Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

1 Milyar Android Kullanıcısı Tehlike Altında...

Recommended Posts

1 milyar Android kullanıcısı tehlike altında

 

1470728878146.jpg

 

Android platformuyla ilgili yeni yayınlanan güvenlik raporu tehlikenin boyutlarını ortaya koydu.

 

Check Point isimli güvenlik şirketinin araştırmacıları tarafından yayınlanan yeni rapora göre yaklaşık 1 milyar Android cihaz tehlike altında. Qualcomm'un Snapdragon yongalarında ortaya çıkangüvenlik ihlali, kötü niyetli kişilere esnek bir kontrol imkanı sağlıyor.

Açık tam olarak nedir?

 

Check Point'in araştırmacılarından Adam Donenfeld, Def Con etkinliğinde güvenlik ihlalinden söz etti. Aslında dört güvenlik açığı var ve bunlar Quadrooter olarak adlandırılıyor. Quadrooter kısaca saldırganın çeşitli komutlara erişmesini sağlıyor, bu durumda ise kurban kişinin herhangi bir izni veya haberi de olmuyor.

 

Hacker eğer Quadrooter'daki açıklardan birinden başarıyla yararlanırsa, root erişimi kazanabilir. Böylece Android cihazda mikrofon ve kamera dahil olmak üzere, veriler ve donanım üstünde kontrol sağlayabilir.

 

Güvenlik yaması ne durumda?

 

Birçok cihaz Quadrooter tehdidi ile karşı karşıya. Check Point çoğutelefon üreticisinin savunmasız cihazları olduğundan bahsetti.Google Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 6P, HTC One M9, HTC 10, Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge bunlardan bazıları. "En güvenli Android telefon" olarak lanse edilen BlackBerry DTEK50 de şu anda savunmasız durumda.

 

Qualcomm sözcüsü nisan ve temmuz sonu arasındaki periyotta müşterileri ve iş ortaklarıyla gerekli yamaları paylaştığını söyledi.Google, aylık güvenlik güncellemeleri ile bazı kusurları kapattı. Buna rağmen halen sabit olan bir güvenlik ihlali daha var. Google, dördüncü son kusurun yaklaşmakta olan eylül güncellemesi ile düzelteceğini onayladı. Diğer üreticilerin de Qualcomm'dan aldığı yamalarla kısa süre içinde kendi telefonlarındaki açıkları kapatması bekleniyor.

 

Hasan Uğur Nayır

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...