Jump to content
  • 0
Sign in to follow this  
KatnissEverdeen

Antidepresan Kullananlar Bakabilir mi ?

Question

Yarın için psikiyatriye randevu aldım. Ne teşhis koyar bilmiyorum ama kesinlikle antidepresan vereceğini düşünüyorum , istiyorum da , fakat biraz araştırdım da pek iyi şeyler yazmıyor. Iyileştirmekten ziyade sanki kullandığın süre boyunca duyguları bastırıyor da sonra bırakınca bir anda geçen onca zamana rağmen o duygular kötü düşünceler tekrar geri geliyor bir anda gibi şeyler yazılmış , birileri insanların kendine yapacağı en büyük kötülük yazmış. Benim cidden ihtiyacım var hayatımı normal olarak sürdürdüğümde toparlanamicam sürekli olumsuzluklar üzüntüler bitmiyor , sevindirici şeyler neredeyse hiç yok ve bünyem artık yoruldu bir şeyleri kapatmak istiyorum beynimde ki hayatıma işlerime daha düzgün bakabileyim. Bu yüzden ihtiyaç duyuyorum, kullanan birileri varsa tam olarak nasıl etki ediyor söyleyebilir mi ?

25 answers to this question

Recommended Posts

• 0

bir ara kullandim ama gereksiz verildigini düsünüyorum kendimce cünkü bazi dönemleri biz insan oglu kolay atlatabiliriz bende cabuk etkisi oldu hislerim cok kabardi, cok duygusal oluyordum birde bakislarim anormaldi bir tuhaftim yani.. o dönem algilamam gercek disiydi mutluluk veriyordu bu beyin oyunuydu aslinda ben hapin tümünü kullanmadim dörtte birini kullandim ikinci receteyi alinca kullanmadim benim nacizane fikrim bos bunlar gece kalk namaz kil insani daha gercekci huzurlu yapiyor digeri para sektörü baska birsey degil

• Like 1

• 0

Psikolojik sorunları olan bir iş arkadaşım vardı. İlaçları aksattığı zaman ile düzenli kullandığı zaman arasında fark oluyordu. Herhangi bir tedavi süreci olmaksızın, doktor tavsiye dışında gelişi güzel kullanılan ilaçların illaki olumsuz bir etkisi olacaktır. Bu da internetteki kullanıcı yorumlarına yansıyıp kafanın karışmasına neden olacak.

• 0
bir ara kullandim ama gereksiz verildigini düsünüyorum kendimce cünkü bazi dönemleri biz insan oglu kolay atlatabiliriz bende cabuk etkisi oldu hislerim cok kabardi, cok duygusal oluyordum birde bakislarim anormaldi bir tuhaftim yani.. o dönem algilamam gercek disiydi mutluluk veriyordu bu beyin oyunuydu aslinda ben hapin tümünü kullanmadim dörtte birini kullandim ikinci receteyi alinca kullanmadim benim nacizane fikrim bos bunlar gece kalk namaz kil insani daha gercekci huzurlu yapiyor digeri para sektörü baska birsey degil

Ben kolay atlatabilecegimi düşünmüyorum gerçekten. Yılların birikimi var üstümde. Ve artık yaşadığım olumsuzlukları daha etkili hissediyorum. Gerçekten içten bir arkadaşım sevgilim akrabam yanımda olabilecek hickimse yok ,tek başımayım ve artık kendi kendime ve hayatima gücüm yetmiyor. Ben gerçekten boşuna kullanmayacagimi düşünüyorum . Namaz kılıyorum , son 1-2 aydir aksatiyorum sadece yatsı ve nafile vs.

