Jump to content
Sign in to follow this  
Matrix

Tekbir Getirmek,Ama Nasıl Ne Zaman..

Recommended Posts

TEKBİR i sorguluyor beynim...Allahu ekber ,allahu ekber.. Böyle tüylerim diken diken oluyor..Ben müslüman değilmiyim yoksa..Neden bu kadar tepki veriyorum.. Ama eminim "LA İLAHE MUHAMMED" sloganı atan sürüden daha dindarım..

Tekbir namaz kılarken,ezan okurken,kurban keserken Burada KESMEK altını çiziyorum,sonra cenaze namazlarında ,sonra bayramlarda teşrik tekbirleri vardır herkesin iştirak ettiği böyle uğultuyla camiden yükselen..v.s şu an aklıma gelmeyen bir çok yerde getiririz..

Beni derinden etkileyen Bir insanı katlederken neden tekbir getiririz. bir insanı katlederken neden tekbir getiririz..ilk tekbiri kim getirmiştir.

Tekbir etmek Farz mıdır bilmiyorum ama kur an Emir vardır..İsra 111.ayet.وَكَبِّرْهُ تَكْبِيرًا Ve kebruhu tekbiraa.

Ve O nu Tekbir ile üstün kılarak yücelt büyüklüğünü ifade et ,ulula.

Tekbir Nedir ? ALLAHU EKBER. Ekber büyüklük ifade eder,çok büyük en büyük..

Bugün bir dış ülkeye gitsek,tekbir getirsek polis hemen yakamıza yapışır gözaltına alır..Terörist muamelesi görürsünüz.Halbuki onlarda tekbir getirir..Tekbir getirmek allah ı yüceltmek ululamak sa hristiyanlarda tekbir getiriyor,yahudilerde..Onlarda kiliselerde Allah ı yücelten tekbirler getiriyorlar.

Peki tekbir sadece Allahu ekber midir..."Allahım sen her şeye kadirsin" Allahım sen en ulu olansın" Tanrım sen bütün nimetlerin sahibisin" Tanrım sen bizleri yaratan koruyan kollayansın" Tanrım birtek senden yardım diler,birtek sana inanırım""

Bunlarda tekbir değil midir???

Allahu ekber bugün tüm dünyada insanı korkuya düşüren bir etkisi vardır..Çünkü müslümanlar katlederken,bir vahşet sergilerken Atıyor bu narayı..Allahu ekber diye bağırıp insanları doğruyor,bombalar patlatıyor,çoluk çocuk masum gözetmeden katliamlar yapıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürdüğü tarafından hazırlanan ve Türkiye’deki bütün camilerde bugün okutulan Cuma Hutbesi’nde ‘Tekbir’in önemi anlatıldı.Hutbede; Tekbir’in Allah’ı, acizlik, noksanlık şirkten (Ortak olmak) O’na layık olmayan tüm sıfatlardan uzak tutmak anlamı taşıdığı anlatıldı. Allah rızası için yapılan her ibadette getirilen tekbirin dini açıdan büyük önem taşıdığı ancak, Müslümanlar’ın muhayyilerinin (Hayal kuranların) bugün tekbir sesini hayal edemeyeceği yerler de bulunduğu ifade edilirken şöyle denildi:

"İSLAM'A KARŞI İŞLENEN CİNAYET"

Bağdat’ın sokaklarında, Şam’ın çıkmazlarında, Nil Nehri’nin kıyılarında kardeşin kardeşi öldürürken ‘Allah-u Ekber’ demesi ne hazindir. Dünyaya gelen bebeklerin kulaklarına okunan tekbirin artık onlar katledilirken duyulmaya başlanması ne büyük bir hüsrandır Ya Rab! Bir insanı öldürmenin bütün insanlığı öldürmek olduğunu öğütleyen bir dinin mensuplarının bunu yaparken en yüce kelimeyi dillerine alabilmelerinden daha hazin ne olabilir? Tekbiri bir katlin, tekbiri siyasi bir emelin, suistimalin, bir ticaretin sloganı haline getiren Müslümanlar’ın ‘Hayye’ale’l-felah’ (Haydi kurtuluşa) çağrısına mazhar olmalarını ne kadar bekleyebiliriz? Allah’ın büyüklüğünü küçük emellerimize alet ettiğimiz sürece nasıl kurtuluş umabiliriz? Allah’ın zulme razı olmayacağını bile bile, O’nun adını hayal edilmeyecek yerlerde tekbirlerle dillendirmek, İslam’a karşı işlenen ne büyük bir cinayettir."

Bu yaşanılanlar ancak eğitimsiz bir toplumda olabilir ki tesadüfe bakın "cuk" oturuyoruz! Eminim herkes hayatında bir ya da birkaç defa buna şahit olmuştur, dışarıda oynayan çocuklara şöyle bir kulak verin. Daha 8-10 yaşındaki çocuklar birbirine vururken "Allahu Ekber!" diye bağırıyor. Sebep? Muhafazakâr aile yapısının sebep olduğu eğitimsizlik. Bu iş burada kalmıyor tabi. Okula başlıyor, daha çok bilgileneceği yere Osmanlıcı, fetihçi ve savaşçı bir soydan geldiği kafasına sokuluyor. Lisede de son rötuşlar yapılarak hoş görüsü sıfır, anlayışsız, Atatürk'e karşı soğuk, rejim karşıtı ecdatperest bir Neo-Osmanlıcı olarak topluma servis ediliyor. Buna bariz kendimi örnek gösterebilirim.

Evet işaret parmağı havada biri bağırır."tekbirrr" hep bir ağızdan "allahu ekber" İbda-c hareketidir bu..

Bu adam tekbire karşımı diye düşünenler olacaktım..Benim her nefes alışım tekbir:)

Bir detay daha..Son fransa terör eylemi..Gidin o meydana hoparlörle bağırın.."Tanrım sen her şeyin en yücesisin"" Bu bir tekbir midir?? Tekbirdir..Bunu ingilizce söyle fransızca söyle tekbir midir tekbirdir..

İşin ilginç tarafı fransızca söylersen oradaki halkta sana katılacak ve onaylayacaktır bu tekbiri..

Ama birde Arapça "Allahu ekber" de..Tüm paris üstüne çullanacak.. Buradaki ayrıntıyı iyi anlamak gerekir..

Sorun tekbirde değil kullanıldığı dilde dir..O dili kullanan halktadır..