Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Pilates Nasıl Zayıflatır?

Recommended Posts

Son yılların popüler sporlarından pilates, bölgesel olarak değil çok yönlü olarak kas güçlendirmeye, vücudu biçimlendirmeye ve kalori yakmaya yarar. Kalori yakmak pilateste öncelikli amaç değildir. Ancak kişinin vücudunun gözle görülür şekilde biçimlenmesi söz konusudur.

 

 

Pilates, yapılan hareketlerin zorluk derecesine göre başlangıç seviyesi, orta seviye ve ileri seviye olmak üzere üçe ayrılır. Bu seviyelerde, yapılan hareketlerle yakılan kalori miktarları da birbirinden farklıdır. Örneğin; başlangıç seviyesinde saatte ortalama 250 kalori yakılırken, ileri düzey pilatesle bu miktar 400’e çıkarılabilir. Ancak, herkes her pilates hareketini uygulamamalıdır.

 

 

Pilates hareketleri kaslara yönelik olduğu için vücudunun herhangi bir yerinde sakatlık, incinme ya da hassasiyet olanlar için bazı hareketler doğru olmayabilir. Bu nedenle, yapılacak pilates hareketleri ve sıklıkları bir pilates hocası tarafından belirlenmeli ve verilen hareketler düzenli olarak uygulanmalıdır. Pilatesin kilo vermeye yardımcı olması için düzenli yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

 

 

Pilatesin Zayıflamaya Etkisi

 

 

Pilatesin zayıflatma etkisi ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, kişinin beslenmesidir. Pilates yapılırken, dengeli bir beslenme programı uygulanmalı, fazla kalorili besinler tüketmekten kaçınılmalıdır. Pilatesten 1-2 saat önce yemek yemek kişinin hareketleri daha rahat yapmasını sağlar. Genellikle protein ve karbonhidrat açısından zengin olan besinlerden oluşmalıdır.

 

 

Pilates tek başına, diğer egzersizler kadar kilo vermede etkili değildir. Bu disiplin, daha çok kasları ve vücudu şekillendirmesiyle ve kişiye düzgün bir duruş kazandırmasıyla bilinir. Diğer sporlardan farklı olarak kasları şişirmeden güçlendirir ve çok sık çalışmayan kasların bile çalışmasını sağlar. Kasların çalışması da vücutta yağ tutulmasını önleyecektir.

 

 

Pilatesi yürüyüş, yüzme ya da koşu gibi sporlarla desteklemek kişinin fit bir görünüm kazanması için önemlidir. Kondisyonu artıran ve bağışıklığı güçlendiren pilates, fiziksel olarak fayda sağladığı gibi ruhsal olarak da dinçleştirici bir etkiye sahiptir. Bu da, kişinin kendini daha enerjik hissetmesine ve daha hareketli ve sağlıklı bir yaşam oturtmasına yarayacaktır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...