• 0

Günde yaklaşik 10 saat antidepresan ilaçlar kullananlar ile bereber geçiriyorum.Dr takibi altinda düzenli olarak kullanıldigi zaman cidden endipte olduğunu düşünen insani bile feraha çikartiyor.En az 6 ay duzenli olarak kullanilir sonra durumuna göre dozu düşürülur.Kafaya göre kullanildigi zaman cidden çok kötü sonuclar ortaya cikiyor.Tamamen yarar görup gormemek hastanin elinde.Dr kontrolünu ve ilac kullanimini aksatmiyacagini dusunuyorsan bir muddet kullanmanda yarar var.Mutluluk hapinin bir zarari olacagini dusunmuyorum ;)

• Like 2

• 0

bazen insan sehir disina cikabilse veya degisiklik yapsa cok faydasi da olabiliyor ufak bir degisim yetebiliyor ama ben kendimde cok sorunlar yasiyorum hala daha gecmis degil ancak ufak tefek degisikler bana faydasi dokunuyor tatil yapiyorum cok gezinti takintim var bu aralari.. Bende yalniz kaliyorum bir evin icinde kimsem yok..

• Like 1

• 0

Antidepresanların etkisi "depresyona neden olan kimyasallarla mücadele eder" olarak tanımlanır, buna göre ilacın etkisi duyguları bastırmak değil sebebi ortadan kaldırmaya yöneliktir.. Kanaatimce depresyon, zihnin bir soruna ve olumsuz düşünceye gereğinden fazla yoğunlaşmak neticesinde meydana gelen ruhsal çöküntüdür.. Demek ki antidepresanın neden olduğu dikkat dağınıklığı ve unutkanlık gibi yan etkileri de zihninde yoğunlaşan duygu ve düşünceleri dağıtırken oluşan paralel etkilerdir..

Antidepresan ilaç kullanmaya kendiliğinden başlayıp, kendiliğinden bırakamazsın, ne tür bir antidepresan kullanacağına, ne kadar süre kullanacağına, nasıl bırakman gerektiğine uzman doktor karar verir, ona göre sana söyler..

• Like 1

• 0

Geçtiğimiz aylarda ben de böyle hissedip soluğu psikiyatr da almıştım, ilacı alıp eve geldim hala dolapta duruyor kutu başlamadım. Ama eve geldiğimde farkettigim şey kendimi daha fazla hasta hissettigimdi zira doktorun verdiği ilaç fili devirecek cinstendi. Sonra durumu kendim duzeltmeyi başardım ( psikolojik danışmanım) İnsanın kendine yetmediği zamanlar oluyor evet ama bu kararlılıkla sorunların üzerine gittiğinde, gerçekçi biçimde çözüm için çabaladıgında (ve tabi kendine karşı durust olarak ) düzeliyor ya da duzelme yolu açılıyor diyelim. Eğer ciddi manada intihar düşüncesi halüsinasyon vs yoksa ilaç kullanmanızı önermem. Antidepresanlar bazı durumlarda faydalı kullanıma sahip, beyin kimyasını değiştiren ilaçlar, ama bildiğimiz gibi koca bir ilaç endüstrisi var ve beyin kimyasiyla ne yönde oynandığını pek bilemiyoruz. Bazıları gerçeklik algısını değiştirip sahte bir mutluluk yaratıyor ki bırakınca eski halinize geri dönüyorsunuz. Bazıları algıları zayıflatabilir, dikkat dağınıklığı, aşırı uyku, iştah gibi etkiler yapıyor. Bırakma aşaması da ciddi problem olabilir. Tavsiyem önce psikologa gorunmeniz, zira psikiyatr zaten ilaçla tedavi aşamasını üstlenir ancak terapisiz bir süreç eksik kalabilir. Eğer psikolog ilaçla tedavinin daha sağlıklı olduğunu düşünürse sizi psikiyatra sevkedip psikoterapiyle eş zamanlı ilaç tedavisine yönlendirir.

• 0
Antidepresanların etkisi "depresyona neden olan kimyasallarla mücadele eder" olarak tanımlanır, buna göre ilacın etkisi duyguları bastırmak değil sebebi ortadan kaldırmaya yöneliktir.. Kanaatimce depresyon, zihnin bir soruna ve olumsuz düşünceye gereğinden fazla yoğunlaşmak neticesinde meydana gelen ruhsal çöküntüdür.. Demek ki antidepresanın neden olduğu dikkat dağınıklığı ve unutkanlık gibi yan etkileri de zihninde yoğunlaşan duygu ve düşünceleri dağıtırken oluşan paralel etkilerdir..

