Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

İmplant Tedavisinde Vida Kırılması Görülebilir...

Recommended Posts

İmplant tedavisinde vida kırılması görülebilir

 

Diş implantlarının kırılması çok kolay değil ancak imkansız da olmayan bir durum. Vida, kronu tutan parça veya dayanağın kırılması ise daha sık görülüyor

 

Çok sayıda çalışma, implant kırık oranlarını raporlamıştır ve bunlar yüzde 0-16 arasında değişmektedir. İmplant kırık oluşumu, aşırı yüke maruz kalan kemik kaybı ile ilişkilidir. İmplant kırığının belirlenmesinden önce kemiğin çukurlaşması da rapor edilmiştir. İmplantı kırılan hasta kayıtlarını incelerken, sonuçta kırılan bu implantların yüzde 59'unun daha önceden vida gevşemesi veya kırılması gibi mekanik komplikasyonları bulunmuş olduğuna işaret etti. Bu nedenle, mekanik sorunları hiç gecikmeden ele almak önemlidir. Protetik müdahale protez tasarımına ve oklüzyona geri dönmeyi ve de ilave implantlar yerleştirmeyi içerebilir. Bir protez için implant desteğini en üst düzeye çıkarmak, içindeki metalik bileşenlerin bükülme yorgunluğunu azaltabilir. Stres ve tork dağılımını en aza indirmek için implant takılı kısmi protezlerin tripod hizada yerleştirilmesi önerilmiştir. Tek bir molar yerine iki implant yerleştirilmesi de savunulmaktadır. Bu uygulama, aksi takdirde tek implant molar restorasyonunda muhtemelen oluşabilecek bükme kuvvetlerini azaltarak osseointegrasyon için daha fazla yüzey alanı sağlayacak ve oklüzal yüklemeyi daha geniş bir alana yayabilecektir.

 

VİDA KIRILMALARI

Protez ve dayanak vidalarının kırılması sıklıkla rapor edilmektedir. Başlangıçta, prostetik vidanın, dayanak vidasından daha küçük ve daha zayıf olduğu için diğer bileşenlerden önce kırılabileceği düşünülüyordu. Buna rağmen, çoğu çalışma dayanak vidasının prostetik vida kadar olmasa da sıklıkla kırıldığını raporlamaktadır. Bu olayı açıklamak için detayı bir mekanik hipotez hazırlanmıştır. İmplant dayanak arayüzü kemik desteğinin sonlandığı seviyeye ve maksimum kemik sertliği seviyesinde denk gelmektedir. Bu yükselen rijidite implant yanağı çevresindeki kret alana lokalize gerginliği kuvvetlendirir. Dayanak vidası çok daha büyük kuvvete maruz kalabilir ve daha masif bir yapı olsa da yorgunluk bozulmasına karşı daha duyarlı olabilir. Hastalar ve hekimler, implant tedavisinde vida kırılmasının az görülen bir komplikasyon olmadığını bilmelidir.

 

KIRIK DİŞ İMPLANTININ İYİLEŞMESİ

Dünyaca ünlü diş implantı şirketleri, ömür boyu garanti sunuyor. Arka bölgelerdeki kronlu diş implantları, ısırma kuvvetlerinin yüzde 60'ına kadarını üstlenir ve besinlerin yeteri kadar çiğnenmesi için önemlidir. Genellikle üst arka bölgelere yerleştirilen implantlarda, sağlamlık elde etmek amacıyla daha fazla kemikten faydalanmak için çene boşluğuna yapılan ek yama bulunur ve bu yamaların çapı 4.5-6 mm. arasında değişmektedir. Azı dişlerine yerleştirilen implantların kırılması, araştırma laboratuvarlarında bile oldukça zordur. Üst arka çene boşluğundaki kemik genellikle en gözenekli, esnek ve diğer bölgelerle karşılaştırıldığında en dayanıksız kemiktir. Tüm bu etkenler nedeniyle üst arka bölümdeki kırılma oldukça nadir karşılaşılan bir komplikasyondur. Eğer implantın kendisi kırılmadıysa, dayanak ya da kronu tutan parça kırılmış olabilir. İlk olarak tedaviyi uygulayacak olan hekim doğru teşhisi koymalıdır. Eğer sorun bu şekildeyse, implant çıkarılıp değiştirilebilir ve çoğu implant üreticisi bu sorunu garanti kapsamına alacaktır. Bu nedenle ücret de ödemeyebilirsiniz. Fakat diş implantının kendisi kırıldıysa, çıkarılması gerekir. Yeniden takılması açısından implantın çıkarılma yöntemi önem arz etmektedir.

