Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Bezelye Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Recommended Posts

Taze olarak yazın tüketilebilen bezelye konserve seçeneğinin de olması ile her mevsim yenebilen sağlıklı bir sebzedir. Bezelye ana yemek olarak tüketilmesinin yanı sıra mezelerde, hamur işlerinde, salatalarda ve çorbalarda da yer alır.

 

 

Bezelye Yemeği: Lezzetli ana yemek alternatiflerinden biridir. İçerisine başka bir sebze ya da et-kıyma gibi ürünler eklenmeden sadece bezelye kullanılarak salçalı bir yemek yapılabilir. Bunun için soğan ve salça kavrulduktan sonra üzerine eklenen bezelyeler ve su ilave edildikten sonra klasik bir salçalı-sulu yemek şeklinde pişirilir. İsteğe göre içerisine patates, havuç ve kıyma ya da tavuk eklenerek de yapılabilir.

 

 

Salatalar: Bezelye özellikle garnitür içerisinde yer aldığı için birçok salata ya da mezenin vazgeçilmezlerindendir. Rus salatası ve İtalyan salatası garnitür, sosis ve turşunun yoğurt ve mayonez ile karıştırılmasıyla elde edilir. Buna ek olarak makarna salatası, çin pilavı, patates salatası, kuru börülce salatası gibi salatalarda bezelye de önemli lezzetlerden biridir.

 

 

Börek Çeşitleri: Bezelye garnitür içerisinde tavuk ve patates ile karıştırılarak lezzetli bir börek harcı oluşturulabilir. Bu harca karabiber, kekik ve pul biber gibi baharatlar da eklenebilir. Bu böreğin yapılması için hamur açılabileceği gibi yufka ya da milföy de tercih edilebilir. Hem pratik hem de lezzetli bir aperatif olan bu börekler içerdikleri besinler nedeni ile sıcak ya da soğuk servis edilebilir.

 

 

Yemekler İçin Süsleme: Bezelye, çeşitli yemeklerin yanında servis edilerek tabağa şık bir görünüm kazandırırken ana yemeği destekleyebilir. Her çeşit et ya da tavuk yemeğinin yanında garnitür olarak yer alır. Bazı yemeklerin yanında sadece haşlanmış bezelye verilir. Bunlara ek olarak bazı pürelerin üzerinde bezelye taneleri yer alır ve bunlar da tabak ve yemek süslemenin çeşitli yöntemleridir.

 

 

Çorbalar: Bezelye bazı sebzeler ile beraber çorba için de kullanılabilir. Sebze çorbaları için kullanılan her sebze haşlandıktan sonra rondodan geçirilir ve püre haline getirilir. Bezelye de diğer sebzelerle aynı anda haşlanarak ezilir. Oluşan püreye yavaşça su eklenerek istenen kıvama göre çorba elde edilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...