Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

İmplant Sonrası Dudaklarınızda Uyuşukluk Kalabilir...

Recommended Posts

İmplant sonrası dudaklarınızda uyuşukluk kalabilir

 

Deneyimsiz ellerde gerçekleştirilen implant işlemi sonucunda dişlerinizi kaybedebilir, hatta ömür boyu dudaklarınızda his kaybı yaşayabilirsiniz

 

Bugün sağlık programı olan hangi televizyon kanalından birini açsanız, mutlaka bir diş hekimine denk gelirsiniz. Oturup izlemeye başladığınızda en çok konuşulan konuların implant ve estetik diş hekimliği olduğunu görürsünüz. İmplant uygulaması eksik diş tedavilerinin en iyi yöntemlerinden bir tanesidir. Tabii ki iyi yapılabiliyorsa! Uygun yapılamadığı takdirde; çene kırığından ömür boyu dudakta his kaybına kadar birçok ciddi komplikasyonla karşılaşılmaktadır. Bu haftaki yazımda bunlara değinmek istiyorum. Size korkutucu gelebilir fakat implant yaptıracak olan hastalarımızın bu konularda, implantların fiyatlarından daha çok bilgi sahibi olmaları gerektiğini düşünüyorum. Bu haftaki yazımın amacı implant tedavisi ile ilişkili temel komplikasyonları gözden geçirerek implantın başarısı ile ilişkili genel biyolojik ve mekanik faktörlere dikkat çekmektir.

 

HATALI İMPLANT NELERE YOL AÇAR?

radioBullet.jpg Kanama, şişlik, ağrı

radioBullet.jpg Yumuşak doku yaralanmaları

radioBullet.jpg Alt çenede sinir hasarına bağlı dudaklarda geçici veya kalıcı duyu kaybı

radioBullet.jpg Hava embolisi

radioBullet.jpg Komşu dişlerin zarar görmesi

radioBullet.jpg Kemik zedelenmeleri

radioBullet.jpg Özellikle alt çenede kırık oluşması

radioBullet.jpg İmplantın sinüs boşluğu ve burun içi gibi vücut boşluklarına kaçması

radioBullet.jpg Sinüs zarının zarar görmesine bağlı sinüzit gelişimi

radioBullet.jpg İmplant veya parçalarının aspirasyonu veya yutulması

radioBullet.jpg İmplant çevresinde enfeksiyon gelişmesi

radioBullet.jpg Kemik greftleri kullanıldıysa bunlara bağlı enfeksiyon veya alerjik reaksiyon gelişmesi

radioBullet.jpg Kesi hatlarının açılması

radioBullet.jpg Ön bölgelerde protez yapıldıktan sonra diş etinden görülen koyu renkli yansıma

radioBullet.jpg Alt çenede dil bölgesindeki damarların zarar görmesine bağlı ağır kanama

radioBullet.jpg İmplantın kaybı

radioBullet.jpg Radyoterapi almış hastalarda osteoradyonekroz

radioBullet.jpg Sinüzit

radioBullet.jpg Sinirin tamamen ezilmesi ya da koparılması sonucu kalıcı uyuşukluk

Kaybedilen dişin yerine yenisini koymak için en başarılı yöntem olarak kabul edilen dental implantlar, sadece hayatınızdan zevk almanızı sağlayacak güven ve psikolojiyi kazanmanızı sağlamaz; aynı zamanda gülüşünüzü güzelleştirir, istediğiniz yemeği yiyebilmenizi sağlar. Ayrıca yüz yapınızı yeniden oluşturur ve daha genç bir görünüş sahibi olmanıza olanak tanır. Dental implant ve kemik oluşturma işlemi modern tıbbın mucizesidir. Uygun zaman ve planlamayla muhteşem şeyler başarılabilir. Dental implantlar; kemikle kaynaştıktan sonra yapay diş gibi kullanılabilen ameliyatla diş etinizin içine yerleştirilen metal çivilerdir. Bu implantlar tek kaplama, köprü ya da hareketli protezin altında yapay dişi destekler. Geleneksel köprüler hâlâ çok iyi bir tedavi seçeneğidir. Fakat birçok kişide köprü yapılırken dişsiz alana komşu dişler kesilmek zorunda kalınmakta ve zamanla bu dişler de kaybedilmektedir. Böyle durumlarda tek dişin eksikliğini gidermek için yaptırılan tek diş implant ideal bir seçenek olacaktır.