 

KIRIK İMPLANT

Genelde diş implantları kırılmaz. Asıl implant, son işlemlerden önce kemiğe sıkıca sabitlenir. Dayanak ya da implant eklentisi çok nadiren sorun çıkartır. Fakat dayanağı implanta bağlayan vidanın kırılması mümkündür. Bazı implant sistemlerinde periyodik olarak değiştirilen tutma vidaları mevcuttur. Vida düzgün şekilde sıkılmazsa gevşeyebilir. Gevşeme sonucunda dayanak implanttan ya da vidadan ayrılabilir. Eğer vida üreticinin tavsiyelerine uyulmadan sıkılırsa vida yine kırılabilir. İmplant üreticileri kırık vidaları kolayca çıkarmak ve değiştirmek için özel olarak üretilmiş aletlere sahiptir. İmplant dayanakları da kolayca değiştirilebilir. İmplantın gerçekten kırılması durumunda üretici, implantın değiştirilmesini ücretsiz sağlayacaktır.

 

DİŞ İMPLANTLARI VE EKSİK DİŞLER

İmplantınız neden kırıldı? Yeni implantın ya da kronun yerleştirilmesinden önce cevabı bilmek isterim. Diş implantları farklı boyutlardadır. Bazen kemik eksikliği nedeniyle daha küçük çaplı bir implant yerleştirilir. Eğer daha küçük çaplı implantın takıldığı bir arka dişiniz varsa ve ısırıklarınız dişlerinize çok miktarda baskı yapıyorsa, kırılmış olma ihtimali var. İkinci sorum; implantınız nereden kırıldı? Eğer implant boynu kırıldıysa, çıkarılıp daha geniş çap ölçüsüne sahip bir implantla değiştirilebilir. Dayanak ya da implantın içine giren parça kırıldıysa yeni bir dayanak ya da kron yapılabilir. Tekrar söyleyecek olursam, ısırık yapınız ve kırılma nedeniniz değerlendirilmeli.

 

KIRIK İMPLANTI DEĞİŞTİRME MASRAFI

Masraf, kırılan parçaya göre değişebilir. Çoğu implant üreticisi implantlarını ömür boyu garanti ile satmaktadır. Fakat hasta, implantın kırıldığını düşündüğünde çoğu zamanbunun dayanak ya da krondan kaynaklandığı görülmüştür. Yapmanız gereken ilk şey, implantı hangi firmanın ürettiğini ve aslında hangi parçanın kırıldığını bulmak olmalıdır. Çoğu zaman diş hekimleri masraflar konusunda yardımcı olmak için hasta ve implant üreticisiyle iş birliği yapar.

 

İMPLANT HATASI

İmplantın kırılması çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Büyük ihtimalle dayanağı implanta bağlayan vida kırılmıştır. Eğer implantın kendisi kırılmışsa implant üreticisi, prestijli bir şirketse, cerrahtan hiçbir ücret talep etmeden implantı değiştirir. Diş hekimlerine ucuz implantlar sunan prestijsiz bazı şirketler var ve bu şirketler garanti hizmeti sağlamaz. Dünyaca bilinirliği olan firmalar, ömür boyu değişim garantisi sunuyor. Eğer implantın kendisi kırıldıysa, diş hekiminden hiçbir ücret talep edilmeden değiştirilmelidir. Çoğu cerrah ve diş restorasyonu hekimi beş yıl olsa da sizinle ilgilenecektir. Çok nadir görülse de, bir kusur varsa, ben hastalarımdan ücret talep etmiyorum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...