Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

Recommended Posts

Dişlerin dış yüzeyini kaplayan dentin tabakasının çeşitli nedenlerden dolayı zarar görmesiyle diş hassasiyeti oluşur. Ağız sağlığında sıklıkla karşılaşılan bir rahatsızlık olan diş hassasiyeti genellikle tedavi edilmede geç kalınan bir rahatsızlıktır. Fakat her hastalıkta olduğu gibi diş hassasiyeti sorunu için de erken teşhis çok önemlidir.

 

 

Diş Hassasiyetinin Belirtileri Nelerdir?

 

 

Pulpa ve dentin hassasiyeti ısı değişimi ve basınç duyarlılığı ile ortaya çıkar. Genellikle soğuk yiyecek ve içeceklere karşı hassaslık şeklinde görülür. Zaman zaman sıcağa, ekşiye ve tatlıya karşı da hassaslık durumu söz konusu olabilir.

 

 

Diş Hassasiyetinin Nedenleri Nelerdir?

 

 

Düzenli ve güzel fırçalanmayan dişler üzerinde kalan kalıntılar, bakteri ve tartar oluşumuna neden olur. Zamanla bu bakteri ve tartarlar diş eti iltihaplanmalarına yol açar ve diş etleri güçsüzleşir. Güçsüzleşen diş etlerinde hassasiyet başlar.

Çok sert dış fırçası ile hızlı fırçalanan dişerin dentin tabası zamanla aşınır. Bu durumda dişlerde hassasiyet meydana gelir.

Diş gıcırdatma olarak bilinen dişerin birbirine sürtülmesi, dişlerin enamet tabakasına zarar verir. Diş etlerinin aşınan bu noktalarında hassasiyet başlar.

Asitli yiyecek ve içecekler, dişlerin enamin tabakasını olumsuz yönde etkiler. Aynı zamanda bazı asit içeren ağız çalkalama suları diş hassasiyetine yol açabilir.

Çeşitli nedenlerden dolayı kırılan ya da zarar gören dişlerde hassasiyet görülmesi olası durumlar arasındadır.

Diş kökleri yakınlarında oluşan diş plakları diş hassasiyetinin nedenleri arasındadır.

Çeşitli nedenlerden kaynaklanabilecek diş eti çekilmeleri dentin tabakasına zarar vererek diş hassasiyeti oluşmasına zemin hazırlar.

 

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir?

 

 

Diş hassasiyeti rahatsızlığı olan kişi öncelikle bir diş hekimine başvurmalıdır. Diş hekimi diş hassasiyetinin nedenini belirledikten sonra bir tedavi yöntemine başlanır.

 

 

Ciddi bir sorundan kaynaklanmıyorsa diş hekimi diş hassasiyetine karşı etkili diş macunu kullanımı önerir. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta beslenme alışkanlıklarının gözden geçirilmesidir. Bu süreçte aşırı sıcak ve soğuk yiyecek ve içecek tüketiminden kaçınılmalıdır. Aynı zamanda gazlı ve asitli içeceklerin tüketimi en aza indirilmeli ve su tüketimi artırılmalıdır.

Bazı durumlarda diş hassasiyeti için klinik tedavi uygulanması gerekir. Diş hassasiyeti, dişlerin kök ve yüzey kayıplarından kaynaklıyorsa diş hekimi tarafından dolgu tedavisi uygulanabilir.

Tekrarlayan diş hassasiyetinin önüne geçmek için yumuşak kıllı diş fırçası ile dişler fırçalanmalıdır. Aynı zamanda günlük olarak diş ipi ile dişlerin ara bölgelerinin temizliği yapılmalıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...