Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Rakamlarla Çevre...

Recommended Posts

Rakamlarla çevre

 

cevre020616.jpg

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, ülkemizde kişi başı sera gazı emisyonu arttı. Tehlikeli atık yaratılmasında, madencilik sektörü başı çekti.

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kurum tarafından üretilen çevre istatistiklerini sundu.

 

TÜİK’in yayımladığı çarpıcı istatistiklerden bir tanesi seragazı emisyonuna ilişkin oldu. Seragazı emisyon envanteri sonuçlarına göre, karbondioksit eşdeğeri olarak 2014 yılı toplam seragazı emisyonu 1990 yılına göre yüzde 125 artış gösterdi. Kişi başı karbondioksit eşdeğer emisyonu 1990 yılında 3,77 ton/kişi olarak hesaplanırken, bu değer 2014 yılında 6,08 ton/kişi olarak hesaplandı.

 

Belediye ve köylerde içme ve kullanma suyu şebekesi ile dağıtılmak ve imalat sanayi işyerleri, termik santraller, organize sanayi bölgeleri (OSB) ve maden işletmeleri tarafından ise kullanılmak amacıyla 2014 yılında su kaynaklarından 14,7 milyar metreküp su çekildi. Suyun yüzde 55’i denizden, yüzde 14,1’i kuyudan, yüzde 13,8’i barajdan, yüzde 9,4’ü kaynaktan, yüzde 7,7′si diğer su kaynaklarından çekildi.

 

Su kaynaklarından çekilen toplam suyun yüzde 44,3’ünün termik santraller, yüzde 35,5’inin belediyeler, yüzde 14,9’unun imalat sanayi işyerleri, yüzde 2,9’unun köyler, yüzde 1,4’ünün maden işletmeleri ve yüzde 1’inin Organize Sanayi Bölgeleri tarafından çekildiği belirlendi.

Tehlikeli atıklar…cevre02061602.jpeg

 

TÜİK’in açıkladığı verilere göre, imalat sanayi işyerleri, termik santraller, organize sanayi bölgeleri, maden işletmeleri ve sağlık kuruluşları tarafından 3,5 milyon tonu tehlikeli olmak üzere 796 milyon ton atık yaratıldı.

 

Toplam atığın 751 milyon tonunu madencilik sektöründen kaynaklanan dekapaj malzemesi veya pasa atıkları oluştururken, tehlikeli atığın ise 2,4 milyon tonunu madencilik sektöründen kaynaklanan mineral atıkların oluşturduğu tespit edildi.

 

Belediyelerin 1391’i atık toplama hizmeti verirken, sadece 5 belediyede atıklar toplanmadı. Belediyelerde toplanan 28 milyon ton atığın, yüzde 63,5’i düzenli depolama sahalarına gönderildi, yüzde 35,5′i belediye çöplüklerine döküldü, yüzde 0,5′i kompost tesislerine gönderildi ve yüzde 0,5’i diğer yöntemler ile bertaraf edildi.

 

Hastanelerden 2014 yılında 74 bin ton tıbbi atık toplandı. Toplanan tıbbi atığın yüzde 68’i düzenli depolama sahalarında bertaraf edildi. Toplanan tıbbi atıkların yüzde 84′ünün sterilize edildi, geriye kalan yüzde 16′sı sterilizasyon işlemine tabi tutulmadı.

 

Toplam çevresel harcamalar 2014 yılında 20,7 milyar lira oldu. Çevresel harcamaların yüzde 76,9’unun kamu sektörü, yüzde 23,1’inin özel sektör yaptı. Toplam çevresel harcamaların gayri safi yurtiçi hasıla (GSYH) içindeki payı 2014 yılı için yüzde 1,2’de kaldı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...