Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Lise Diploması Nasıl Alınır?

Recommended Posts

Bazı sebeplerden dolayı lise okuyamayan ya da lise öğrenimini sonlandırmak zorunda kalan kişilerin açık lise olarak bilinen açık öğretim lisesini okuyarak lise diploması alması mümkündür. Bu şekilde lise diploması alan kişiler, örgün eğitim alan kişilerle aynı fırsatlara sahip olabilir.

 

 

Kimler Açık Liseye Kayıt Yaptırabilir?

 

 

İlköğretim ya da ortaokuldan mezun olanlar

Lisede iki yıl üst üste sınıfta kalan öğrenciler

 

Genel lise veya mesleki liseler, anadolu öğretmen liseleri, askeri ve polis okulları, sağlık meslek liseleri, anadolu güzel sanatlar liseleri, resmi ve özel anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, yabancı dil ağırlıklı liselerde öğrenim gören ancak farklı sebeplerle mezun olamayan kişiler

Açık öğretim lisesine ya da mesleki açık öğretim lisesine daha önce kayıt yaptıran ancak derslerini veremediğinden ya da öğrenimine devam etmediğinden öğrenciliği silinen öğrenciler

Açık öğretim lisesinden tasdikname alarak öğrenimine son verilen kişiler

Türkiye Cumhuriyeti dışında eğitim gören ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı'ndan denklik belgesi alan kişiler açık öğretim lisesine kayıt yaptırabilir.

 

Nasıl Kayıt Yapılır?

 

 

Açık öğretim lisesine kaydolmak isteyen kişiler, yaşadıkları il veya ilçedeki Halk Eğitim Merkezleri'ne, Meslek Eğitim Merkezleri'ne başvurabilirler. Açık öğretim lisesine online olarak kaydolmak da mümkündür. Bunun için ..::MEB Açık Öğretim Lisesi::.. adresine girmek ve sitede bulunan yönergeleri takip etmek yeterli olacaktır. İstenen belgeler elden irtibat bürolarına teslim edilebileceği gibi online olarak siteye de yüklenebilir.

 

 

Kayıt sırasında istenen belgeler, nüfus cüzdanının fotokopisi, son altı ay içinde çekilmiş bir adet vesikalık renkli fotoğraf, kişinin en son bitirdiği okuldan aldığı diploma ya da öğrenimini yarıda bırakanlar için tasdikname, yurtdışında öğrenim görenler için Türkiye'den alınan denklik belgesinin aslı, kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı ve kayıt işlemi tamamlandıktan sonra internet üzerinden alınacak yeni kayıt öğrenci raporudur.

 

 

Nasıl Mezun Olunur?

 

 

Açık öğretim lisesi, örgün öğretimde olduğu gibi 4 yıl, 8 dönemi kapsar. Öğrenciler her yıl, her dersten ikişer sınava girerek bu sınavlardan başarılı olmaları durumunda lise diploması alabilir. 17 yaşından büyük olan öğrencilerin, her dönem 2 yerine 3 sınava girme hakkı bulunur. Bu sınavların her birinden başarılı olan öğrencilerin 4 yıl yerine 2,5 yılda mezun olmaları da mümkündür.

 

 

Açık öğretim lisesinde sınavlar çoktan seçmeli sorulardan oluşur. Her ders için 20 soru sorulur ve 4 seçenek vardır. Her soru 5 puan değerindedir, yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...