Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Deniz Marulu Nedir?..

Recommended Posts

Deniz Marulu Nedir?

 

denizmarulu010616021.jpg

 

Deniz marulu en çok nerede yetişir? Nasıl tüketilir? Faydaları nelerdir?

 

Deniz marulu ya da “ulva”, deniz yosunları ailesinden deniz ve okyanuslarda rastlanan, yenebilir bir deniz canlısı, yeşil algdir.

 

Sığ suların kayalık kesimlerinde bulunan bu su yosunu türü ince levhaya benzeyen yapraklara sahiptir. Yeşil renkte olan yaprakları ile deniz sebzesi olarak tanınır. Bilinen 100 kadar türü vardır.

 

Daha çok iskandinavya, İngiltere, Çin, Japonya ve İrlanda’da yetişen deniz marulları ender bulunan bitkilerdir. 40 santimetre uzunluğa kadar büyüyebilirler. Deniz marulu, ülkemizde Karadeniz’in sahil kesiminde azot ve fosfor açısından zengin olan sığ bölgelerde yetişir. Bahar gelinceye büyümeye başlayan deniz marulları, sonbaha kadar toplanabilir.

 

Deniz marulu zengin besin içeriği nedeniyle iyi bir besin olmasına karşılık çürüyen deniz marulunun “hidrojen sülfit” salınımı yapmasından dolayı sağlıklı için tehlikeli de olabilmektedir.

 

Bu nedenle deniz marulu tüketirken taze olduğundan emin olmak gerekir.

 

Deniz marulu, protein ve nişastanın yanında yüksek oranda manganez, demir ve alüminyum içerir. İçerdiği “polisakkarit” nedeniyle cilt bakımı ve sağlığı için tüketilmesi önemli bir yiyecektir. Deniz marulunun selülit tedavisinde de kulanıldığı bilinmektedir. Ayrıca, A, B1 ve C vitaminleri de içerir. Kepekli pirinç ve yabanı pirinç gibi yüksek oranda lif bulunur.

 

Ne yazık ki, deniz marulu doğal ortamda nadir yetişen bir bitkidir. Bu nedenle günümüzde insan eliyle üretimi yapılmaktadır.

 

Deniz marulunun tıpkı diğer marul türleri gibi salatası yapılabileceği gibi zevke göre çorbalarda da kullanılmaktadır. Özellikle Japonya ve Çin gibi uzakdoğu mutfak kültüründe deniz marulu sıkça kullanılır.

 

Deniz marulu tüketirken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, tazeliğidir. Yeni alınmış deniz marulu, buzdolabında 2-3 gün saklanabilir. Deniz marullarının fazla tuzunu almak için kullanmadan önce uzun bir süre suda bekletmek gerekir.

 

Deniz marulunun faydaları nelerdir?

 

Deniz marulunun içeriğindeki lif tokluk hissi verdiği için kilo vermeye çalışanların ve diyet yapanların tüketmesi önerilir.

 

Selülit tedavisinde kullanılır.

 

Deniz marulu sıvı gübre olarak kullanılır. Bu şekilde kullanıldığında toprağı mineral açısından zenginleştirir. Zararlı böcekleri uzak tutar.

 

İşte, hem lezzetli hem besleyici hem de hafif deniz marulu salatası tarifi:

 

Deniz Marulu salatası Malzemeler: 1 adet deniz marulu, 6 kiraz domates, karides, ton balığı, 1 kırmızı soğan, limon, kimyon, nar, zeytinyağı, tuz

 

Yapılışı: Karidesler kaynar suda 10 dakika haşlanır. Soğuması için bir kaseye alınır. Üzerine 1 çorba kaşığı limon suyu ilave edilir.

 

Deniz marulu da tıpkı normal marul gibi salataya uygun doğranır. Kiraz domatesler ortadan ikiye bölünür. Kırmızı soğan halka halka doğranır. Ton balığı eklenir.

 

Hazırlanan malzemeler biraraya getirildikten sonra salataya ayıklanmış nar taneleri eklenir. Limon suyu, kimyon, zeytinyağı ve tuz ilave edilir.

 

denizurunlerisalatas%C4%B1010616.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...