Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Dağcılık Eğitimi Nereden Alınır?

Recommended Posts

Doğa sporları içerisinde zorlu ve riskli sporlardan birisi olan dağcılık nitelikli bir eğitim gerektirir. Bu eğitim için mutlaka uzman eğitmenlerden yardım alınmalıdır. Teorik ve pratik öğretilerin ardından uygulamaya geçilebilir.

 

 

Dağcılık Eğitiminin Aşamaları

 

 

Dağcılık eğitiminde ilk olarak teorik noktalar öğretilir. Bu aşamada kullanılacak olan malzemeler tanıtılır. İp ve halat türleri, ayakkabı seçimi, kıyafet uygunluğu, kasket kullanımı ve tırmanış yöntemleri hakkında bilgi verilir. Hangi kaya türünde nasıl bir tırmanma stilinin belirleneceği anlatılır.

 

 

Eğitimin ikinci bölümünde malzemelerin kullanılması ve montelenmesi gösterilir. Kursiyerler tırmanma tahtalarında kaya tırmanışı eğitimini aldıktan sonra eğitim alanındaki yüksek bölümden halatla inişi öğrenir.

 

 

Son aşamada ise grup lideri ile birlikte toplu halde düşük yükseklikteki kayalara tırmanmalara geçilir. İlk etapta zorlu bir zirve seçilmez. Bunun nedeni dağcılığın tecrübeyle öğrenilmesidir. Tehlikeli olmayan ve düşük yüksekliğe sahip zirvelere tırmanışlar kursiyerlere moral verir ve hataların görülmesini sağlar.

 

 

Hangi Teknikler Öğretilir?

 

 

Dağcılık eğitimi içerisinde çadır kurma ve kamp yapma teknikleri de öğretilir. Çünkü tırmanış dönemlerinde dinlenme ve konaklama süreleri gereklidir. Kamp malzemeleri ile birlikte doğada ihtiyaç duyulan araç ve gereçler hakkında da bilgi verilir. Ateş yakmak için çıra kullanımı, yön bulma, nerelerde kamp kurulamayacağı (dere kenarları gibi) noktalar uygulamalı olarak da gösterilir.

 

 

Dağcılık Eğitimi Nereden Alınır?

 

 

Dağcılık eğitimlerinin alınmasını kolaylaştıran ve bu alanda öncü olan yerler üniversitelerin dağcılık kulüpleridir. Dağcılığa başlama yaşının ideal olarak 20'li yaşlar olması üniversitelerin doğa sporları ve dağcılık kulüplerine üye olmanın uygun olmasını sağlar. Böyle bir fırsatı olmayan kişiler ise profesyonel olarak dağcılık eğitimi veren özel eğitim kurumlarını tercih edebilir. Özel kurumların dışında Türkiye Dağcılık Federasyonu'na kayıt olunarak düzenl bir eğitim programına dahil olunabilir.

 

 

Çok tehlikeli bir spor olduğu için eğitim sürecinin bütün aşamalarının tamamlanması gerekir. Hedefler de adım adım belirlenmelidir. Eğitime başlandıktan altı ay sonra Erciyes dağına tırmanmayı denemek gerçekçi olmayan ve tehlikeli bir hedeftir. Ancak profesyonel eğitmenlerden programlı ve düzenli bir şekilde eğitim aldıktan sonra, yeterli deneyimin de kazanılmasıyla birlikte yükseltisi fazla olan zirveler hedef olarak belirlenebilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...