 

SİGARA SÜRECİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Birçok sağlık işleminde olduğu gibi implant yerleştirme işleminde de başarı oranı kişiden kişiye değişir. Tedavi seçeneği olarak kullanılan implantların başarısızlık nedenleri arasında kötü kemik kalitesi, yetersiz kemik seviyesi, alt ve üst çeneler arasında yetersiz dikey mesafe, implant yapılacak alana komşu bölgelerdeki canlı anatomik yapılar ya da hâlâ gelişimi devam eden çene ve yüz yapıları sayılabilir. Şeker, osteoporoz ve sinüs problemi gibi belli kronik hastalıklar da implantın kemikle kaynaşmasını etkileyebilir. Sigara içen kişilere yapılan implantların da iyileşme süreci çok parlak değildir. Ancak uygun şekilde implant uygulanması, başarı seviyesinin çok yüksek olmasını sağlayacaktır.

 

KEMİKLE KAYNAŞMASI BEKLENİR

Diş yerine konulan implantlarda tartışılması gereken bir diğer konu, dişin çekiminden hemen sonra çekim boşluğuna implant yerleştirilmesi konusudur. Diş hekimleri genellikle diş çekimi sonrası implantı yerleştirmek için altı ay beklerler. Ancak bu, tedaviyi ertelemek ve kalan kemiğin o zamana kadar incelmesine yol açmak anlamına gelebilir. İnce ve erimiş bir kemik, birinin gülüş estetiğinin oluşturulmasında önemli bir risk oluşturmaktadır. Bu tarz tehlikeli kemik kalitesi, diş eti dokusu etrafında kayıplara yol açarak estetik sorunlara neden olabilir. Diş çekimi sonrası kemik gelişiminin en çok olduğuna inanılmaktadır. Tek dişin çekimi sonrası hemen implant yüklenmesi şu durumlarda önerilmektedir:

radioBullet.jpg Diş travmayla kaybedildiğinde

radioBullet.jpg Dişler kırığa bağlı çekilmek zorunda kalındığında

radioBullet.jpg Arkasından daimi diş gelmemiş, kökü erimiş, kalan süt dişlerinin çekimden sonra

Kanal tedavisi başarısız olmuş dişlerin yerine diş çekimi sonrası implantın hemen yerleştirilmesinin dezavantajı, çekim sonrası oluşan boşluğun kemikle birebir uyumlu bir kemik ilişkisi bulundurmamasıdır. İmplantın kemikle kaynaşabilmesi için yaklaşık iki ay beklenmektedir. Hangi sistemin kullanıldığına bağlı olarak, implantın üzerine kaplama yapılması iki ile altı ay arasında değişmektedir. İmplantın çekim sonrası hemen yerleştirilmesinin 10 yıllık dikkatli bir klinik inceleme sonrasında başarı şansının dişsiz alana yerleştirilen implanta yakın olduğu kanıtlanmıştır.

 

TEDAVİLER HER ZAMAN BAŞARILI MI?

Deneyimli bir diş hekimi, steril koşullar, işi bilen asistanlar ve kaliteli malzeme; hastaya özgü etkenlerden önce başarılı bir implant tedavisi için şarttır. Deneyimsiz kişiler tarafından gerçekleştirilen cerrahi girişimler; küçük olsun, büyük olsun çok vahim sonuçlar doğurabilir. İmplant yerleştirilen alanın bu bölgedeki kemiğin ve komşu anatomik oluşumların çok iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Milimetrik kaymalar bile sonucun başarısız olması için gereken nedeni sağlar. Özellikle üst çenede arka dişlerde yapılan implant uygulamalarında en büyük risk, burun tabanı ve üst çeneyle komşu olan sinüs boşluğunda oluşabilecek problemlerdir. Eğer bu bölgede implant yerleştirmesine uygun kalınlıkta ve kalitede kemik yoksa, implant yerleştirilme esnasında implant kemiğe tutunamaz ve ilk aşamada uygun tutunma gerçekleştiremeyen implant bir an kayıp sinüs yani üst çene boşluğunun içerisine kaçabilir.

 

SAĞLIKLI YERE ZARAR VERİLMEMELİ

Deneyimsiz kişilerce gerçekleştirilen implant yerleştirme işleminde oluşabilecek en büyük problemleden biri de implanta komşu dişlerin zarar görmesidir. Yandaki dişler zarar görmesin diye köprü yaptırmak istemezken, yanlış yerleşen implant direkt olarak dişin çekimine yol açabilmektedir. Kısacası sağlığı ilgilendiren en basit bir işlemde olduğu gibi implant işlemlerinin de deneyimli hekimlerce, uygun şartlarda ve kaliteli malzemeler kullanılarak yapılması şarttır.

 

Alıntı

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...