Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Deniz Tavşanı...

Recommended Posts

Deniz tavşanı

 

Deniz-Tavsani4.jpg

 

Deniz tavşanı, olağanüstü renkleri ve solungaçlarının birer tavşan kulağına benzemesiyle, su altı canlıları arasında en dikkat çekenlerden biridir.

 

Deniz tavşanı, su altı fotoğrafçılarının vazgeçemediği modelleri arasındadır. Deniz tavşanı kabuğu olmayan, oldukça yumuşak bedene sahip bir salyangoz türüdür. Büyüklükleri ortalama 5 santimetre olan deniz tavşanlarının, boyları 75 santimetreye kadar çıkabilen türleri de bulunmaktadır. Deniz tavşanlarının solungaçları açıktadır ve iki tavşan kulağına benzer uzantı şeklindedir. Deniz tavşanlarının yaşam süreleri ortalama bir yıldır.

 

Denizlerin rengarenk canlısı…

Deniz tavşanlarının olağanüstü renkleri vardır. Pembe, mavi, turuncu, mor ve yeşil renkleri bulunan canlının sarı, beyaz çizgili ve benekli olanlarına da rastlamak mümkündür. Bu canlının renkleri, bulundukları coğrafi bölgeye göre değişebilmektedir. Deniz tavşanları, renkli bir görüntüye sahip olduğundan, su altı fotoğrafçılarının her zaman ilgisini çekmiştir. Bu nedenle de bu canlılara ait birçok fotoğraf bulunmaktadır.

 

79D79E9079CB965B.JPG

 

Deniz Tavşanı kabuksuz bir yumuşakçadır ve saldırılara karşı korunmasız olmasına rağmen doğada deniz tavşanı ile beslenen canlı türlerinin sayısı azdır. Bunlar arasında; deniz örümcekleri ve deniz kaplumbağaları kendileri için tehdit oluşturmaktadır. Bu canlının en önemli silahı zehridir. Deniz tavşanları kuvvetli bir zehir taşıyan ısırgan hücrelerine sahiptir. Bu hücreler sayesinde düşmanlarından rahatlıkla kurtulurlar. Diğer omurgasız canlılarla beslenen deniz tavşanlarının bazı türleri yalnızca yosunlarla beslenmektedir.

 

Deniz tavşanlarının bitkiler gibi bir tür fotosentez yaptığı, hatta klorofilürettiği yapılan araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

 

Ülkemiz sularına Kızıldeniz’den gelen deniz tavşanları Akdeniz’de hemen hemen sadece gece dalışlarında görülebilmektedir. Kızıldeniz’de ise bu canlıları her an her yerde görmek mümkündür. Ülkemizde 200′den fazla deniz tavşanı türü bulunduğu, dünyada ise 3 binden fazla türü bulunduğu düşünülmektedir.

 

Deniz tavşanlarında üreme…

Deniz tavşanı, çift cinsiyetli yani Hermafrodit bir canlıdır. Deniz tavşanları hem erkek hem de dişi üreme organlarına sahiptir. İlginç çiftleşme alışkanlıkları vardır. Denizler aleminin çift cinsiyetli hayvanları çiftleşme sırasında hem erkek hem de dişi olarak davranış gösterebilir. Bir deniz tavşanı çiftleşme sonunda binlerce yumurta bırakabilmektedir. Çiftleşmek istemediği zaman da derisinin rengini değiştirir ve bir tür koku salgılar. Bu tepkiler karşı tarafa uyarı niteliğindedir.

Bilimde deniz tavşanının yeri…

 

deniz-tavsani(1).jpg

 

Basit bir sinir sistemi bulunan deniz tavşanı büyük sinir hücrelerine sahiptir. Bilim insanları sinir sistemi ile ilgili araştırmalarında deniz tavşanlarını deney hayvanı olarak kullanmaktadır. Nöroloji bilim dalı hakkında bilinen pek çok bilgi ve sinir sistemimize dair pek çok şey deniz tavşanları sayesinde keşfedilmiştir. Günümüzde de bir çok hastalığın ilaçları yosunla beslenen bir tür olan Kaliforniya Deniz Tavşanı türü üzerinde test edilmektedir.

 

Antik çağda deniz tavşanlarının mor mürekkebinin el yazmalarında kullanıldığı ve Kudüs’te deniz tavşanı mürekkebi ile kitaplar yazıldığı bilinmektedir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...