Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Yavru Köpek Eğitimi Nasıl Verilir?

Recommended Posts

Yeni doğmuş köpekler için eve alışma süreci oldukça önemlidir. Bir köpeği sahiplenmeden önce hakkında bilgi sahibi olmak kalıcı olarak değişecek yaşam alışkanlıklarını bilmek anlamına gelir.

 

 

Her şeyden önce aileye katılacak yavru bir köpek, yıllarca sürecek ve kaçınılmayacak sorumluluk demektir. Her köpeğin yeni yuvasına alışma sürecinde eğitim en önemlidir. Daha sonra problem yaşamamak için köpek almadan önce mutlaka araştırma yapmak ve ömür boyu sorumluluğunu üstlenebilecek bir yaklaşımla köpek sahibi olmak önemlidir.

 

 

Eve gelen yavru köpeğin karakterini oluşturmak, ev ortamında yaşayan kişilerin köpek eğitimi ile ilgili sahip oldukları bilgi ve yeteneğe bağlıdır. Eğer bir köpek ev ortamında rahatsızlık verici davranışlara sahip ise bu durum sahibinden kaynaklanır. Köpek ve sahibi arasında kurulacak sevgi bağının sorunsuz bir iletişime sahip olabilmesi, gerek köpeğin gerekse sahibinin sıkıntı yaşamaması için eğitim tüyolarını bilmek önemlidir.

 

 

Yavru Köpeğin Eğitiminde İpuçları

 

 

Yavru bir köpek eve ilk geldiğinde çekingen tavırlar sergilemesi kaçınılmazdır. Hem ev ortamına hem de ev ortamındaki kişilere alışabilmesi için iki üç günlük bir süreçte köpeğin ortamı tanımasına imkan tanınmalı ve köpek bu süreçte rahat bırakılmalıdır.

Eve alışan yavru köpeğin ilk aşamalarda tuvalet eğitimi önemli bir süreçtir. Köpeğin tuvalet alanını mümkün olduğunca geniş tutmalı, zaman içerisinde alan küçültülerek belli bir noktaya yavru köpek yönlendirilmelidir.

Eve yavru köpek alınması durumunda, yavru köpeklerin kas yapılarının henüz tam gelişememesine bağlı olarak köpeğin heyecanlanması durumunda tuvaletini kaçırabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Böyle bir durumda köpeğe karşı sert bir tepki göstermek olumsuz davranışları ortaya çıkarabilir ve köpek tuvaletini gizli yerlere yapmaya başlayabilir. Bu gibi problemleri yaşamamak için köpeğin tuvaletini yaptığı anda şiddet göstermeden onu uyarmak ve tuvalet için ayrılan alana yönlendirmek önemlidir.

Basit komutları barındıran 'gel, otur, kalk ya da yat' gibi komutlardan önce yavru köpeklere evin yasaklarını öğretmek amaçlı “hayır” komutunun uygulanması önemlidir. Evin kuralları herkes tarafından kabul edilir şekilde tutarlı olmalıdır. Bir kişinin izin vermediğine diğer bir kişinin izin vermesi eğitimi sekteye uğratır.

Yavru köpeklerde eğitime aynı anda farklı kişilerin müdahale etmesi köpeğin dikkatini dağıtır ve eğitimi engeller.

Köpeği terlik ya da gazete gibi araçlarla korkutmak, terliğe ya da gazeteye karşı köpeğin tepki oluşturmasına yol açabilir. Bu durum karşısında zamanla köpek, gazete ya da terlik gördüğünde sebepsiz yere bir saldırganlık gösterebilir. Bu amaçla köpeğin cezalandırılmasında şiddet barındıracak şekilde tavırlar sergilemekten uzak durulmalı, aynı şekilde şiddet için herhangi bir araç kullanılmamalıdır.

Yavru köpekleri uyarmak için sahiplerinin gösterebileceği en doğru ve uygun davranış anne köpeklerin uyguladığı yöntemi yerine getirmektir. Buna göre, köpek herhangi bir kusur işlediğinde anında müdahale etmek ve yaramazlık yaptığı yerden uzaklaştırmak, kesin bir ses tonuyla “hayır” komutu vermek eğitimin kilit noktalarından biridir.

Köpeklerin yaşadığı an çok önemlidir. Eğitime dair sonradan işlediği hatadan dolayı kızılırsa köpek o anki tavrının suç olduğunu düşünebilir ve o an doğru bir davranış sergiliyorsa bu davranışından uzaklaşabilir.

Köpeklerde temel komutların öğretilmesine 3 ay sonrasında yavaş yavaş başlanmalıdır. Eğitim süreçleri mümkün olduğunca oyun şeklinde ve köpeği sıkmadan gerçekleşmelidir. Bu süreçte köpeğe ödül olarak verilecek mamaların sürekliliği önemlidir. Ödül mamaları kadar köpeği teşvik edici yumuşak ses tonuyla söylenmiş takdir sözleri de etkilidir.

Yavru köpek eğitiminde her şeyden köpeğin yavru olduğu ve henüz birçok şeyi tam olarak bilmediği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu sebeple mümkün olduğunca köpeğe ılımlı yaklaşmak önemlidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...