Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Hediyem Kur’an Olsun Kampanyası

Recommended Posts

“Sizin en hayırlınız, Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğretendir.” (Buhari, Fedailu’l -Kur’an 21)

 

Türkiye Diyanet Vakfı Hediyem Kur’an Olsun Kampanyası

 

PROJE HAKKINDA

İlk emri “Oku” olan evrensel mesajın tebliğcisi Sevgili Peygamberimiz (s.a.s), Kur’an-ı Kerim’i yaşamış bir peygamber olarak, “Sizin en hayırlınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğreteninizdir.” (Buhârî, Tirmizi), buyurarak Kur’an’ı bizlere emanet etmiştir.

 

 

İslam kültür tarihinin temelleri çağlar boyunca Kur’an-ı Kerim’e hizmet üzere kurulmuştur. Kur’an-ı Kerim’in girmediği ev, dokunmadığı gönül, Kur’an-ı Kerim’in yaşanmadığı belde kalmasın diye yürütülen İslam’a hizmet kervanının ana omurgası Kur’an üzerine inşa edilmiştir.

 

 

Türkiye Diyanet Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Kur’an-ı Kerim’in çağlar üstü evrensel mesajını olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmak, onu okuma, anlama ve yorumlama konusundaki çabaları desteklemek amacıyla Hediyem Kur’an Olsun projesini hayata geçirdi.

 

 

PROJENİN AMACI

 

 

Hediyem Kur’an Olsun projesi, ülkemizde ve İslam dünyasının dört bir köşesinde Kur’an-ı Kerim’e ihtiyaç duyulan yerlerde mealli Kur’an-ı Kerim’in bağışçılar yoluyla hediye edilmesini amaçlamaktadır.

 

 

PROJENİN GEREKÇESİ

 

 

Türkiye Diyanet Vakfı son zamanlarda yurt içinde ve yurt dışında yoğun bir şekilde Kur’an-ı Kerim talebiyle karşılaşmaktadır. Bu taleplerle ortaya çıkan mealli Kur’an-ı Kerim ihtiyacını karşılama, Kur’anın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlama ve evrensel Kur’an farkındalığı oluşturma gereği göz önünde bulundurularak Vakfımız, Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği halinde Hediyem Kur’an Olsun projesini başlatmıştır.

 

 

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

 

 

Herkesin rahatlıkla okuyabileceği Resmi Osmani Hattı üzerine basılan mealli Kur’an-ı Kerim nüshası, yurt dışında öncelikle Balkanlar ve Orta Asya Ülkeleri başta olmak üzere Latin Amerika, Kafkaslar, Güney Asya ve Ortadoğu‘daki ülkelerde bulunan yerel STK’lar ve Dini İdarelerden gelen talep üzerine bu coğrafyalara ulaştırılacaktır.

 

 

Yurt içinde ise imam hatip liseleri, ilahiyat fakülteleri, yüksek öğrenim öğrenci yurtları, hastaneler, ceza evleri, il ve ilçe kütüphanelerinin talepleri, müracaat önceliğine göre değerlendirilerek proje imkânları çerçevesinde talepler karşılanmaya ve mealli Kur’an-ı Kerimler kendilerine ulaştırılmaya çalışılacaktır.

 

 

KUR’AN-I KERİM KIRAATİ VE EBATI

 

 

Kur’an-ı Kerim basımı iki boy olarak düşünülmektedir. Yurt içinde ve yurt dışında kullanılacak nüshalar 13.5×21 ebatında olacaktır. Yurt dışına Resmi Osmani Hattı ile basılacak nüsha gönderilecektir. Kur’an-ı Kerimler İngilizce, Rusça, İspanyolca, Fransızca dillerinde mealli olacaktır. İlerleyen aşamalarda gelen talepler doğrultusunda farklı dillerde mealler de hazırlanabilecektir. Türkiye’de Aliyyül Kari Tarzı üzere basılmış nüsha dağıtılacaktır.1 adet Kur’an, kargo ücreti dâhil yurt içi ve yurt dışı bağış ücreti 12 TL olarak planlanmaktadır.

 

 

KATILMAK VE BİLGİ İÇİN LİNK

 

Hediyem Kur'an Olsun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...