Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Murat Boz Tarkan Etkisinden Bir Türlü Çıkamadı

Recommended Posts

Tarkan etkisinden bir türlü sıyrılamayan Murat Boz, ‘Janti’ albümünde geleneği bozmadı.

 

5719e8b467b0a971dc18683e.jpg

 

Prodüksiyonu sağlam, ucuza kaçılmamış çok az albüm yapılır oldu. Genellikle, şarkıların gelişine vurularak yapılmakta her şey. Murat Boz’un yeni albümü ‘Janti’ böyle değil. Şarkılara birkaç aranjörün eli değmiş (ve farklı besteci ile söz yazarlarının imzası) olmasına rağmen, hepsinin tek bir potada birleştirilmesine, birbirlerine kenetlenmelerine ya da birbirlerinin izinden gitmelerine epeyce çaba harcanmış. Bir albümün olmazsa olmaz şartlarının başında gelir bu ama, son yıllarda olağanüstü bir çaba gibi görülmeye ve görüldüğü yerde de altı çizilmeye başladı. Çıta düşünce olacağı budur; en altın birkaç basamak üstüne çıkanı, “İyi” ya da “Fena değil” gibi karşılar olduk.

 

5719e8bf67b0a971dc186848

 

Janti, Murat Boz, DMC / 5 üzerinden 3 yıldız

 

 

 

 

Çaba var ama buna değip değmediği ayrı bir konu. Tarkan’ın çizgisini takip eden onlarca isimden biridir Boz. Ama edenlerin de en iyisidir. Tıpkı Tarkan gibi, tabiatın pop adına her şeyi bahşettiği isimlerdendir. Sesi iyi, vokali temiz, hem yakışıklı hem sevimli. Üstelik o nadir ele geçen yıldız ışığı da arada bir dolanır etrafında. Ama bütün bunlara rağmen dört başı mamur bir yıldız olamadı bir türlü. Sebebi de, bu son albüm dahil bütün albümlerinde mevcuttur ve hep aynıdır.

 

Boz, Tarkan etkisinden hiç sıyrılamadı, kendisine özgü diyebileceğimiz hiçbir standart geliştiremedi. Albüme ismini veren ‘Janti’ başta olmak üzere (ki şarkının, Nazan Öncel’in Tarkan’a yazdığı şarkılar gibi bir havası da var), yeni albümün büyük bir kısmında Tarkan etkisi elle tutulur biçimde mevcut. Ozan Çolakoğlu’nun düzenlediği şarkılarda (ki Gülşen’e yaptıklarında da bu vardı) daha da bariz. Boz zaten bunu istiyor ve her albüm için etrafına topladığı ekipten de bunu bekliyor olabilir. Ama Tarkan bile olsa, birilerinin kopyası olmak, öyle kalmak, (belki para eder bir şeydir ama) çok da kalıcı olmayı sağlayacak bir şey değildir. İlk rüzgârda alınır, götürülürsünüz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...