Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Navigasyon Yöntemiyle Dört Dakikada İmplant...

Recommended Posts

Navigasyon yöntemiyle dört dakikada implant

 

Gelişen teknoloji bize sağlık alanında büyük kolaylıklar sağlıyor. Teknolojik bir gelişme olan navigasyonlu implant sayesinde dikiş olmadan sadece dört dakikada implant tedavisi gibi zor bir tedavi zahmetsizce yapılabiliyor.

 

İlerleyen teknoloji sayesinde artık kemik eksikliği olmadığı durumlarda dört dakikada implant uygulaması mümkündür. Dokular kesilmeden, dikiş atılmadan yapılabilen implant uygulamaları sayesinde, hastaların alışmakta zorluk çektikleri hareketli protezler tarih olmaktadır. Bu hafta sizlere navigasyonlu implant sisteminin ayrıntılarını aktaracağım... Navigasyonlu implant teknolojisi sayesinde implant uygulamaları esnasında karşılaşılabilecek sorunlar önceden belirlenir, analiz edilir ve ameliyat sırasında sürpriz yaşanmaz. Navigasyonlu implant teknolojisinin avantajları şöyledir:

 

bullet.jpg Navigasyonlu implant teknolojisi doğru açı ve konumda implant yerleştirilmesini sağlar.

 

bullet.jpg Modern teknoloji desteği alt çene bölgesinde üç boyutlu görüntüleme teknolojisine rağmen implant uygulaması için sınırlıdır. Çünkü doğru yerde olmayan delmeye sebep olur ve bu durum da yavaş ve yetersiz iyileşmeye yol açar.

 

bullet.jpg Operasyon sonrasında ise ameliyat kesiği, kanama ve dikiş olmadığı için çok hızlı iyileşme sağlanır.

 

bullet.jpg Hastadan alınan dijital tomografi, panoramik röntgene göre cerrahi planlamada büyük avantaj sağlar. İmplant tedavisinde karşılaşılan başarısız sonuçlar ve sinir zedelenmelerini ortadan kaldırır.

 

LAZER DESTEKLİ İMPLANT

Lazer destekli implantın detayları şöyledir:

 

bullet.jpg Lazer kullanılarak yapılan implant uygulamaları, minimal invaziv yöntem olarak bilinmektedir. Bu yöntem, kemik hacminin uygun olduğu her alanda uygulanabilir.

 

bullet.jpg Lazer destekli implant uygulaması öncesinde hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi alınarak implantın yerleştirileceği kemik dokusunun genişliği ve derinliği hakkında detaylı bilgi elde edilir.

 

bullet.jpg Bu uygulamada, diş etinin sadece implant uygulanacak bölgesi lazer kullanılarak açılır. Kemik dokusuna ulaşıldıktan sonra burada implant çapında bir frez açılır. Açılan freze implant yerleştirilir.

 

bullet.jpg Lazer destekli implant uygulaması sonrasında yine lazer biostimulasyon uygulaması yapılarak, operasyon sonrası oluşabilecek ağrı ortadan kaldırılır ve doku iyileşmesi hızlanır.

 

LAZERİN AVANTA JLARI

bullet.jpg Lazer destekli implant uygulamasında sadece implant uygulanacak bölgede diş eti ve kemik işlemi yapıldığı için operasyon sonrası iyileşme süreci kısadır.

 

bullet.jpg Lazerin hidrokinetik kesme tekniği ile her türlü kemik cerrahisi işlemi ve implant uygulaması kemik dokusunu bozmadan, termal hasar vermeden yapılabilir. Böylece operasyon sonrası kemik kaynaması maksimum düzeyde olur.

 

bullet.jpg Lazer destekli implant uygulaması öncesi hastadan üç boyutlu bilgisayarlı tomografi alınarak implantın yerleşeceği kemik dokusunun genişliği ve derinliği hakkında detaylı bilgi elde edilir. Böylelikle operasyon esnasında herhangi bir sorun yaşanmadan operasyon kısa sürede tamamlanır.

