Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Mus’ab bin Umeyr

Recommended Posts

Mus’ab, Mekke’nin zengin bir ailesine mensuptu ve Mekke’nin en yakışıklısı olarak biliniyordu. Sahip olduğu bütün zenginliklerden vazgeçerek İslam’ı kabul etmişti. Ailesinin tepkisinden çekindiği için müslüman olduğunu başlangıçta ailesinden gizledi. Fakat kısa birsüre sonra ailesi onun müslüman olduğunu öğrendi. Tekrar eski dinine dönmesi için onu hapsettiler.

Sıkıntılı bir dönemin ardından Mus’ab, Habeşistan’a hicret etti. Bir süre sonra Mekke’ye döndü ve Medine’ye gidip orada İslam’ı anlatmakla görevlendirildi. Böylece Medine’ye hicret eden ilk muhacir oldu. Biryıl sonra Hz. Peygamber’e (s.a.v) büyük bir müjdeyle geldi. ” Medine’de İslam’ın girmediği ev kalmadı ya Resulullah!” diyordu Akane’de.

Mus’ab’ın ön saflardaki görevi hicretten sonra da devam etti. Bedir Savaşı’nda “Resulullah’ın (s.a.v) sancaktarı” olarak ün yaptı. Uhud Savaşı’nda da bu görev ona verildi ve Resulullah’ın (s.a.v) sancaktarı olarak Uhud şehidleri arasında yerini aldı. Dünya malına değer vermeyen bu sahabinin cenazesi defnedilirken kefeni, başını içine alındığında ayakları açıkta bırakılıyor, ayaklarını örttüğünde başını açıkta bırakıyordu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...