Jump to content
Sign in to follow this  
Matrix

Forklorik Olarak Saygım Sonsuz Ama Seni Yiyemem Et.

Recommended Posts

Bu toplumda bu ET telaşı nedir anlamadım..Kurban olayını anladım..Eski çağlar gibi bir sunak değil,çünkü sunaklarda yapılan kurbanlar tanrı yemediği için börtü böce faydalanıyordu..Ama hz İbrahimle beraber olay değişti..Eğer tevrat zebura göre ishak ı,kur an a göre ismail i kurban etseydi yamyam olmadığımız için olan çocuklara olacaktı..Şükür ki işin şekli değişti..

Kendi malımız olan davarı sadece kurban niyetine kesiyoruz,ne kanı ne eti tanrıya ulaşmayacağı için etinide ziyan etmeyip biz yiyoruz..Bir kısmınıda konu komşuya hediye ediyoruz..Ne güzel,eski çağlar sunakları gibi en azından yabana gitmiyor.Çünkü biliyoruz ki tanrının ne ete nede kana ihtiyacı var.

Buraya kadar tamam da işte yılda bir kere eve et giriyor,işte et yiyemeyenler var bilmem ne var.ET de ET.

Düşünüyorum da nedir bu ET in espirisi?? Yaşamsal bir fonksiyonu mu var?? HAYIR evine hiç et sokmadan ,hatta ET yemeden yaşayanlar var..Demek ki yaşamsal bir fonksiyonu yok..

Lezzetinden ötürü mü acaba?? Hani fakirlerde yılda bir kere olsun bu lezzeti tatsın gibisinden mi diye düşünüyorum.O zaman yanına güllü oğlundan bir kilo sütlü nuriye,pelitten bir paket çikilata,güllüoğlundan bir kilo fıstıklı baklama,diyar burmanın meşhur burmasındanda bir kilo yanına koymak lazım..Ki bu lezzetleride tatsınlar..Yok yok konu lezzetlede alakalı değil..

Kurban,paylaşım tamam da bu kadar ET mevzusu can sıkıntısı..Yılda bir kere evime et girecekse varsın girmesin oda.Bu kadar dillendirmenin alemi yok..

DİPNOT: Her tarafı bereketli topraklarla kaplı ülkemde ortalama,yani antrikottu,pirzolaydı kuşbaşıydı et kg fiyatı yaklaşık 60 tl..Kredi ile fahiş fiyata devlet destekli satın alınan ineklerin sütçüleride yem parasına başa baş..Aldıkları buzağıyı kar görüyor. Ve et borsası 3-5 firma tekelinde. Angusunu samanıyla beraber ithal ettik..

Varsın olmasın et..Pasta yeriz bizde..

• Like 2

Ne yalan söyleyeyim artık ben de bu şekilde düşünür oldum. Hele hele o canların ne şekilde kesildiğini gördükçe varsın yemeyelim demeye başladım. Hani nerede İslami koşullar zavallı hayvanlar ne acılarla kesiliyor, paylaşma duygusu mu o da nedir paylaşma duygusu hiç te yok ya kişiler etleri buzluğa dolduruyor ya da etler ziyan ediliyor. Kesinlikle şuna katılıyorum Allahın ne kurbana ne de kana ihtiyacı yok. Doğru düzgün insan olmamızı istiyor işin özü bu ama neredeeeeeeee!

Bu arada kurbanlıklara bir bakın bu dönemdeki kadar kaçıp canını kurtarmanın derdine düştükleri bir başka dönem var mı! Hayvanların bilinci var başlarına geleceği biliyorlar.

• Like 1

Kurban kesme alanlarında gün boyu bekleyip sakatat toplayan ihtiyaç sahibi insanlara kim kaç kilo et vermiş bu zamana kadar?

Daha hayvan boğazlanırken kurban sahipleri düşecek payın peşinde. Genel anlamda evine bayramdan bayrama et girdiği düşünülen insanlar artık bankadan kredi çekip kurban kesiyor. Yani telaşa gerek yok.

• Like 5

Bu konuyu sorgulayacak bir duruma vakıf değilim, ama dün bir olaya şahit oldum, öğlen namazı çıkışında tesettürlü bir abla vâkıf girişine doğru yönelirken " et dağıtıyorlar mı?" diye birine seslendi, nahoş bir durum tabi ki, rahatsız oldum bu seslenişe, üstü başı gayet iyiydi "tüm derdimiz et mi yahu" diyecek oldum, diyemedim, kadınlar adamın iflahını keser, yerin dibine sokar, şahsen alınan olur mu bilmem ama, ben kadınların gazabından korkuyorum. İnsanlar etobur değildirler , bu panik neden? Maddi durumu kötü biri, evine yılda bir kez 2-3 kilo et girecek diye mutlu olmaz, olmamalı, hem o yarım kilo et olsa ne olur, olmasa ne olur!

Bayram öncesi de radyo reklamlarından rahatsız oldum bir de "Kurban belayı vs" def eder diyorlardı, eyvallah ama, yeni bişey eklemişler " kurban darbeyi def eder" ahh imdat, insan tiksiniyor. Bazı sahtekar kurumların derdi, gelecek olan 850 liralık kurban parasından başka bir şey değil.

İslamiyette sorun yok, sorun bazı kötü niyetli insanlarda.