 

İYİLEŞME ÇOK DAHA HIZLI OLUR

bullet.jpg Dünya çapında uygulanan lazer destekli implant uygulaması yöntemleri sayesinde operasyon sonrası açıkta yara yeri kalmadığından operasyon yapılan bölge daha çabuk iyileşmekte ve dikiş olmadığından yemek artıklarının birikmesi önlenerek, operasyon sonrası diş kullanımı kolay hale gelmektedir.

 

bullet.jpg Özellikle tek diş eksikliklerinde lazer destekli implant uygulaması ile uygun kemik bulunduğunda implant hemen uygulanarak, implant üzeri dişe CAD-CAM yöntemi ile seramik rekonstriksiyon yapılarak iki saat gibi kısa bir zamanda daimi diş de yapıştırılarak hastanın kullanımına sunulabilir.

 

İMPLANT TEDAVİSİNDE KARŞILAŞILAN FİYAT FARKININ SEBEBİ NEDİR?

Fiyat farkları; hekimin implant tecrübesi, uyguladığı implantın kalitesi ve uygulama tekniğiyle doğru orantılıdır. Dünyada binin üzerinde implant firması mevcuttur. Ülkemizde ise 100'ün üzerinde farklı ülkeden gelen implant markaları bulunmaktadır. İmplant uygulatacak kişilerin hekimlerinden kendilerine uygulanacak olan implantın markası konusunda bilgi alarak, bu implantı araştırmaları gerekir. Kişiye kullanılacak olan markanın ülkemizde distribütörünün olması önemli bir noktadır. Bunu anlamak için markanın resmi internet sitesine girerek ülke distribütörleri veya iletişim sayfasından Türkiye distribütörünü araştırabilirler. Bu konuya dikkat çekmemin nedeni de şudur: İmplantınızı yaptırdıktan belli bir zaman sonra bir sorun olmasa bile ağız içindeki diğer diş problemlerinin sebep olduğu protez değişikliklerinde, implantın kaplamasının değişmesi gereken durumlarda ya da dişeti probleminden dolayı implantınızın 'üst abutment' denilen kesik diş formundaki parçasının değişmesi ve yeni bir protez yapılabilmesi için yaklaşık üç parçaya daha ihtiyaç olacaktır. Eğer diş hekiminiz bu parçaları temin etmezse, maalesef o implant ağzınızda diş etinin altında gömülü bir vidadan başka hiçbir işe yaramaz. İmplant yaptıracak hastaların implant yaptıracakları kliniğin ya da muayenehanenin mutlaka panoramik ya da ağız ve diş çevre dokularını görüntülemeye yardımcı dental tomografik görüntüleme sistemine sahip olup olmadıklarını araştırmaları gerekmektedir. Çünkü bazen bir implant operasyonu esnasında iki-üç, hatta daha fazla sayıda röntgen görüntüsü almak gerekebilmektedir. İmplant operasyonu esnasında oluşabilecek kanamaların önlenebilmesi için donanımların gerekliliği de sorulmalıdır. Sterilizasyon sisteminin en üst seviyede olmasının gerekliliği araştırılmalıdır.

 

BU TEDAVİYİ, KONUSUNDA UZMANLAŞMIŞ EKİPLER YAPMALI

Ömrünüzün sonuna kadar çeneniz uyuşuk kalsın istemiyorsanız bunları dikkate alın ve unutmayın:

 

bullet.jpg Başarılı bir implant tedavisi için uzman bir diş hekimi ve ekibi bu işin olmazsa olmazlarındandır.

 

bullet.jpg İmplant tedavisi, diş hekimliğinde özel bir uzmanlık alanıdır. Bu nedenle tedaviyi gerçekleştirecek olan diş hekiminin bu konuda eğitim almış ve uzmanlaşmış olması gerekir.

 

bullet.jpg Cerrahi prosedürü yerine getirebilmek için ağız cerrahı, implantolog ya da periodontolog ve protez uzmanından oluşan bir ekip gerekmektedir. Aksi taktirde tedavi, başarılı bir sonuçtan çok olumsuz bazı neticelerle sonuçlanabilir. Diş hekiminizi seçerken bu detayları atlamayın.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...