Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Glutensiz Kek

Recommended Posts

Buğday ve undan elde edilen tüm besin maddelerine karşı alerjisi bulunan çölyak veya gluten intoleransı rahatsızlığı olan kişiler glutensiz tarifler ile hamur işlerini tüketebilir. Klasik kekten daha besleyici ve lezzetli olan, pirinç unu ile hazırlanan glutensiz kek daha sağlıklı olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilir.

 

 

Malzemeler:

 

 

3 tane yumurta

Çeyrek su bardağı toz şeker

Çeyrek su bardağı yoğurt

Çeyrek su bardağı sıvı yağ

2 tane muz

Yarım su bardağı kuru üzüm

2,5 su bardağı pirinç unu (glutensiz un da kullanılabilir)

1 paket hamur kabartma tozu

1 limonun kabuğu (rendelenmiş)

Yarım çay kaşığı toz tarçın

 

Üzerine serpmek için:

 

 

Yarım bardak file badem

 

Yapılışı:

 

 

3 tane yumurta ve çeyrek bardak toz şeker derin bir karıştırma kabı içerisinde şekerler eriyene dek çırpılır. İyice karışıp homojen hale gelen malzemelerin üzerine çeyrek bardak yoğurt ve çeyrek bardak sıvı yağ ilave edilir. Ardından tekrar karıştırılmaya devam edilir.

 

 

2 tane muzun kabukları soyulur ve kek hamuru ile karışabilmesi için ezilir. Püre haline gelen muz kek hamuruna eklenir. Biraz karıştırılıp hamura yedirilir. En son toz malzemeler eklenir. Bu malzemelerin elenmesi kekin daha iyi kabarmasını sağlar. 2,5 su bardağı pirinç unu, 1 paket hamur kabartma tozu, yarım çay kaşığı toz tarçın ve 1 limon kabuğunun rendesi kaba boşaltıldıktan sonra çırpıcı yerine tahta bir kaşık ya da spatuladan destek alınır. Hamur yukarıdan aşağıya havalandırılarak karıştırılır. Böylece daha iyi kabarır. Son olarak yarım su bardağı kuru üzüm eklenir. Biraz karıştırılan kek hamuru üzümler hamura yedirildikten sonra hazır hale gelir.

 

 

Hazırlanan kek hamuru, yağlanmış ya da yağlı kağıt serilmiş bir kek kalıbına dökülür. Kabın şeklini alan hamurun üzerine yarım bardak file badem serpilir. 170 derecelik bir ısıda pişecek kek için fırın önceden ısıtılmalıdır. Glutensiz kek 45 dakikada hazır olacaktır. Kekin iyi kabarması için 30 dakikadan önce fırının kapağı açılmamalıdır. Pişen kek ılık olarak dilimlenip tüketilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...