Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Regl Olmuyormuş Gibi Yap

Recommended Posts

20 yaşındaki Çinli yüzücü Fu Yuanhui, Pazar günü yapılan müsabakalarda 4x100 metre bayrak yarışında dördüncü oldu. Yarıştan sonra kendisine mikrofon uzatan muhabire “vay canına, dördüncü mü olmuşum?” diyen Yuanhui, yarışlar boyunca verdiği tepkiler ve sempatikliğiyle de dikkat çeken bir sporcu. Ama bütün dünya onu başka türlü hatırlayacak.

Genç yüzücü, takımıyla röportaj yapılırken kendisine performansının düşük olmasıyla ilgili soru sorulması üzerine “dün adet kanamam başladı, o yüzden biraz yorgun hissediyorum” dedi. Birazcık başı ağrımıyordu yani, azıcık öylesine yorgun da değildi. Şu anda dünya üzerindeki yaklaşık 334 milyon kadın gibi adet olmuştu. Ve bunu açıkça söylemeyi seçmişti.

Çin’de adet görmek, tıpkı ülkemizde olduğu gibi büyük bir tabu olarak görülüyor. Asla uluorta konuşulmuyor. Üstelik Çin’de yaşayan kadınların sadece yüzde 2’si tampon kullanıyor, tamponların “bakire olmayan” kadınların kullanımına özel olduğuna dair bir anlayış da yaygın. Adet döneminde yüzebilmek için tampon kullandığı düşünülen genç kadının ‘bakire’liği de, çirkin bir şekilde, dillere düştü. Olay bizim ülkemizde, Türkiyeli bir sporcu ile yaşansa olabileceklerden çok farklı görünmüyor yani manzara.

Günlük kullandığımız Türkçe’de, adet gördüğümüzü ifade etmenin birden fazla yolu var ve hiçbiri ‘sık kullanılan’ ifade sayılacak durumda değil, çünkü hiçbiri sıkça kullanılmıyor. Hastalanmak, regl olmak, menstruasyon, adet olmak, adet görmek, muayyen günler; biz daha ‘o’ şeye ne diyeceğimizi bulamamışken, başka bir kadın tüm dünyanın izlediği olimpiyatlar sırasında durumunu açıkça ifade edebiliyor.

Ben de regl dönemiyle ilgili açıkça konuşulmayan bir ailede büyüdüm, annem kadar sevdiğim teyzelerimin bazen yazdıklarımı okuyup “eh be Duygu!” dediklerini, benim adıma utandıklarını düşünürüm hatta hala. Bir aile meclisinde ‘neyin var kuzum solgunsun biraz’ dediklerinde ben de açıkça adet görüyor olduğum için iyi hissetmediğimi söylemek yerine ‘başım ağrıyor’ demeyi seçebilirim. Yerine göre, ‘eh, muayyen günüm’ demeyi de seçebilirim. Muayyen, ‘belirli’ demek, malum gün yani, yine doğrudan regliyim demiyor kimse. “Adet görüyorum ve karnımı minik kediler tırmalıyormuş gibi şu an aaaaaa!” da diyebilirim. Ayıplanıp ayıplanmayacak olmamı ne kadar umursadığıma göre değişecek muhtemel cevabım. Ruh halime göre, bir cevap seçebilirim.

1036882_876ea46f1f4eb7b46d4a49e3ed97ea02.jpg

Mesele tam da bu zaten, seçmek. Fu Yuanhui, diğer fotoğraflarda ve röportajlarında da gördüğümüz kadarıyla, kendini açıkça ifade etmeyi seven bir kadın. Adet gördüğü halde başka bir sıkıntısı varmış gibi yapıp hepimizi kandırsaydı da onu eleştiremezdik, derdini açıkça dillendirdiği için de eleştiremeyiz. Hoş, biz zaten eleştirmiyoruz ama sosyal medyada yapılan yorumları görünce, kafamız karışıyor tabii.

Peki herkes regl olduğunu açıkça söylemek zorunda mı? Hayır. Peki, hiç regl olmuyormuş gibi yapmak zorunda mı? İşte buna da hayır.

İşte bu yüzden bir “adet farkındalığı” oluşsun diye hayal ediyorum. Bu tabu yıkılınca, şimdi kimselere asla söylenmemesi gerektiği zannedilen bir şeyi 28 günde bir yaşayan kadınlar olarak, çok daha özgür hissedeceğimize inanıyorum.

Adet görmenin bu kadar ayıp (ve pis, berbat) bir şey olduğu fikrinden kurtulduğumuzda, genç kadınların kendilerini, bedenlerini, kadınlıklarını daha çok seveceklerine inanıyorum.

