızca kimlikleri ve harcın yatırıldığına dair dekontla başvurabilir, ya da internet üzerinden kredi kartı ya da yine dekont numarasıyla kayıt işlemlerini tamamlayabilir.

 

 

Açıköğretim Fakültesi'ne kayıt yaptırmak isteyen adayların kayıt tarihlerini takip etmesi gerekir. Kayıt tarihleri genellikle her yılın Eylül ayında olmakla birlikte, kesin kayıt tarihleri için Anadolu Üniversitesi adresi ziyaret edilebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...