Antidepresan ilaç kullanmaya kendiliğinden başlayıp, kendiliğinden bırakamazsın, ne tür bir antidepresan kullanacağına, ne kadar süre kullanacağına, nasıl bırakman gerektiğine uzman doktor karar verir, ona göre sana söyler..

Teşekkür ederim

Geçtiğimiz aylarda ben de böyle hissedip soluğu psikiyatr da almıştım, ilacı alıp eve geldim hala dolapta duruyor kutu başlamadım. Ama eve geldiğimde farkettigim şey kendimi daha fazla hasta hissettigimdi zira doktorun verdiği ilaç fili devirecek cinstendi. Sonra durumu kendim duzeltmeyi başardım ( psikolojik danışmanım) İnsanın kendine yetmediği zamanlar oluyor evet ama bu kararlılıkla sorunların üzerine gittiğinde, gerçekçi biçimde çözüm için çabaladıgında (ve tabi kendine karşı durust olarak ) düzeliyor ya da duzelme yolu açılıyor diyelim. Eğer ciddi manada intihar düşüncesi halüsinasyon vs yoksa ilaç kullanmanızı önermem. Antidepresanlar bazı durumlarda faydalı kullanıma sahip, beyin kimyasını değiştiren ilaçlar, ama bildiğimiz gibi koca bir ilaç endüstrisi var ve beyin kimyasiyla ne yönde oynandığını pek bilemiyoruz. Bazıları gerçeklik algısını değiştirip sahte bir mutluluk yaratıyor ki bırakınca eski halinize geri dönüyorsunuz. Bazıları algıları zayıflatabilir, dikkat dağınıklığı, aşırı uyku, iştah gibi etkiler yapıyor. Bırakma aşaması da ciddi problem olabilir. Tavsiyem önce psikologa gorunmeniz, zira psikiyatr zaten ilaçla tedavi aşamasını üstlenir ancak terapisiz bir süreç eksik kalabilir. Eğer psikolog ilaçla tedavinin daha sağlıklı olduğunu düşünürse sizi psikiyatra sevkedip psikoterapiyle eş zamanlı ilaç tedavisine yönlendirir.

Aslında ben de ilk önce psikoloğa gitmeyi düşündüm fakat beni ne kadar rahatlatabilir ki diye düşündüm yani sanki o an gidicem rahatlicam ama problemim çözülmeyecek gibi düşünüyorum. Ve katlanmak zorunda olduğum bazı insanlar var ilaç daha yardımcı olabilir diye düşünüyorum. Halüsinasyon görmüyorum ama bazen intihar isteği olabiliyor, herkesten herşeyden uzaklaşmak için bir yol gibi gelebiliyor.

• Like 2

• 0

Kişi aklının zorlandığı ve vücudunun bittiğini hissettiği noktada depresyondadır ve depresyon tedavi edilmezse, salgıları, hormonları ve vücudun standart işleyişini bozar, tedavi edilmesi şarttır. İyi bir psikiyatrist sorunu algılayıp ilaçla tedaviyi yaptığında vücut işleyişi normale döner ve kişi daha sağlıklı düşünmeye başladığında ancak anlar durumun tedavi edilmesi gerektiğini.

Kesinlikle doktora gidin ve ilaçlarınızı düzenli kullanın ve doktor kontrolünde bırakın.

• 0

Bildiğim kadarıyla başlandığında bu ilaçlara birden bırakılamıyor malesef,dozajını azaltarak bıraktırılıyor eğer iyileşme varsa.Birden bırakıldığında daha kötü sonuçlar olabiliyor.Birde kullananlar için kilo sorununa da yol açıyor diye biliyorum.

• Like 1