Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

#Canseliçinsusma Cansel İçin Susma Türkiye!

Recommended Posts

Kadına dönük şiddet, cinsel saldırganlık ve cinayetler hız kesmeden sürüyor. Bu saldırganlık yaşandıkça toplumsal yozlaşma, çürüme ve krizin boyutları da daha açık hale geliyor. Öğretmenlerin öğrencilerine dönük cinsel saldırılarındaki artış ise bu ülkede yaşanan toplumsal krizin nerelere tırmandığı, ne düzeyde derinleştiği konusunda uyarıcıdır.

Bu haberlere en son Kayseri'de öğretmeninin tecavüzüne uğradığı için polis babasının beylik tabancasıyla intihar eden Cansel Buse Kınalı'nın haberi eklendi. Cansel, tecavüzü okul yönetimine şikayet ettiği halde dikkate alınmadı. Tersine saldırı "okunun adı kirlenmesin" denilerek örtbas edildi.

 

 

Yaşadığı travmanın üzerine bir de bu umursamazlık ve belki de Cansel'i suçlayan yaklaşımlar eklenince umutsuzluğu, çeresizliği ve kimsesizlik duygusuyla intihar yolunu seçti! Bu açıdan da o intihar etmedi, açıkça katledildi!

17 Şubat Çarşamba günü ölü bedeni ailesi tarafından bulunan Cansel, tüm devlet erkanı el birliğiyle üzerini kapatmaya çalışsa da aslında okulunda tecavüzcüsünü görmeye dayanamadığı için "intihar" etmişti!

 

Öyle ya bu ülkede tecavüze uğrayan kadınların tecavüzcüleriyle evlendirilmelerini düzenleyen yasalar var! Tecavüzcüler "saygın." sözüyle başlayan cümlelerle bir bir salıverilmekte mahkemelerce. Cansel'in tecavüzcüsünün o pis sırıtışıyla, göğsünü gere gere okulda dolaşmaması için hiçbir neden yok yani. Cansel'in tutunabileceği tüm umutları silen o sırıtışla.

Gerçekler inatçıdır derler ya, tüm örtbas etme çabalarına rağmen Cansel'in aslında matematik öğretmeni Bayram Özcan'ın tecavüzü nedeniyle intihar ettiği de kısa sürede açığa çıktı.

Cansel'in bir arkadaşı olup bitenleri sosyal medya üzerinden şu şekilde duyurdu:

Kayseri'de henüz 18 yaşındaki arkadaşım Cansel Buse Kınalı'ya matematik öğretmenimiz Bayram Özcan'ın tecavüz etmesi ve okul yönetiminin Cansel'in şikayetlerinin üzerinde durmaması üzerine Cansel 4 gün önce Çarşamba gecesi polis babasının silahıyla kafasına sıkarak intihar etti.

 

İntiharından 2 gün önce kucağıma bayılıp 'Ben kendimi öldürücem, kaldıramıyorum.' diyerek ağlamasını bende kaldıramıyorum. Bu zamana kadar saklamış olması, bu vicdan kaldırmayan olayı yeni öğrenmemizi hiç birimiz kaldıramıyoruz. Okul yönetimimiz işin üzerini kapatmaya çalışıyor. Sizlerden tek ricam duyurabildiğiniz kadar duyurmanız, destek çıkmanız.

Bayram Özcan bunun üzerine ortalıktan kayboldu. Mahkemelerden kaçtığını sanmıyoruz. O aslında Cansel'in ailesinden, öğrencilerinden kaçtı. Hem mahkemelerden neden kaçsın ki, en fazla birkaç ay tutup "onurunu iade" ederler! Bu arada sayısız senaryo yazılır, en başta da "Cansel aslında kendi isteğiyle." cümleleriyle başlayan senaryolar.

Cansel'in aslında intihar etmediği, suskunluk, devlet aklının kadına bakış açısıyla sergilediği duyarsızlık ve umarsızlık nediyle katledildiği açık değil mi? Ailesinin, arkadaşlarının bu içerikteki çığlıkları toplumsal bir çığlığa dönüşmeli ve bu çığlıklar toplumsal çürüme ve yozlaşmayı parçalayacak bir gücü ifade etmeli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Halk kendi adaletini kendi aramaya kalkarsa, ki bunda sonuna kadar haklı. Ülkede kan gövdeyi götürür. Ya bu pislikleri devlet temizleyecek ya da temizleyene mani olmayacak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...