Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Kayıp Kozmonotlar...

Recommended Posts

Kayıp Kozmonotlar

 

downloadfile-5.jpg

 

2.Dünya Savaşının ardından ortaya çıkan süper güçlerin yani Amerika ile Sovyet Rusya'nın arasında süren büyük yarışın en önemli kulvarı şüphesiz uzay yarışıdır. Uzay hakkında ilklere imza atmaya çalışan bu iki devlet gözlerini tamamen karartmıştır. Öğle ki büyük uğraşlar sonucu yetiştirdikleri astronot ve kozmonotları, herhangi bir başarısız görev ardından kayıtlardan ve fotoğraf albümlerinden silebilmişlerdir.

 

[TABLE]

[TR]

[TD]c6Xc3FCRcO_ndYNHyrwD4O9uN98F7h_xWXgOtSQU6obz8l0T_snur-QXlm6pkMQSqmSPKXeOZy78_LNZwOmhtiGWD6PZCrypLcw%253Dw314-h300-nc-1.jpg[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Uzaya çıkan ilk insan Yuri Gagarin[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

Sovyet Rusya ortaya çıkan aksilikleri adına leke düşürmeden sildiğini sanarak yarışa devam ettiği sırada, en başından beri radyo ağına sızan, iki meraklı İtalyan kardeşin uzun bir süre farkına varmamıştır. Gözden kaçan bu kardeşler dünyaya Sovyetlerin yaptıklarını ifşa ederken, ününlerine ün katmayı da haber kuruluşları ihmal etmemiştir.

 

[TABLE]

[TR]

[TD]downloadfile-8.jpg[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD][/TD]

[/TR]

[/TABLE]

Bu kardeşler ilk başarısını, 1960 yılında yine Sovyet sinyallerini dinlerken yakaladıkları S.O.S(yardım) sinyaliyle kazanmıştır. Bu sinyalin geldiği konumu tespit ettiklerinde uzaydan geldiğini görünce çok şaşırmışlardır. Yavaş yavaş uzaklaşan bir cisimden gelen sinyal bir süre sonra kaybolmuştur. Bu heyecan verici olaydan sonra ünlenen kardeşlere büyük bir radyo şirketleri uzayı dinlemeleri için iş imkanı tanımıştır. Kısıtlı imkanlarla büyük bir ün yapan kardeşler, şimdi zamanının en iyi teknolojisiyle donatılmış bir labaratuvardadırlar. Büyük keşiflere imza atacakları artık şüphesizdir.

 

downloadfile-9.jpg

 

Yine bir gün Sovyetlerin frekansını tarayan italyan kardeşler 1961 yılının kasım ayında uzaydan gelen yarım saatlik bir ses kaydı almayı başarmışlardır. Bu ses kayıtşarında zar zor nefes alan bir insanın sesi rahatlıkla duyulmaktadır. Bu ses kaydını dinleyen bir kardioloji profösörü bu ses kaydındaki adamın yavaş yavaş kalp atışları yavaşlayan, yani ölmekte olan bir insanın sesi olduğunu tespit etmiştir. Ertesi gün Sovyet basınında bir haberleşme uydusunun yanarak dünyaya düştüğü yazmaktadır. Tabiki gizlice yaptığımız bir insanlı roket deneyimizde bir kozmonotu kaybettik demelerini bekleyemezdik.

 

kcYUC1ATlYiuP_v98ALJ75UnmlmsOyaA70KTkkvkOVQD4mXaix5fbkpP-fIAJR2bbWKt8xR6TeZ4UvsOwFxhWkD0Q_BQvQ%253Dw272-h274-nc.jpg

 

Bir süre sonra, 12 Nisan 1961 yılında kardeşler yine Sovyet frekanslarını tararken bir başka uzay uçuşuna denk geldiler. Bu uçuşta her hangi bir gariplik görmeyen kardeşler aynı gün haberlerde Sovyetlerin uzaya çıkan ilk insanın gönderildiğini gördüler.

