Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Çanakkale Savaşlarından Bir Fotoğrafın Anlamı

Recommended Posts

1915gallipoli102.jpg

 

Çanakkale savaşları sırasında cepheden çekilen fotoğrafının sol baş tarafında bulunan hayvan "köpek" değil bir "geyik"tir.

 

 

Savaşın tüm yokluğuna rağmen ( sınırlı yemek –içecek- cephane – bol sinek ) arasında askerlerimiz asla bu geyiği kesip yemeye bile kıyamamıştır. Fotoğraftaki askerlerimizin tamamı ise bu fotoğraf çekildikten çok kısa süre sonra şehit olmuştur..

 

 

Bu bilgi , geçtiğimiz yıllarda 18 Mart ve 25 Nisan 'ı anma tarihlerinde Çanakkaleye yapmış olduğumuz gezi sırasında birinci derecede bölgeyi bilen rehberler tarafından anlatılmıştı.

 

Burada gördüğünüz fotoğrafın kendisi şu anda Çanakkale’deki deniz müzesinde bulunmaktadır. Müze askeri rehber eşliğinde gezilmektedir . Bu fotoğrafın önüne gelindiğinde aynı bilgiler tekrar anlatılmaktadır.

 

Savaş meydanında bile insanların hayvanları ile beraber diz dize koyun koyuna olmaları ise olayın ayrı bir duygusal boyutudur. ( Kaldıki , Kurtuluş Savaşında bu defa kağnılarımız ön plana geçmiştir.)

 

Bu fotoğrafı gören herkesin bilgisi olsun diye açıklama yapmakta paylaşırken de eksik bilgi olmasın diye anlatmakta fayda gördük.

 

1915gallipoli101.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ruhları şad olsun nur içinde yatsınlar Atamız ve bütün şehitlerimiz,onlardaki vatan sevgisi şimdi nerede diye soruyor insan,bu kadar hainliği gördükçe,teşekkürler melal çok güzel bir paylaşım

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...