Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Sinsice Dişleri Sarartan 9 Neden

Recommended Posts

[h=1]Akla gelmeyen sinsice dişleri sarartan 9 neden![/h] Beyaz dişleri sarartan nedenler deyince aklımıza öncelikle çay, kahve, çilek, şarap, asitli içecekler ya da balzamik sirke gelir. Ancak bunların dışında da bazı etkenler dişleri sarartabilir.

 

37794_0.jpg?v=1464336001

 

 

Yeşil içecekler ve smoothieler

 

Smoothieler ve buna benzer içecekler vücuda faydalı. Ancak bu içeceklerin içerisine konulan besinler diş rengini etkileniyor. İçeceklere koyduğunuz besinler eğer giyside leke yapıyorsa, bu leke etkisini dişlerde de gösterecektir. Bu sağlıklı içecekleri tüketmekten vazgeçmeyi elbette düşünmeyebilirsiniz. Ancak burada pipetten yardım alabilirsiniz. Leke yapan içecekler pipetle içilerek dişler korunabilir.

 

Yeşil çay

 

Hepimiz siyah çayın dişlerde leke yapabileceğini biliyoruz. Ama yeşil çayın dişlerde grileşme veya sararmaya yol açabileceği aklımıza gelmez. Yeşil çay da siyah çay gibi dişlerde leke yapabiliyor. Diş rengini değiştirebilecek özelliklere sahip herhangi bir şey içtikten ya da yedikten 30 dakika sonra dişlerin fırçalanması koruma sağlayabilir.

 

37794_2.jpg?v=1464336001

 

Limonata

 

Buz gibi bir limonata yazın sıcak günlerinde içinizi ferahlatır. Ancak limonata içerisindeki asit ve şeker, dişlere zarar verebiliyor. Limondaki asit, diş minesini aşındırıyor veya solmasına neden oluyor. Zarar gören diş minesi sonucunda dişin kemik dokusu ortaya çıkıyor. Diş kemiğinin asıl rengi sarı olduğundan dişler sararmış duruyor. Bu yüzden diş minesinin aşınmaması için özen göstermek gerekiyor.

 

Sporcu içecekleri

 

Sporcu içeceklerinin de dişlerin rengi üzerinde etkisi bulunuyor. Mavi Gatorade’in çay veya kahveye göre rengi seyreltilmiş olsa da diş rengini etkilemesinin yanısıra, içerisinde bulunan yüksek miktardaki şeker de bakteriler için uygun ortam oluşturup, dişlerde çürümeye yol açabilir.

 

 

 

Havuz suyu

 

Havuz suyu içerisindeki kimyasallar, dişlerde kahverengi lekelere yol açabiliyor. Yüzme sırasında ağız açık olduğunda su kaçabilir. Eğer kimyasal barındıran su içerisinde haftada 6 saatten fazla kalınıyorsa, dişler bundan zarar görebilir.

 

Ağız travmaları

 

Spor yaparken veya bir kazada dişlere zarar veren ağız travmalarında çatlak ya da ufalanmış dişler, tedavi sırasında ve iyileşme sürecinde acıya neden olabiliyor. Ancak acının yanısıra dişlerde travma meydana geldiğinde, diş sinirleri ölebilir ve dişler grileşmeye başlayabilir.

 

Bazı tedaviler

 

Uzun süreli ilaç kullanımı veya uzun süreli tedaviler, örneğin kemoterapi ya da radyasyon tedavisi de dişlerdeki kan akışını etkiliyor. Bu da dişlerde renk değişikliğine yol açabiliyor.

 

Beyaz şarap

 

Kırmızı şarabın dişlerde leke yaptığını biliyoruz. Ancak beyaz şarap da çok masum değil. Beyaz şarap, bazı besinlerle birleştiği zaman dişlerde leke oluşumuna yol açabiliyor. Örneğin, yemekten önce içilen beyaz şaraptan sonra domates soslu makarna yenildiğinde dişlerde leke oluşabilir.

 

Öksürük şurubu

 

Renkli öksürük şurupları şeker içerdiği için dişlerin rengini değiştirebiliyor. Uzun süre kullanılması halinde dişlerde leke oluşturabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...