Jump to content
Renan

Biberiye Yağının Az Bilinen Kullanımları...

Recommended Posts

Biberiye Yağının Az Bilinen Kullanımları

 

biberiye-6.jpg

 

Bu bitki binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bunun Mısırlılar zamanında çeşitli amaçlar dahilinde kullanıldığını gösteren kanıtlar vardır. Bu bitki her zaman iyileştirici özelliklerinin yanı sıra estetik özellikleri için de takdir edilmiştir. MS 500 yıllarında bunun Yunan ve Romalıların diyetinin bir parçası olduğu ve özellikle tıbbi özellikleri için kullanıldığı düşünülmekte. Günümüzde biberiye yağının üretimi (yani bitkinin yağa dönüştürülmesi) genelde İspanya, Fransa ve Fas’ta gerçekleşmekte, ancak bitkinin kendisi ılıman iklime sahip herhangi bir yerde sorunsuz bir şekilde yetiştirilebilir.

 

Biberiye yağı şifalıdır ve tıbbi amaçlı kullanılabilir. Bu yağ, bitki yağlarının damıtılması yoluyla çıkarılır. Bu oldukça yoğun ve konsantredir ve asla saf biçimde kullanılmaz, mutlaka diğer bileşenlerde seyreltilir.

 

biberiye-2.jpg

 

Biberiye Yağının En İyi Kullanımları

 

Biberiye yağının başlıca kullanımlarından biri onun yaşlanmayı önleyici bir madde olarak kullanımıdır. Onu yeşil nane ile karıştırın ve cildinize uygulayın. Bunun etkisini hemen görürsünüz ve bu satın alabileceğiniz herhangi bir kremden çok daha etkilidir. Bu aynı zamanda derinin iç tabakasını da rahatlatır ve cilt hücrelerinizin nemlenmesini sağlar. Böylece görünümünüzde dakikalar içerisinde bir iyileşme olur. Çoğu insan biberiye yağını kozmetik bir tedavi için kullanır, çünkü onun faydaları muazzamdır: içerdiği yüksek miktardaki antioksidanlar sayesinde size tazelik, esneklik, parlaklık sağlar ve hücrelerinizi korur.

 

Biberiye yağı aynı zamanda sakinleştirici ve iltihaplanma önleyici özelliklere de sahiptir. Bu yağ bu nedenle kasları fazla çalışan veya sakatlanan atletlere masaj yapılırken de kullanılır. Bu yağı dairesel hareketlerle uygulamanız ve bu şekilde gözenekler tarafından iyice absorbe edilmesini sağlamanız önerilir. Bu yağ artrit, romatoid ve hemoroidin neden olduğu iltihaplanmalar için de çok yararlıdır.

 

Biberiye yağı önemli bir antiseptik ve antibiyotik güce sahiptir. Bu, yüzeysel yaralar, dahili kesikler veya çiziklerin üzerinde kullanılabilir. Bu yağ, yaranın içerisine bakterilerin veya kirin girmesini önleyecektir. Bu inanılmaz bir iyileştiricidir ve hiçbir iz bırakmadan mükemmel bir iyileşme sağlar.

 

biberiye-3.jpg

 

Biberiye yağı ister yağlı saça, ister kuru saça sahip olun, saçlarınıza kalıcı iyileşme sağlayabilir.

 

Bunu kendi başına şampuan yerine veya az bir miktar şampuanınıza katarak kullanabilirsiniz.

 

Günümüzde kozmetikler, kremler, losyonlar gitgide daha çok biberiye yağından faydalanmaktadır.

 

Bu yağdan ayrıca oldukça güçlü bir diş macunu da hazırlayabilirsiniz. Bu, aşırımiktarda ağız bakterisinin neden olduğu ağız kokusunu yok etmenize yardımcı olur. Ağzınızda bir tazelik ve çok lezzetli bir aroma hissetmenizi sağlayacaktır.

 

Biberiye yağı, burun deliklerinde tıkanma, soğuk algınlığı, grip veya alerjiden muzdarip kişiler tarafından soluma yoluyla solunum sorunlarını tedavi etmek için kullanılır. Ayrıca burun tıkanıklığı gidermek için burnunuzun iki deliğine de birer damla uygulayabilirsiniz.

 

Bu bitkinin yağının sahip olduğu bir diğer fayda, onun stres ve depresyonla mücadele etmesi, anksiyeteyi azaltması ve böylece zihin açıklığı sağlaması ve arttırmasıdır. Bu ruh halinizi iyileştirir ve enerji seviyenizi arttırır.

 

Uyarıcı ve canlandırıcı etkileri sayesinde kan dolaşımında iyileşme görürsünüz ve ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendir. Bu hem solunum, hem de sindirim sistemleri için hastalıkları önleme açısından birebirdir. Bunu göbeğinize masaj yapmada kullanırsanız ishal ve kabızlık gibi durumları tedavi edebilirsiniz. Sırtınıza uygulamanız durumunda bu yağ vücudunuzdan sıvıların elimine edilmesine yardımcı olacaktır. Bu yağ diüretik özellikleri sayesinde sarılık tedavisinde de kullanılır.

 

biberiye-4.jpg

 

Bu yağ adet ağrıları olan kadınlara da çok iyi gelir. Sıcak bir bez parçasına birkaç damla uygulayabilir ve ilgili bölgede ısıyı arttırmak için bunu masaj yapmada kullanabilirsiniz. Bu yay şişmeleri tedavi etmede ve baş ağrılarını azaltmada oldukça etkilidir.

 

Biberiye yağını arzu etmeniz durumunda badem gibi diğer uçucu yağlarla karıştırabilirsiniz. Bu tür bir karışım kelliği veya saç dökülmesini veya seboreik dermatiti tedavi etmek için idealdir.

 

Kafa derinize ufak dairesel masajlar uygulayın ve yıkamadan önce yağın birkaç dakika beklemesine izin verin.

 

Biberiye Yağıyla İlişkili Kontrendikasyonlar

 

Bu yağın sinir sistemini uyarması nedeniyle hipertansiyon veya epilepsiden muzdarip kişilerce kullanılmaması gerekir. Ayrıca hamile kadınların da kullanmaması önerilir. Bunun konsantre ve uyarıcı bir yağ olması nedeniyle hassas cilde sahip kişilerin kullanmamasını öneririz. Yeterince seyreltilmemesi durumunda bu ciltte tahrişe, kaşıntıya, yanmaya veya inflamasyona neden olabilir. Bu yağı yemeyin ve bir uzmanın gözetimi dahilinde kullanın.

Link to post
Share on other sites

Ders çalisirken konsantrasyon sorunu yasayan çocuklar icin ve sinav korkusunu bastirmak icin oldukca faydali oldugunu tecrübe ettim. Bu amacla kullanmak isterseniz bir mendile birkac damla bu yagdan damlatin ve ihtiyac durumunda mendili koklamaniz gerekir.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...