 

Bir zafer kazandıktan sonra ikinci zaferi elde etmek için uğraşan Sovyetler bu kez çiftçi bir Rus kadına eğitim verip uzaya göndermeyi, bu sayede uzaya giden ilk kadını Sovyetler gönderdi nişanını almaya çalışırlar. Sovyetlerin bu uğraşlarını da fırsat bilen İtalyan kardeşler bir başka gizemli sinyal yakalama umuduyla çalışmalarına devam etmektedirler. Nihayet Yuri Gagarin'in uzaya gönderilmesinden bir ay sonra heyecan verici bir sinyal almayı başarmışlardır. Bu sinyalde, uzaydan dönmekte olan, atmosfere girmeye başlayan bir uzay aracının içinde korkuyla konuşan bir kadın sesi gelmektedir. Kadının ses kaydını net bir şekilde almayı başarmışlardır. Kadın, Sovyetlerin yer kontrol merleziyle iletişim kurmaya çalışmakta ve yanmakta olan uzay aracından sağ çıkmak için yardım istemektedir. Ciddiyetini bozmadan konuşan yer kontrol birimi kadına direktifler vermişdir fakat kadının "yere çakılacak mıyım ?" sorusundan sonra sinyal kesilmiştir.

 

Bu olayın ardından yine Sovyetler bir iletişim uydusunun dünyaya düştüğünü bildirir. Fakat bu ses kaydını İtalyan kardeşler ajanslara vermiştir bile. Sovyetler bu olayı kendilerine yapılan bir çamur atma girişimi olarak lansetmeye çalılmıştır.

 

Ardındam İtalyan kardeşlerin peşine Sovyet Gizli Servisi takılmıştır ama bir başka başarılı gizli servis olan İtalyan Gizli Servisi Sovyetlere bu kardeşleri yedirmemiştir. Frekanslarına sızan bu kardeşlerden geç haberdar olan Sovyetler için olan olmuştur bile. Ama yinede Sovyetler resmi kayıtlara, 1963 de uzaya başarıyla gönderip canlı getirebildikleri çiftçi Rus kadını uzaya giden ilk kadın olarak yazmayı başarmıştır.

[TABLE]

[TR]

[TD]downloadfile-7.jpg[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Uzaya çıkan ilk kadın Valentina Tereşkova[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

Sovyetlerin uzay yarışında yaptığı gizemli şeylerin sonuncusu bu değildi. Bir başka olay da yaşandıktan sonra ancak 20 yıl geçtiğinde ifşa olabilmiştir. Bu ifşayı NASA da çalılan eski bir çalılan yapmıştır. Bu ifşa Sovyetlerin ilk kozmonot takımında yetiştirmeye çalıştığı 6 kozmonottan birinin fotoğraflardan silinmiş olduğunu fark edilmesiyle gerçekleşmiştir. İlk kozmonotlar eğitilirken 6 kozmonottan birinin başına tahlihsiz bir olay gelmiş, tüm bedeni yanmış ve bir süre sonra hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine ölen kozmonotun fotoğraflarını ve resmi kayıtlarını Sovyetler silmiştir.

 

a74Zz3BBUFXxMUcFroZjkD1MTPKZuHH1g1-BxAdBarYofYjkSO9ju35pNdbKzLyK4HwDezWaZz2fBbhts4D0hhB6VoDzWGM%253Dw400-h266-nc.jpg

Osof53JffbOlCyj8IBF5Hszw8fXtn2oDO6zdej_b3pH2fKSTQwN8gCcH2saV9Hs56Mi2mnmrQNNZE7-KXsPSAtQeO0W-_w%253Dw400-h263-nc.jpg

 

Gördüğünüz gibi insanlık tarihine adı geçen kozmonot ve astronotlar, sadece şanslılardır. Eğer ki bu insanlar da ölseydi kim bilir kimin ismi şu an kitaplarda yaşayacaktı. İfşa edilmiş olanlar şimdilik bu kadar. Belki de hala ifşa edilmeyen kaç tane daha silinmiş kahraman var.

 

 

[TABLE]

[TR]

[TD]downloadfile-6.jpg[/TD]

[/TR]

[TR]

[TD]Kayıtlara geçen ilk ölen kozmonotun külleri.

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

cosmonauts_heaven_by_skoparov-d6uynwm.jpg

Mercenary%2BGarage%2BDesign%2BDublin%2BIreland%2BCustom%2BMotorcycle%2BWorkshop%2BSpace%2BMan%2BPressure%2BSuit%2BHelmet%2BUSSR%2BCCCP%2BSoviet%2BLost%2BCosmonaut%2BAstronaut.jpg

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...