Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Dünya ve Türk Turizminin İncisi Ege...

Recommended Posts

Dünya ve Türk turizminin incisi Ege

 

1471716167910.jpg?9919092763620160821024519

 

Masmavi denizi, el değmemiş koyları, tarihi ve zeytinyağlı zengin mutfağıyla yerli ve yabancı turistin vazgeçilmez bölgesi Ege...

 

Dünyanın ve Türkiye'nin gözde bölgelerinden Ege... Birçok kültüre, uygarlığa ev sahipliği yapmış, denizi, koyları, tarihi ve zengin doğasıyla yerli ve yabancı turistin adeta göz bebeği olmuş. Tabii ki Ege'yi farklı kılan bir başka yönü de, zeytinyağlı, sağlıklı, zengin mutfağı... Balıkesir'i, İzmir'i, Muğla'sı... Tabii ki diğer kent ve bölgeleri... Gez gez doyamayacağınız bol seçenekli zengin bir rota... Turistlerin önemli duraklarından Ayvalık ve çevresi ile bir de Dikili'yi keşfetmeye ne dersiniz?

 

AYVALIK'SIZ OLMAZ

Tatilcilerin akın ettiği Ayvalık, hâlâ çok mütevazı. Eski Rum sokaklarında dolaşıp denizin tadını çıkarabilirsiniz. Bunun için İstanbul'dan Yenikapı feribotuyla yaklaşık iki saat süren deniz yolculuğuyla Bandırma'dasınız. Feribot yolculuğu sonrası arabayla da üç saate yakın bir sürede Ayvalık'a varabiliyorsunuz. Çiçekle bezenmiş taş yapılar ve rengarenk bahçeleri insanın içini okşuyor. Kahvaltı ve diğer öğünlerde bol seçenekli, sağlıklı ve zeytinyağı lezzetlerin keyfini çıkarabilirsiniz. Gelelim tarihi yapılarına; çarşıda Saatli Cami çıkıyor karşınıza. Kilise olarak inşa edilen yapı 928'de camiye dönüştürülmüş. Limandaki büfelerin birinde meşhur Ayvalık tostunu, lor tatlısını deneyebilirsiniz. Eğer yorgun düşerseniz filmlere ev sahipliği yapmış Şeytanın Kahvesi'ne yolunuzu düşürüp meşhur koruk suyu ve şerbetini deneyebilirsiniz. Dikili ilçesi ve çevre koyları ile Kalem Adası'nın bulunduğu bölge tam bir sayfiye yeri. İlçenin merkezde bulunan limana, çok sayıda turistik ve ticari gemi yanaşıyor. Dikili'nin karşısında bulunan Midilli adasında her gün gerçekleşen seferlerde Yunanlar Türk pazarlarını tercih ederken, yerli turistler de günübirlik turlarla adayı ziyaret ediyor. Limandaki balıkçı teknelerinde taze balık almak mümkün. Akşamları gün batımı ile merkezde kurulan hediyelik eşya pazarı da tatilcilerin önemli duraklarından.

 

HUZURLU KALEM ADASI

Dikili'ye bağlı Çandarlı da ilgi gören tatil yörelerinden. Çandarlı Kalesi, buranın en çok ziyaret edilen noktası. Çandarlı ve Dikili arasındaki Kalem Adası ise tatilcilerin gözlerden uzak huzurlu ve sakin bir tatil yapmaları için adeta biçilmiş kaftan. Bu noktada Altınova da es geçilmemeli. Dikili-Ayvalık arasındaki Altınova'da köylülerin kendi yetiştirdiği ürünleri sattıkları pazar çevrede de çok meşhur.

 

FİLM PLATOSU GİBİ BİR ADA CUNDA

Alibey Adası olarak da bilinen Cunda; yaz aylarında her zamanki yoğunluğunu koruyor. Limanda deniz manzaralı kafeler, dondurmacılar, balık restoranları sağlı sollu sıralanıyor. Cunda'nın favorisi ise Taş Kahve. Burada vereceğiniz mola size de iyi gelecek. Bu tarihi atmosferde kahvenizi yudumlamanın tarifi yok. Bu keyifli kısa mola sonrasında limanın arka sokaklarındaki küçük pazarları gezebilirsiniz.

 

PLAJI VE DURU DENİZİYLE SARIMSAKLI

Yaz tatilini Ayvalık'ta geçirenler için en güzel plajların başında Sarımsaklı geliyor. Küçükköy beldesindeki plaj, sığ denizi ve geniş kumsalıyla yoğun ilgi görüyor. Sarımsaklı, kumunun inceliği ve duru deniziyle öne çıkıyor. Suyu da buz gibi! Plaj çevresinde konaklama tesisi, kafe ve özellikle deniz mahsulleri sunan birçok mekan var.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...