Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Varis Tedavisinde Yeni Yöntem...

Recommended Posts

Varis tedavisinde yeni yöntem

 

1424268626614.jpg

 

Varislerin etkeni olarak en sık karşımıza çıkan sorun ayak bileği ile kasık arasında yer alan büyük safen damarı ve topuk ile diz arkası arasında yer alan küçük safen toplardamarlarındaki kaçak (reflü) yada ters akımdır diyen Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, normalde aşağıdan yukarıya doğru olan akım, bu damarlardaki kapaklar bozulduğunda, yukardan aşağıya ters yönde de olmaya başlar ve durum sonuçta bu damara bağlanan yan damarların şişmesine, kıvrılmasına ve uzamasına yani varislere yol açar şeklinde açıklama yaptı. İşte variste tedavinin amacı çoğu kez kaçak yapan bu safen damarlarını ortadan kaldırmaktır. Bu damarların ortadan kaldırılmasında en etkili olan yöntemler olan ameliyat, lazer ve radyofrekans gibi tedavilerinin hepsi belirli ölçüde anestezi ve hastane yatışı gerektiren ve işlem sonrasında değişen derecelerde ağrı ve morluk oluşumuna yol açabilen tedavi şekilleridir. Ameliyatta narkoz, lazer ve radyofrekansta ise bacağın boydan boya iğnelerle uyuşturulmasının gerekmesi hastalar için çok zahmetlidir. Oysa anesteziye ihtiyaç duymadan ameliyatsız, morluk ve ağrı oluşturmayan ve işlem sonrası sargı yada varis çorabına ihtiyaç duymadan hastanın kalkıp yürüyebildiği tedavi ideal olan tedavidir. İşte bu tedavi artık kullanıma girmiş olan yapıştırıcı ile varis kapama tedavisidir.

 

Yapıştırıcı ile varis kapama yöntemi özel bir tıbbi yapıştırıcının varise neden olan damara verilerek damarın kendi kendine yapıştırılarak kapatılması işlemidir. Bu yöntem ameliyatsız ve narkozsuz kapalı bir tedavidir. Uygulanan yapıştırıcı yıllardır cerrahide ve radyolojide kullanılan güvenilirliği kanıtlanmış bir maddedir. Bu yöntemle anestezi gerekmeden ve ek ilaçlar uygulanmadan ağrısız ve kalıcı varis tedavisi sağlanabilmektedir.

 

YAPIŞTIRICI İLE VARİS KAPAMA TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

 

Tedavinin, varise neden olan hastalıklı safen damarlarına uygulanmakta olduğunu anlatan Prof. Dr. Cüneyt Köksoy, ultrason kılavuzluğunda bu damarların alt bölümüne çok az bir lokal anestezi yapılıp, ince bir kateter (spagetti makarna kalınlığında plastik bir boru) damar içine yerleştirilir ve buradan yapıştırıcı ilaç hızla verilerek kateter çıkartılır. Bu yolla damarın bir kaç dakika içinde tıkanmış olacağını belirtti.

 

YAPIŞTIRICI İLE VARİS KAPAMA TEDAVİSİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

 

Yapıştırıcı ile varis tedavisi diğer yöntemlere göre çok önemli üstünlüklere sahip olduğunu belirten Prof Dr Cüneyt Köksoy, öncelikle varis tedavisinde yapıştırıcı kullanımı etkili bir yöntem olmasının ve uygulama kolaylığının yanında, işlem sonrası ve sırasında ağrı, acı ve morarma gibi rahatsızlıklar olmadığı için hastalar açısından oldukça konforlu bir tedavi şeklidir dedi. Diğer yöntemlere göre yan etkileri daha az olan ve hızlı iyileşme sağlayabilen yeni ve etkin bir tedavi şeklidir.

 

Belki de bu yöntemin en önemli üstünlüklerinden biri işlem sonrası bandaj yada varis çorabı gibi hiç bir ek uygulamaya ihtiyaç duymadan, hastaların günlük hayatlarına devam edebilmeleridir.

 

Hastalar aynı gün yürüyebilirler ve işlerinin başına dönebilirler. Şu anki sonuçlara göre geleceğin varis tedavi yöntemi olarak yapıştırıcı ile varis tedavisi görünmektedir. Bütün avantajlarına ve klinik araştırmalarda çok iyi başlangıç sonuçlar alınmış olmasına karşın, henüz çok yeni bir tedavi yöntemidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...