Geçtiğimiz yıl hazırladığımız derlemede (Menstrual Farkındalık Zamanı başlıklı haberimizde) sosyal medyada büyük dikkat çeken ‘adet görme’ temalı haberleri bir araya getirmiştik. Fu Yuanhui’nin sevimli gülümsemelerini de bu listeye gururla ekleyebilirim şimdi. Fu’nun röportajı tek bir kadında ya da erkekte bile “ya… aslında evet… niye söylemek ayıp olsun ki?” fikri uyandırabildiyse, zihinlere tek bir soru işareti armağan edebildiyse, dünyayı değiştirmek için atılmış adımlardan biri olarak rahatlıkla kabul edilebilir. Kadınlar buna benzer tabulardan arındığında, dünya değişebilir.

Duygu İslamoğlu

• Like 1

En zoru erkeklerle calısılan ortamda yasıyoruz.Sürekli kıyafetime cıktımı yoksa rezil olurum korkusu.Erkeklerin anlamayacagı karın ağrısı halsizlik halinde diyemiyorsunki evet ben Allahın bana verdigi aylık hastalık halini yasıyorum idare edin diyemiyorsun.Ramazan ayında oruclu olmasanda reglden oruclu gibi davranıyorsun niye ayıp bilibiyorda ondan.Ama regl olmayan kadında hamile kalamaz ki.

• Like 3

Erkekler böyle bir olay yaşasa yedi düvele ilan eder biz herşeyimizi gizli tutuyoruz. Bu kadın o halde nasıl yüzmüş.

Bu konunun erkeklerle alakası yok ki..Şifreli konuşan,değişik değişik adlar takan bayanlar.Yani bunu ayıplayan erkekler değil:) Algı operasyonu yapmayalım lütfen:)

Aklıma bi çocuğun sorduğu soru geliyor ve gülmek geliyor icimden bazıları hiç utanmaz merak eder hatta basım agriyor desen regl olmuş diyip gülerler :) ne HAYTALAR var :)

Erkekler böyle bir olay yaşasa yedi düvele ilan eder biz herşeyimizi gizli tutuyoruz. Bu kadın o halde nasıl yüzmüş.

Adet döneminde yüzebilmek için tampon kullandığı düşünülen genç kadının ‘bakire’liği de, çirkin bir şekilde, dillere düştü.deniyor.Bu şekilde yüzmüş.Beni şaşırtan Çin gibi bir ülkede de halen bunların tabu olarak görülmesi.

Yabancı bir ülkede ismini hatırlamıyorum ama hamileyken kadın asla boşanamıyor  sonra yine

Japonya ve bir çok yabancı ülkede pembe metro tramvay otobüs taksi  uygulaması mevcut ( bunu destekler ve isterim) 

Sonra bir çok ülkede servis şöförleri kadınlardan seçiliyor istismarI engelkemek için 

Ve banyoda perde kullanılıyor bir çok yabancı ülkede ve Müslüman değiller 

Yeni evliyim daha 2 hafta falan olmuş evleneli yaşım 19 adetim geldi eşimden ped istedim al gelirken marketten diye kayınvalidem tam 2 ay burnundam getirdi ar kalmamış  Ped neymiş çaput kullan koca dan istenir mi kaynanam ne der diye düşünülmez mi diye çok eziyet ler etti herşeyden bir şey bulurdu  

Kadın olmak  ne zor demiştim Ogün ama kadın olmak değil insanlar la yaşamaya çalışmak zormuş 

Edited by Duacınım

Duacınım, 2 saat önce yazdı:

Yeni evliyim daha 2 hafta falan olmuş evleneli yaşım 19 adetim geldi eşimden ped istedim al gelirken marketten diye kayınvalidem tam 2 ay burnundam getirdi ar kalmamış  Ped neymiş çaput kullan koca dan istenir mi kaynanam ne der diye düşünülmez mi diye çok eziyet ler etti herşeyden bir şey bulurdu  

Kadın olmak  ne zor demiştim Ogün ama kadın olmak değil insanlar la yaşamaya çalışmak zormuş 

Teyzemin kızı evleneli bayağı oldu. Eşi ile beraber kendi dükkânlarında çalışıyorlar. Kuzenimin normalde başı kapalı, o gün değişiklik olsun diye başını açmış. Bunu gören teyzem, dükkânla beraber tüm caddede terör estirdi. Hem kendini hem kızını hem de damadını rezil etti. Daha sonra ilçe değiştirip araya mesafe koydular. Yani beterin beteri var.

кυвiŁαу, 24 dakika önce yazdı:

Teyzemin kızı evleneli bayağı oldu. Eşi ile beraber kendi dükkânlarında çalışıyorlar. Kuzenimin normalde başı kapalı, o gün değişiklik olsun diye başını açmış. Bunu gören teyzem, dükkânla beraber tüm caddede terör estirdi. Hem kendini hem kızını hem de damadını rezil etti. Daha sonra ilçe değiştirip araya mesafe koydular. Yani beterin beteri var.

Tabi ki beterin beteri var ben sadece kadın olarak sıkıntı yaşadım onu yazdım  kapalı bir kadının da değişiklik olsun diye  açılması . 

İstemeyerek kapatıyorsa bu sebeple açması mümkün. O kadar deşmedim ben de konuyu zaten.