Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Pilotaj Mezunları Ne İş Yapar?..

Recommended Posts

Pilotaj Mezunları Ne İş Yapar?

pilotaj-mezunlari-ne-is-yapar_646x340.jpg

Havacılık ile ilgili olan Pilotaj, üniversitelerin genellikle Havacılık ve uzay, sivil havacılık gibi fakültelerinde bulunan ve sivil havacılık alanında görev yapacak pilotları yetiştiren bölümdür.

Pilotaj bölümünden başarıyla mezun olan adaylar pilot ünvanını almaya hak kazanırlar. Bu pilotlar ulusal veya uluslararası alanda yolcu ve yük taşıyan uçaklarla birlikte değişik misyonlarda kullanılan uçakların sevk ve idaresini üstlenirler. Örneğin; keşif uçakları, çekim uçakları, ilaçlama uçakları, yangın söndürme uçakları, ambulans uçaklar vs.

Onun dışında Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde bulunan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde ayrıca özel havayolu şirketlerinde pilot olarak görev alırlar. Ayrıca havayolu şirketlerinin üst yönetim kademelerinde yönetici olarak istihdam edilirler. Son yıllarda sivil havacılık sektörünün Türkiye'de ve dünyada gösterdiği hızlı gelişme ile birlikte mezunların neredeyse hiç istihdam sorunu yoktur. Okullarını başarıyla bitiren adaylar genellikle iş bulmakta herhangi bir zorluk yaşamazlar. Ayrıca eğitimleri boyunca aldıkları teorik eğitimin yanında 250 saate varan teorik uçuş eğitimleri de çıktıklarında istihdam edilmeye hazır olmalarında büyük önem taşıyan faktörlerden biridir. Adaylar ticari pilot lisanslarına sahip oldukları için istihdam edildikleri havayolu şirketleri tarafından da kısa süreli belli ve özel misyonlu eğitime tabi tutulabiliyorlar. Ayrıca kullanacakları uçaklara yönelik özel eğitimler de alıyorlar.

Bölümü bitiren adaylar bölüm eğitimi verilen yüksek öğretim kurumlarında öğretim elemanı olarak görev almak için akademik kariyer yolunu da seçebilirler. Bu alanda önemli olan ise öğrencilerin eğitimleri boyunca derslerinde yüksek başarı göstererek iyi bir ortalama edinmiş olması, çok iyi seviyede bir yabancı dile sahip olması ve akademik eğitim kariyeri almak için yapılan sınavlarda başarı sağlamasıdır. Ayrıca bazı üniversiteler yaptıkları anlaşmalarla henüz eğitim gören öğrencilerine havayolu şirketleri tarafından burs, staj ve mezun olduktan sonra iş garantisi gibi imkanlar sunarak öğrencilerin istihdam sorunu yaşamayacağını kesin ifadelerle vurguluyorlar. Pilotaj görüldüğü gibi ticari pilotlar yetiştiren ve sivil havacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte herhangi bir istihdam kaygısı bulunmayan bir bölümdür. Mezunları pilot olarak havacılığın çeşitli alanlarında rahatlıkla görev alırlar.