Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Gezginler Gezgini İbni Batuta

Recommended Posts

İbn-i Batuta’nın aslında gerçek ismi Ebû Abdullah Muhammed bin Abdullah bin Muhammed bin İbrahim Levâtî Tancî‘dir. Batuta 1304’te Tanca’da doğmuştur. Batuta yirmi iki yaşına kadar Tanca’da yaşamış ve hukuk ve din tahsilini de buranın medresesinde yapmıştır.İbn-i Batuta’nın üç uzun seyahati vardır. Bunların birincisi en uzunu olup, doğu ve batıda ziyaret etmediği yer kalmamıştır. Bu gezilerinde en fazla kaldığı yerlerden biri Hindistan, diğeri Çin’dir. Hindistan’da iki yıl, Çin’de ise iki buçuk yıl kadılık yapmıştır.

İlk defa hac maksadıyla Hicaz’a doğru yolculuğa çıkmış, İskenderiye’ye kadar uzanan bu seyahatinde uğradığı yerlerde yaşadıkları maceracı ve araştırıcı ruhunu kamçılamıştır.Böylece çeyrek yüzyılı bulan seyahatleri ile Suriye, Arab yarımadası, Mısır, Irak, İran, Doğu Afrika, Anadolu, Kuzey Türk illeri, Doğu Asya, Sudan, Çin, Endülüs ve Hindistan gibi ülkeleri gezmiştir. Sonra bu seyahatlarinin sonunda, ondordüncü yüzyıl İslam dünyası ile Türk âlemini seyahatnamesinde aksettirmiştir.

 

gezgin-ibn-batuta-2.jpg

 

İbn-i Batuta bu seyahatine başladığında 21 yasında idi ve 29 yıl boyunca durup dinlenmeden iki kıtayı dolaşmış ve yaklasik 125.000 km. yol yapmıştır. İbn-i Batuta, Marko Polo’nun üç kati daha fazla yer dolaşmıştır. Günümüzdeki cografya ile 44 ülkeyi gezdiğini söyleyebiliriz.İbn battûta, Marko Polo ile birlikte ortaçağ’ın en büyük iki seyyahından biridir.Hatta çok daha geniş bir alanı gezmesi, üç kıtada en önemli kültür merkezlerine ulaşması sebebiyle Marko Polo’yu geride bırakmıştır. Diğer taraftan İbn Battûta gezdiği birçok ülkede sosyal hayatın içine girmiş, evlilikler yapmış ve hâtıralarını hiçbir şüpheye yer bırakmadan güvenilir birine yazdırmıştır. Fakat Marko Polo’nun seyahatnamesine birçok hayalî hikâye katıldığı bilinmektedir. Ayrıntıları asla ihmal etmeyen ibn battûta eserinde insan unsuruna en fazla yer veren seyyahtır. İbn Battûta, gezdiği ülkelerin coğrafyası ve ekonomisi hakkında ayrıntılı bilgiler verir.

 

gezgin-ibn-batuta-.jpg

İbn Battuta, Avrupalılar tarafından çok az bilinen Afrika, Ortadoğu ve Uzak Doğu’ya cesur yolculuklar yapmıştır.

 

Dolaştığı bu yerlerde mühim kimselerle tanışmıştır. Onların yaşam tarzlarını en ince bir şekilde tesbit etmiş, aralarında olan geçimsizlikleri, entrikaları kavgaları en canlı haliyle nakletmiştir. Dindar bir kimse olarak her gittiği yerde, din adamları ile tanışmış mukaddes makamları ziyaret etmiş, dini müessesler hakkında bilgi toplamıştır. İslam âleminde ilk defa hint fakirlerinden, Anadolu ahilerinden ve İran hatimlerinden bahseden seyyah o olduğunu söyleyebiliriz. İbn Battuta yolculuğunu Tuhfetu’n-Nuzzâr fi Garâibi’l-Emsâr ve Acaibi’l-Esfâr (Şehirlerin İlginçlikleri ve Yolculuğun Tuhaflıkları Hakkında Araştırmacılara Hediye) adındaki eser kısaca “Rıhle” olarak bilinen eserinde toplamıştır. Bu yüzden yirmi dokuz yıllık seyahatinden hatırladığı kadarını kaydeden/kaydettiren İbn Battuta, hafızasıyla okurlarını şaşırtmaktadır. Aslında ibn battûta ile ilgili bilgiler net değildir,onun hayatı ve şahsiyeti hakkındaki bilgilerin en temel kaynağı kendi seyahatnâmesidir. İbn-i Batuta bugün Paris’te Bibliotheque Nationale’da saklanmakta olan Rıhlet-ü İbn Battûta diye bilinen 640 yıllık el yazması cüzü bulunmaktadır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...