Jump to content
Sign in to follow this  
Guest blessed trinity

2010 KPSS İçin Güncel Bilgiler Buraya ..

Recommended Posts

Guest blessed trinity

2010 KPSS'ye girecek olan tüm adaylara yardımcı olabilmek adına önemli güncel bilgilerin hepsini bu başlık altında toplayalım hep birlikte :) ilk olarak ben başlayayım...:)

1. 2010 Oscar'a aday adayı olarak gösterilen filmimiz: Mahsun Kırmızıgül - Güneşi Gördüm

2. Avrupa Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası 10 - 13 Aralık 2009'ta İstanbul'da yapıldı.

3. Avrupa 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Kayseri'de yapılacak.

4. 2011 üniversiteler arası kış olimpiyatları Erzurum - Palandöken dağında yapılacak. Düzenleyen Universiade.

5. 1997 yılında imzalanan ve 2012'de bitecek olan KYOTO iklim sözleşmesi yerine geçecek olan Birleşmiş Milletler iklim Kongresi (Bali) 192 ülke ile Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ta 7.12.2009'da toplandı. Zirvede Türkiye'yi cumhurbaşkanı Abdullah Gül temsil etti.

6. Çevreye en çok karbondioksit yayan ülkeler: ABD, Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, İngiltere..vb. Türkiye 23. sırada yer alıyor.

7. Şu ana kadar yapılmış olan en pahalı bilimkurgu film James Cameron'un yönetmiş oldugu 'Avatar' adlı filmdir.

8. 1 Ocak 2010'dan itibaren Avrupa Birliği'nin ilk başkanı Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy olacak. 2.5 yıllığına seçildi.

9. 2009 Nobel barış ödülü ABD başkanı Barack Obama'ya verildi.

10. 2010 Kış Olimpiyatları, yada resmi adıyla XXI Kış Olimpiyat Oyunları 12 - 28 Şubat 2010 yılında Kanada'nın Vancouver şehrinde yapılacak.Bu Kanada'nın ev sahipliği yapacak üçüncü olimpiyat olacaktır.

çok işime yarıycak :D eyw :D bilgilerin bi arada toplandığını görmek güzeL:))))

Guest blessed trinity

ben de çok unutkanım artık sürekli bakmamız gerekiyor :):)

--------------------

oooofffff offf daralıyorum biri "kpss" deyince :(

teşekkürler konu için...

hem de ne ooooffff :(:( rica ederim :)

11.domuz gribi salgını meksikada başladı

12.Türkiye üzerinden Avrupa'ya Hazar ve Ortadoğu gazının taşınmasını öngören Türkiye-Bulgaristn_Romanya ve Macaristan arasında imzalanan doğalgaz projesi Nabucco Projeis'dir.

13.2010 dünya kupası Güney Afrika'da yapılacak

14.Kyoto projesini imzalamayan AB ülkeleri Malta ve Kıbrıs'tır.

15.Kyoto Protokülünün geçerliliği 2012'ye kadar sürecek

16.2010 EXPO Şangay'da düznelenecek

17.2012 de süresini tamamlayan Kyoto protokülünün yerini Bali konferansı alacak

Guest faceofface

Çok harika olmuş bu konu..Bende giricem kpss'ye..off Ya Rabbim...inşallah yüksek bi puan alırız..en önemlisi de inşallah bi yere yerleşiriz...:confused:

* Dünya ekonomik forumu olarak bilinen 1971'den beri toplanan dünyadaki ekonomik yaklaşımların görüldüğü yer İsviçre'nin Davos kasabası'dır.(daha da davosa gelmem van minut:D

*UNESCO dünya kültür mirasına en son eklenen Sidney Opera Binasî'dır.

*2008-'09 da yapılan UEFA kupası finali fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu stadında oynandı.

*Nazım Hikmet Ran tekrar bakanlar kurulu kararıyla yeniden Türk vatandaşı oldu.

--------------------

arkadaşlar bulduklarımızı ekleyelim lütfen çok güzel bi fikir olmuş işimize çok yarar inanın mağdurummmm bendee

Guest son hanımağa

hiç kpps ye girmedim bu tür sorularmı çıkıyor gercekten?tarih,fen,türçe,matemetik yok yani.öyle ise kardeşime söyleyim ilginmiş gerçekten

Guest blessed trinity

18. 2010 Dünya Futbol şampiyonası Güney Afrika'da yapılacak.

19. 2010 Eurovision Şarkı yarışması Norveç'te yapılacak.

20. Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından organize edilen EXPO dünya fuarı 2015 için İtalya - Milano ve İzmir aday olmuş, Paris'te yapılan oylamada MİLANO ev sahipliği yapma hakkını kazanmıştır.

21. Avrupa Birliği'nin organı AB Konseyi 2010 yılı için İstanbul'u Avrupa Kültür başkenti seçti.

22. Bu sene Mevlana'nın 736. vuslat yıl dönümü yapıldı.

--------------------

hiç kpps ye girmedim bu tür sorularmı çıkıyor gercekten?tarih,fen,türçe,matemetik yok yani.öyle ise kardeşime söyleyim ilginmiş gerçekten

KPSS'de konu dagılımını iki başlık altında toplayabiliriz.

Genel yetenek : Türkçe matematik

Genel kültür: tarih, cografya, anayasa

Anayasa sorularının içinde de 1-3 arası güncel bilgi sorusu çıkabilmektedir. Tabi alan bilgisi dısında girilen sınav bu. Bunun yanı sıra Egitim bilimleri ,KPSS A grubu da var :)

--------------------

Çok harika olmuş bu konu..Bende giricem kpss'ye..off Ya Rabbim...inşallah yüksek bi puan alırız..en önemlisi de inşallah bi yere yerleşiriz...:confused:

inşallah kazanırız :confused::confused::confused: bi de eğitim bilimleri var ya :confused: