Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

En Zeki Köpek Cinsleri

Recommended Posts

En sadık dostlarımız olarak kabul ettiğimiz en akıllı, en zeki ve en masum köpek cinsleri...

 

kucuk1113399131avustralya_coban_kopegi_6.jpg

 

[h=4]Avustralya Çoban Köpeği[/h] Avustralya çoban köpeği, Avustralya'nın doğa sert ve sıcak şartlarına uyum sağlamış bir köpektir. Eskiden çobanlar, sürüyü kontrol etmek için bu köpekleri kullanırlardı. Hızlı ve çevik olmaları nedeniyle sürüyü çok rahat bir şekilde kontrol edebiliyorlardı. Bu köpekler yarışmalarda aldıkları başarılar ile de oldukça ünlüdür.

 

kucuk1113636605papillon_9.jpg

 

[h=4]Papillon[/h] Papillon, sevimli kelimesi bu köpekleri tanımlama için ne kadar yerinde bir kelime. Aslında bu sevimli şeyler, sevimli oldukları kadar zekiler de. Papillonlar, ayrıca eskiden soylu köpek cinslerindendir. Onlara sadece kraliyet ailesi üyeleri ya da aristokratlar sahip olabiliyordu. Onların o zamanlar bu kadar değerli olmalarının sebepleri kulaklarının mükemmel işitmesidir. Bu sebeple iz sürme köpeği olarak kullanırlardı. Bu köpekler, zeki ve çevik oldukları için eğitimleri çok kolaydır. Bu nedenle bir çok yarışmada papillonları görebilirsiniz.

 

kucuk1113555267doberman_pinscher_23.jpg

 

[h=4]Doberman Pinscher[/h] Doberman Pinscher, aslında birkaç farklı türün karıştırılması ile ortaya çıkmışlardır. İnanılmaz koruma köpekleridirler. Genellikle polis köpeği, koruma köpeği ya da iz sürme köpeği olarak kullanırlar. Sahiplerine ve grubundaki diğer üyelere çok sadıktırlar. Bu köpekler ile ilgili kötü hikayeler duymuş olabilirsiniz. Ancak iyi bir eğitim ve sosyalleşme ile bu köpekler sizin en iyi dostunuz olabilir.

 

 

 

kucuk1113570146shetland_sheepdog_18.jpg

 

[h=4]Shetland Çoban köpeği[/h] Shetland Çoban Köpeği, daha çok uzun saçlı Collie(Lassie) gibi gözükürler. Zekaları insanlar tarafından fark edilince, iz sürme ve güvenlik köpeği olarak kullanılmaya başlandılar. Bunun nedenleri çok kolay eğitilebiliyor olmaları ve yabancılara karşı çok şüpheci yaklaşmalarıdır.

 

 

 

kucuk1113477597border_collie_12.jpg

 

[h=4]Border Collie[/h] Border Collie, hem sporcu bir köpektir hem de çoban köpeğidir. Aslına bakılırsa, en iyi çoban köpekleri sıralamasında başı çekmektedirler. İnanılmaz bir zekaya ve enerjiye sahiptirler. Sahipleri ile birlikte çalışmaktan çok zevk alırlar. Çok kısa sürede eğitilebilmeleri ile ünlüdürler.

 

 

 

 

 

WizzdomOfSoulcharisma.jpg

 

[h=4]Golden Retriever[/h] Kime sorsanız bu köpek cinsinin adını size söyleyebilir. Dünyada en meşhur köpek cinlerinin başında gelir Golden Retrieverlar. Şimdilerde evde beslemek için mükemmel bir cins olarak görülürler. Ancak eskiden daha çok avda arkadaşlık etmesi için kullanılırlarmış. Sahiplerine çok düşkündürler ve kesinlikle kimseye zarar vermezler. Bu tür için söylenebilecek tek kötü sayılabilecek özellikleri tüylerinin dökülmesidir. Ama düşününce hangi köpeğin dökülmüyor ki. İnanılmaz koku alma duyuları sayesinde arama kurtarma veya narkotik köpeği olarak çalışabilirler. Küçük çocuklarla bile oynarken inanılmaz sabırlıdırlar.

 

american-rottweiler.jpg

 

[h=4]Rottweiler[/h] Rottweiler, o ilginç bakışları ve sert mizaçları sebebiyle bazen ürkütücü olabilirler. Ancak yavru iken bu köpeklerden daha sevimlidirler. Aslında o sert duruşunun altında çok sıcak kanlı bir hayvan vardır. Kesinlikle tam bir aile köpeğidir. Koruma iç güdüleri sebebiyle güvenlik köpeği olarak kullanılırlar.

 

e26af43e60f2ea18432359bd6a1a2cbe_1281791114.jpg

 

[h=4]Poodle (Kaniş)[/h] Bu cins köpekler, mükemmel bir avcı köpeği, iz sürme köpeği ya da kurtarma köpeği olabilirler. Buna rağmen bu cins eskiden kuş yakalamak için kullanılırdı. Ayrıca Poodleler üyesi oldukları gruptaki diğer bireyler üzerinde oldukça korumacı bir tutum sergilerler. Bu da onların sahiplerine ne kadar bağlı olduklarını gösterir.

 

kucuk1113645146labrador_retriever_28.jpg

 

[h=4]Labrador Retriever[/h] Labradorlar, sanki aile köpeği olmak için yaratılmışlar. İnanılmaz sabırlı, zeki ve koruyu oluşları göz önüne alındığında bu köpekler aileler için kesinlikle tercih edilmesi gereken cinslerden. Ayrıca engelli insanların yanlarında, onlara destek olmakta üzerlerine yoktur. Labrodorların sadece ev köpeği olmalarının yanı sıra polisin yanında narkotik köpeği olarak da çalışırlar. Çeviklik ve eğitim konusunda çok yeteneklidirler.

 

kucuk1113384199alman_coban_kopegi__24.jpg

 

[h=4]Alman Çoban Köpeği[/h] Alman çoban köpeği, meşhur olma konusunda baya ön sıralarda kendine yer edinmiştir. Bunun en büyük sebeplerinden bir Rin Tin Tin karakterinin bir alman çoban köpeği olmasından kaynaklanmaktadır. Tehlikeli gibi gözükseler de yetiştirilme tarzlarına göre çok sevecen canlılardır. Zekaları sayesinde bu cins, koruma ya da polis köpeği olarak kullanılabilirler. Ayrıca eğitilmeleri oldukça kolaydır.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Golden'in zeki olup olmaması önemli değil, hayvan sonuçta. Böyle mıncıklansın yeter. :D

 

bende köpekleri cok severim ama goldenleri cok baska seviyorum :) daha cok bos vaktim olunca ilk isim bir golden sahiplenmek olacak :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

34045293_536975a1cb.jpg

 

Benim de bir gün bahçeli evim olursa böyle kızıl golden almayı düşünüyorum. Burada birinde var. O kadar akıllı ve tatlı ki...:)

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evet cok akıllılar bende goruyorum agzını toplarını alıp parka oynamaya gıdıyor bazen sevıyorum rast gelınce hayat daha guzel onlarla tavşanım varken cok mutluydum

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kanişler zeki oldukları kadar ağırbaşlı da oluyorlar. En sakin, en uyumlu köpek ırklarından.

 

Pwb3R2QClyx1hqTrNgydPzl72eJkfbmt4t8yenImKBVvK0kTmF0xjctABnaLJIm9

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...