Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Recommended Posts

İş sözleşmesinin evlilik nedeni ile feshedilmesi durumunda işten ayrılma ve tazminat talebi ile gerçekleştirilen başvuru evlilik tazminatı olarak bilinir ve kadın çalışanlara verilen bir haktır. Kadın çalışanın evlilik tazminatı alabilmesi için nikâhın kıyıldığı günden itibaren bir yıl içerisinde işten ayrılmak için başvuruda bulunması gerekir. Bu şartlarda kadın çalışana (evlilik) kıdem tazminatı talep etme hakkı doğar.

 

 

İş kanunun, 1475 sayılı yasasının 14. maddesinde kadın çalışanın evlilik, nikâh nedeni ile iş sözleşmesini fesih etmesi koşulu ile evlilik kıdem tazminatı alma hakkı olduğu açıkça belirtilir. Bu hüküm, Yargıtay kararıdır. Bu kanuna göre, evlilik tazminatı hakkı sadece kadına aittir. Aynı zamanda kadın çalışanlara bu hakkı kullanmak için nikah kıyıldıktan sonra bir yıllık süre verilmiştir. Yazılı olarak iş sözleşmesinin fesih edilmesi ve gerekçesinin evlilik olduğu açık bir şekilde belirtilmesi gerekir. Bu durumda, çalışan işten ayrılmak istediğinde iş yerine istifa vermemeli, iş sözleşmesini fesih etmelidir. İşverene noter onaylı, iş sözleşmesini fesih ettiğini belirten bir dilekçe yazmalıdır.

 

 

Evlilik tazminatı hesaplaması, yasal düzenlemeler gereğince hesaplanır. Bu yasal düzenlemeye göre iş sözleşmesi kıdem tazminatını gerektiren nedenlerden dolayı fesih edildiğinde, çalışılan her tam 1 yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenir. Hesaplanan yıllar dışında kalan süreler oranlanır ve hesaplamaya dahil edilir. Evlilik sözleşmesi hesaplaması yapılırken uygulanan tek kesinti damga vergisi kesintidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...