Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Türkiye'nin İlk 'Sakin Şehri': Sığacık / Seferihisar

Recommended Posts

[h=2]Türkiye’nin ilk ‘sakin şehri’ Seferihisar’ın şirin mahallesi ‘Sığacık’, restore edilen 500 yıllık Kaleiçi evleri ve yenilenen sokaklarıyla bir anda İzmir’in yükselen değeri oldu. Geçmişte sadece yaz aylarında günübirlik tatilcilerin uğradığı Sığacık’a şimdi 12 ay boyunca dünyanın dört bir yanından turist geliyor.[/h]

574bdbcdc03c0e5c44516c6e.png

 

Malum; çok yazıldı, çok çizildi. Siz de artık ezberlediniz. Sığacık, “Türkiye’nin ilk sakin şehri” unvanlı ilçesi Seferihisar’ın küçük, sessiz, sakin, surlar içinde şirin mi şirin bir mahallesi. Şarap tanrısı Dionysos’un memleketi. Tarih boyunca, öfkelendiği zaman masmavi gökyüzüne kara bulutları yığan, yelleri ve kasırgaları gemilerin üstüne salan ‘denizlerin efendisi’ Poseidon’dan kaçan denizcilerin sığındığı bir liman.

Tatilinizi planlayın:

Tarihte ‘sanatın merkezi’ olarak bilinen Teos ve 1500’lü yıllardan itibaren yaşamın devam ettiği Kaleiçi evleriyle ünlü Sığacık, şimdilerde tüm Türkiye’ye model olabilecek projeyle yeniden gündemde. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Seferihisar Belediyesi’nin birlikte hayata geçirdiği restorasyon projesiyle Kaleiçi’ndeki 220 ev baştan aşağı yenilenmiş. İlk bakışta restorasyon olarak gözüken proje, beraberinde turizm hareketliliği ve yerelde kalkınmayı da getirmiş.

 

574bdcf5c03c0e5c44516c77

 

 

Kaleiçi evlerindeki çalışmalar sadece Sığacık’ın çehresine değil, aynı zamanda yöre halkının yaşamına da sihirli dokunuşlar yapmış. Restorasyon projesi ve kurulan yerel pazarla yeni bir görünüm kazanan Kaleiçi ziyaretçi akınına uğruyor. Kısa sürede müdavimi olan İzmirlilerin yanı sıra şehir dışından, hatta yurtdışından buraya turistler geliyor.

Pansiyonculuk gelişiyor

Projenin ardından Kaleiçi’ndeki ev sahiplerine de ev pansiyonculuğu eğitimi verilmiş. ‘Kat hizmetleri’, ‘yiyecek-içecek yönetimi’, ‘iletişim ve müşteri ilişkileri yönetimi’, ‘tanıtım ve pazarlama’, ‘turizm İngilizcesi’ ve ‘ön muhasebe’ eğitimleri alan ev sahipleri artık birer turizm işletmecisine dönüşmüş. Yapılan çalışmalar meyvelerini vermeye başlamış. Dünyaca ünlü tur firmaları seyahat programlarına Sığacık’ı da dahil etmiş. Günübirlik gezimizde bunları net bir şekilde görebiliyoruz. Bu sihirli dokunuştan herkes mutlu, herkes memnun. Cepler de, yüzler de gülüyor!

 

57484fd318c773354ccf002b

 

 

İn cin bile top oynamıyordu

Danimarka’dan gelen Tom Peterson, “Sessiz ve sakin bir ortam. İnsanlar çok yardımsever. İngilizce bilmeseler bile yardımcı olmaya can atıyorlar. Her yer bembeyaz. Çok hoş olmuş, çok beğendim” diyor. Liz Peterson ise, “İnsanlar çok nazik ve yardımsever. Ortam çok güzel” diye konuşuyor.

İşletmeci Barış Çavuş, “Sığacık’ta her şey değişti, şu anda isminden önde gidiyor. 60-70 yıldır bakımı yapılmayan evler, Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yapılan çalışmayla yenilendi. Burası kendi halkıyla kalkınmaya başladı. Seferihisar Belediyesi pazar günleri burada yöre pazarı açtı. Yörenin kadınları yaptıkları ürünleri satarak ev ekonomilerine ciddi katkı sağlıyor. Çocuklarını daha iyi şekilde okutup daha sağlıklı hayatlarını sürdürebiliyor. Sığacık, dokusuyla, tadıyla, özüyle kendini kaybetmeden örnek olacak bir yer haline geldi” diye anlatıyor olan biteni.

 

57484fc418c773354ccf0024

 

 

Sanat atölyesi sahibi Yavuz Koçoğlu, “35 yıldır Seferihisar’dayız. Buraya kimse gelmezdi. İn cin bile top oynamazdı. Cittaslow’a dahil olması ve Büyükşehir tarafından restorasyon tamamlandıktan sonra insanlar merak edip gelmeye başladı. Bu geliş doğal olarak hem bölgesel kalkınmayı hem de sanatla uğraşan insanların sanatlarından ekmek kazanmasını sağladı. 2-3 yıl önce bunları konuşmak bile mümkün değildi. Buradaki hareket çoğalınca hiç parası, yeteneği, işi olmayan insanlar bile doğadan topladıkları doğal otlarla haftalık harçlıklarını çıkarabilir duruma geldi” görüşünü paylaşıyor.

 

Bizden söylemesi... Sığacık sizi bekliyor. Hem de hemen, hiç zaman kaybetmeden! Yeme-içme, konaklama, eğlence, kum-deniz-güneş, tarih, doğa, ne ararsanız hepsi var. Seçenek bol, fiyatlar da birçok yere göre hâlâ makul!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...