Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Sabah Koşusunun Faydaları

Recommended Posts

Tüm vücut kaslarını harekete geçiren koşu en etkili spor tekniklerinden biridir. Düzenli yapılan sabah koşusu ile tansiyon, kan basıncı, kan şekeri gibi vücut değerlerinin dengelenmesi sağlanır. Bunun yanı sıra sabahları koşmak zayıflamayı, formda kalmayı desteklerken psikolojik açıdan rahatlamayı da etkiler.

 

 

Uyku saatinden bir saat kadar önce uyanarak yapılacak sabah koşusu düzenli hale getirildiğinde akciğer, kalp damar hastalıklarından kaygı bozukluğu tedavisine kadar pek çok alanda fayda sağlanır. Yarım saatlik sabah koşusu ile akciğerler oksijen ile dolar. Ciğerler temizlenirken toksin maddeler daha rahat ve daha hızlı bir şekilde vücuttan dışarı atılır. Özellikle sigara içenlere sabah koşusu yapmaları önerilir.

 

 

Sabah koşusu yapan insanlarda kalp krizi riski azalır. Koşu sırasında kalp ritmi artar. Böylece kalp daha yoğun çalışarak organlara daha fazla temiz kan pompalar. Koşu ritmi ile beraber kalp de bu ritme ayak uydurarak daha sağlıklı çalışır. Tüm iç organlara ve beyne kan daha yoğun pompalanır. Kandaki oksijen beynin daha verimli çalışmasını sağlar. Artan oksijenle beynin daha aktif olması kişinin motivasyonunu artırır.

 

 

Düzenli olarak sabah koşusu yapıldığında vücut uyku düzenine daha rahat uyum sağlar. Bu sebeple uyku bozukluğu yaşayan insanlara sabahları koşu yapmaları tavsiye edilir. Ayrıca sabah koşusu yapan insanlarda Alzheimer hastalığına yakalanma riski daha düşüktür. Koşan insanların metobolizması hızlanır. Hastalıklara karşı dirençli olur.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...