Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Papağan

Recommended Posts

papagan-nasil-bir-kustur_646x340.jpg

 

Psittacidae familyasından gelen bir kuş türü olan papağanın Latince ismi Psittacus'tur. Papağanlar kıvrık gagalı, parlak ve farklı renklerde tüyleri olan ve sıcak yerlerde yaşayan kuşlardır. Genellikle Afrika, Amerika, Asya ve Okyanusya’nın tropikal orman bölgelerinde yaşarlar ancak beslemeye uygun olduklarından dünyanın hemen hemen her yerinde bulunurlar.

 

 

Papağanın Özellikleri

 

 

Papağanın üst gagası kalın, kıvrık ve hareketlidir. Alt gaga ise hareketsiz olup, yiyecekleri kırarken üst gagaya yardımcı durumdadır. Dilleri kalın, sert ve kısadır. Bu sayede papağanlar kabuklu yiyecekleri kabuğundan kolayca ayırarak yiyebilir.

 

 

Ortalama ömürleri doğal şartlarda 70 yıldır. 300'den fazla türü olan papağanlar kafeste beslendiklerinde ise ortalama ömrü 30-40 yıl arasındadır. Olukça sakin olan papağanlar ayrıca en zeki kuş türlerinin başında gelir.

 

 

Papağan dendiğinde akla ilk olarak konuşmaları gelir. Papağanlar uygun gaga yapıları ve taklit yetenekleri sayesinde duydukları sesi taklit edebilirler. Aslında papağan sadece kendisine düzenli ve tekrarlı şekilde dinletilen sesi taklit eder.

 

 

Konuşma Eğitimi Nasıl Verilir?

 

 

Papağanlara konuşma eğitimi vermek için sabırlı olmak gerekir. Küçük yaşlarda sahiplenilen papağanların, ebeveynleriyle büyümüş papağanlara göre daha çabuk ve iyi eğitildikleri bilinir. Neredeyse doğduğu günden beri insan sesine alışık olan papağan bu sesi daha kolay ve iyi taklit eder. Konuşma eğitimi ne kadar sık ve uzun süreli verilirse o kadar iyi olur. Eğitim sırasında cümleler küçük parçalara bölünmeli, kelime kelime tekrarlanmalıdır. Ayrıca ortamda farklı bir ses olmaması da papağanın duyduğu sesi daha iyi taklit etmesini sağlar. Papağan açken sesi taklit etme konusunda başarılı olamaz, ancak tam anlamıyla tok olduğunda da doğru çıkardığı bir ses için kendisine verilen ödül mamasıyla da ilgilenmez. Dolayısıyla papağan mamasını yedikten 1 saat kadar sonra eğitime başlanmalıdır.

 

 

Türlerine göre farklılık gösterse de papağanlar doğal ortamlarında genellikle tomurcuk, çiçek, meyve ve tohumlarla beslenir. Kafeste beslenen papağanlar içinse mutlaka papağanlara özel kuş maması alınmalı ve veterinerin talimatlarına uyacak şekilde beslenmelidir. Her papağan türünün kendine özgü bir beslenme ihtiyacı olabileceğinden mutlaka bir uzman görüşü alınmalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...