Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Lorlu Kek

Recommended Posts

Mutfağı saran hoş kokusu ve kabarmış kıvamıyla lorlu kek, bir kekte aranan özelliklerin başında gelir. Diğer keklerden oldukça farklı bir tarif olan lorlu kek, pratik ve lezzetlidir. Farklı aromasıyla sevilerek tüketilebilecek keklerdendir.

 

 

Lorlu Kek İçin Gerekli Malzemeler

 

 

2 adet yumurta

1 su bardağı toz şeker

350 gram tuzsuz lor peyniri

1 su bardağı sıvıyağ

1 paket hamur karatma tozu

1 paket vanilya

1 çay kaşığı karbonat

3 su bardağı tepeleme un

1 su bardağı portakal reçeli ya da 1 adet portakal kabuğu rendesi

 

Hazırlanışı

 

 

Lorlu keki hazırlamak için öncelikle derin bir kabın içerisine yumurta ve şeker alınır. Karışım beyaz renk alana kadar mikser ile iyice çırpılır. Mikserin ayarı önce düşük devirde daha sonra yüksek devirde olmalıdır. Şeker ve yumurta karışımının çırpılması sırasında şeker tamamen erimelidir.

 

 

Çırpılan yumurta ile şeker karışımına sıvı yağ da eklenerek çırpılmaya devam edilir. Daha sonra üzerine tuzsuz lor peyniri ilave edilir. Karışım çırpılmaya devam edilir. Sonra sırasıyla un, reçel ya da portakal kabuğu rendesi, vanilya, karbonat eklenir. Karışım akıcı bir kıvam alana kadar karıştırılır. Lorlu kekin hazırlık aşamasında üzerine un ilave edildikten sonra mikser ile çırpılmamalıdır. Kaşık yardımıyla dışarıdan içe doğru, tek yöne karıştırılmalıdır. Hamur kabartma tozu en son eklenmeli ve son kez kek hamuru karıştırılmalıdır.

 

 

Kullanılacak olan kek kalıbı her yeri eşit olacak şekilde yağlanır. Lorlu kek için tek kişilik servis yapmaya uygun tek kullanımlık kağıt kalıplar da tercih edilir. Akışkan kıvamdaki kek hamuru yağlanan kek kalıbına yerleştirilir. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında yaklaşık 40-45 dakika kadar pişirilir. Kekin pişme süresi her fırının özelliğine göre değişiklik gösterebileceği için aralıklarla kürdan yardımı ile kontrol edilmelidir.

 

 

Pişen kek fırından çıkartılır ve soğuyana kadar bekletilir. Soğuyan lorlu kek, kalıptan çıkartılır ve dilimlenerek servis edilir. Portakal reçeli kekin yanında sunulabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...