Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Varisler İçin Ne Yapmalı?..

Recommended Posts

Varisler İçin Ne Yapmalı?

 

Sıcak Suyu Unutun

 

Bazı insanlar çabuk üşüse de kan dolaşımınız zayıfsa yapabileceğiniz en kötü şey sıcak su ile duş almaktır. Üşüdüğünüz zaman da dolaşımınız zayıflayabilir, bu yüzden hiç bir şey yapmasanız da problemin daha da kötü olmasına sebep olabilirsiniz.

 

Değişim aniden olmak zorunda değildir, ama zamanla daha soğuk su kullanıp vücudunuzu alıştırabilirsiniz. Duş almayı tamamladığınız zaman, bir kaç dakika soğuk su ile yıkanabilirsiniz ya da varisli damarlardan en çok etkilenen bölgelerde soğuk ve sıcak su arasında gidip gelebilirsiniz.

 

Biraz biraz, hafiflediğinizi hissedeceksiniz, bu küçük değişimle vücudunuz rahatlayacak.

su-1.jpg

Her Gün Hareket Edin

 

Varisli damarların ortaya çıkmasını veya olanların kötüleşmesini önlemek için, her gün bilinçli olarak çaba göstermelisiniz. Her zaman spor salonuna gitmek mümkün olmayabilir, ama bilmelisiniz ki gün içinde sandalyeden veya koltuktan kalkmadığınız tembel anlardan vazgeçmek zorundasınız.

 

Merdivenlerden inip çıkabilirsiniz, çok uzak olmayan yerlere zamanınız el verdiğince yürüyebilirsiniz, evde egzersiz veya esneme yapabilirsiniz, hatta hafta sonları bir yerleri keşfetmeye gidebilirsiniz. Aklınıza ne gelirse, yeter ki yerinizden kalkın.

 

Özellikle kumsala veya dağlara gitme fırsatı yaratın ve kumda, çimenlerde veya nehirlerde çıplak ayakla yürüyün. Bu güzel deneyim sadece vücuttaki stresi azaltmakla kalmaz, aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak sizi rahatlatır ve canlılık kazandırır.

 

Ters Duruş

 

Bu basit egzersizle çok iyi hissedeceksiniz! Günün tamamını ayaklarımızın üstüne bütün ağırlığımızı vererek ve onların üstünde kendimizi taşıyarak geçiriyoruz, bu yüzden sizlere günün sonunda bunun tam tersi bir egzersiz yapmanızı öneriyoruz: Bacaklarınızı havaya dikin.

Bunu çeşitli yollarla yapabilirsiniz:

 

- Sırtı üstü yatıp uzanın, bacaklarınızı bir kaç yastığın üstüne koyun.

 

- Duvara doğru sırt üstü yatın, bacaklarınızı doğru açı oluşturacak şekilde duvara yükselterek destek alın.

 

- Baş duruşu (sirsasana) gibi bir yoga pozisyonuna geçin. Bunda vücudunuzu başınızın üstünde dengelersiniz ve sırtınızdan destek alırsınız. Sadece bunu iyi bilen, yoga yapma konusunda deneyimi olan ve eğitmen eşliğinde olanlar bunu yapmalıdırlar.

 

yoga.jpg

Aşırı kilolu olmaktan kaçının

 

Aşırı kilolu olmak kan dolaşımı için en kötü problemlerden biridir, bu yüzden eğer durumunuz buysa, sizlere sağlıklı ve başarıyı garantileyen bir diyet programı hazırlamanızı öneriyoruz. Bu program size sadece kilo verdirmekle kalmamalı, aynı zamanda iyi hissettirmeli, daha fazla enerji vermeli ve bu makalede bahsettiğimiz sorunlarla yüzleşmek konusunda destek olmalıdır.

 

Rejiminize Çok Dikkat Edin

 

Tamamen doğal bir tedavi için, hem içeriden hem de dışarıdan harekete geçmelisiniz. İçsel olarak aşağıda anlattığımız gıdalardan kesinlikle kaçınmalısınız:

 

Beyaz şeker

Rafine tuz,

Rafine un

Kızartılmış veya hazır yiyecekler

Hidrojenleştirilmiş yağlar

Alkollü içecekler

Fazla kavrulmuş kahve

 

Bunlar yerine size yararlı olan yiyecekleri tüketmenizde fayda var. Bunların bazılarını aşağıda sıralıyoruz:

 

Üzüm

Turunçgiller

Karpuz

Yaban mersini ve böğürtlen türleri

Sarımsak

Soğan

Kereviz

Maydanoz

Domates

Kabak çekirdeği

Soğuk pres zeytinyağı

Alfalfa

Ceviz

Zencefil

Kırmızı biber

Zerdeçal

 

k%C4%B1z%C4%B1lc%C4%B1k.jpg

Doğal Tarifleri Keşfedin

 

Bu tedaviyi daha da güçlendirmek için, özellikle etkilenen bölgelerinizde zayıf kan dolaşımını hissettiğiniz dönemlerde, sizlere doğal şifalı bitkilerle takviye yapmanızı öneriyoruz.

 

Bu takviyeyi kapsüller, haplar, doğal boyalar, bitki özleri, bitki jelleri ve yağları şeklinde gıda olarak alabileceğiniz gibi; krem, losyon, yağlar ve jeller gibi malzemeleri sürerek de deri yoluyla alabilirsiniz. Alacağınız takviyeler içlerinde aşağıda önereceğimiz şifalı bitkilerden bulundurmalıdır:

 

Dikenli mersin

Biberiye

Güvercinağacı

Asma

Selvi

Ebegümeci

 

Ayrıca ani rahatsızlıkları gidermek için soğuk jeller kullanabilirsiniz. Bunları eczanelerde bulmanız mümkün.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...