Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Tayland Nasıl Bir Ülkedir?

Recommended Posts

Hindiçin olarak adlandırılan yarımada üzerinde bulunan Tayland, bir Güneydoğu Asya ülkesidir. Çok fazla gelişmemiş bir ülke olmasına rağmen her sene milyonlarca turisti ağırlar.

 

 

Coğrafi Konum

 

 

Batıda Burma, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos, güneyde ise Malezya ile komşu olan Tayland, 513.120 km² yüzölçümüne sahiptir. Bu özelliğiyle dünyanın en büyük 51. ülkesi olarak kabul edilir. Ülke Andaman Denizi'ne de komşudur.

 

 

Nüfus

 

 

Tayland'ın nüfusu 2012 yapılan sayımlara göre 67 milyon olarak belirlenmiştir. Dünyanın en kalabalık 20. ülkesidir. Bangkok ülkenin başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Çinliler, Laoslular ve Malaylar da nüfus içerisinde dağınık olarak yaşarlar.

 

 

İklim

 

 

Ülkede tropikal iklim hakimdir. En sıcak havalar mart ve nisan aylarında yaşanır. Kasım ve şubat aylarında daha ılık bir hava hakimdir. Mayıs-ekim ayları arasında muson yağışları etkili olur.

 

 

Dil ve Din

 

 

Resmi dil Tayca'dır. Nüfus yoğunluğuna göre az miktarda Çince konuşulan bölgeler de vardır. Resmi din Budizm'dir. Farklı dinlere mensup kişiler de vardır.

 

 

Önemli Şehirler

 

 

Ülkenin en önemli şehri Bangkok'tur. Burası hem başkent hem de bir turizm merkezidir. Bu şehre her sene 1 milyonu aşkın turist gelir. Kanchanaburi de çok ilgi gören şehirlerden birisidir. Pattaya, Siam, Ayutthaya, Sukhothai, antik ve tarihi yapılara ev sahipliği yapan bölgelerdir.

 

 

Ekonomi

 

 

Son dönemlere kadar sadece tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olan Tayland, turizmin de etkisiyle kalkınmaya başlamıştır. Stratejik konumu nedeniyle siyasi gücünü de artıran ülke doğal kaynaklarını kullanmaya yönelik adımlar atmıştır. Ekonomi 2012 yılından itibaren yükselir. 2014 yılında turizm gelirleri bakımından dünyanın 14. ülkesi olmuştur. İş gücünün fazla olmasından dolayı özellikle Avrupalı turistlere çok ucuz gelir. Bu da ülkeye döviz girişini artırır. Elektronik eşya ve hediyelik ürün bakımından zengin stoklara sahiptir.

 

 

Vize Durumu

 

 

Tayland, Türk vatandaşlarından vize istemez. Bunun yanında havalimanı girişlerinde 30 gün, kara yolu girişlerinde 15 günlük kalma iznini diğer ülke vatandaşları vize olmadan alabilir. Ülkeye giriş için 6 ay geçerliliği olan pasaport sahibi olmak yeterlidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...