Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

En Küçük Köpek Türleri...

Recommended Posts

En küçük köpek türleri

 

chihuahua0803161.jpg

Chihuahua (Çivava)

Dünyanın en küçük köpek türlerinden biridir. Ağırlığı en fazla 3 kilograma, boyu da 13 santimetreye ulaşabilir. Latin Amerika kökenlidir. İsmi de Meksika’nın tarihi Aztek İmparatorluğu’nun Chihuahua kentinden gelir.

 

Chihuahua soğuktan nefret eder ve hemen titremeye başlayabilir. Serin havalarda kazak giydirilmelidir. Chihuahua inatçı bir köpektir. Cesur, hayat dolu, kibirli ve atılgandır, ancak gürültücü bir köpekti.

 

Daha büyük köpeklere karşı kendisini savunmayı bilir. Egzersize ihtiyacı vardır. Sağlığı açısından bir apartman katında sürekli kapalı tutulması hatalı olur.

 

kingcharles080316.jpg

 

King Charles Spaniel:

Süs ve av köpekleri sınıfında yer alır. Spaniel ailesinin ufak boylu üyesidirler. Oldukça yumuşak ve pürüzsüz bir tüye sahip ve kuyruğu düz yapıdadır. Üç farklı renk özelliği vardır. Siyah, beyaz ve bronz-kahve renklerine sahip olurlar.

 

Cavalier King Charles türündeki köpeklerde en yaygın görülen hastalık ikili kapakçık hastalığıdır. Bu hastalık kalp yetmezliğine yol açar.

 

Bu köpek türü oldukça dost canlısı ve bir o kadar da sabırlıdır. Çocuk ve diğer köpek türleri ile iyi geçinirler.

 

japonchin080316-300x169.jpg

 

Japon Chin

Japon Spaniel olarak da bilinir. Şirin bir yüzü ve sık tüyleri vardır. Genelde siyah ve beyaz renkleri bulunur.

 

Zeki ve sevecendir. Sahibine düşkünlüğünle tanınır. Çocuklarla arası iyi değildir. Fazla havlama huyu yoktur. İklim değişimlerine karşı hassastır.

 

malteseterrer080316-300x225.jpg

 

Maltese Terrier

En fazla 4 kilograma kadar ağırlığa ulaşırlar. Boyları da 25 santimetre olabilir. Apartman hayatına en kolay adapte olan tür olduğu için sıklıkla tercih edilir. Boyutunun küçük olması, tüy dökmeme özelliği ve tuvaletini çok çabuk öğrenmesi de tercih sebebidir.

 

Oyun oynamayı çok sever ve sadıktır.

 

yorkshireterrier0816-300x187.jpg

 

Yorkshire Terrier

İngiliz kökenli bir türdür. Ortalama 3 kilograma kadar büyürler. Hareketli, sadık ve sevgi doludur. Diğer evcil hayvanlara, özellikle de küçük olanlara ve diğer köpeklere karşı biraz saldırgan olabilirler. Soğuktan çabuk etkilenebilir. Çoğunlukla siyah veya ten rengidir. Oldukça inatçı bir yapısı vardır.

 

0-485400134411-21661093e56e24cd60b10092005c4ac7.jpg

 

Minyatür Pinscher

Almanya’da Terrier ırkından türetildiği düşünülmektedir. Çok küçük bir cinstir. Patileri oldukça küçük ve kedi gibidir.Çenesi güçlüdür, beden kısmı ile uyumludur.Gözlerinin rengi koyudur. Havlamayı çok sever. Zeki ve sadıktır. Çok hızlı öğrenirler. Soğuk havalara dayanıksızdır.

 

Poodle080316-276x300.jpg

 

Poodle (Minyatür Kaniş)

Ataları tam olarak bilinmemekle beraber günümüzde soyu neredeyse tükenmiş Fransız su köpeği ve Barbetler ile akrabalıkları vardır. Çok zeki, cesur, neşeli ve eğitilmeye uygundurlar. Güzel ve sevimlidirler. Yön bulma yetenekleri ve işitme duyuları gelişmiştir. Traş edilirken ve yıkanırken sakindirler.

 

Çocuklarla oynamayı sever.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...