Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

İbrani Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?..

Recommended Posts

İbrani Dili Ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yapar?

 

ibrani-dili-ve-edebiyati-mezunlari-ne-is-yapar_646x340.jpg

 

Türkiye'de ilk ve tek olarak Erciyes Üniversitesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde bulunan İbrani Dili ve Edebiyatı ilk mezunlarını 2014 yılında vermiştir. Toplam öğrenim süresi 4 yılın olan bölüm öğrencilerine İbraniceyi yazılı ve sözlü olarak yeterli bir şekilde kullanabilme becerisini öğretmeyi planlar.

 

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının Türkiye genelinde çok az olması kendilerine birtakım avantajlar sağlar. Bölüm mezunları genel olarak turizm, kültür, edebiyat, gibi alanlarda çalışabilir ve özel kuruluşlar başta olmak üzere devlet kurumlarında da görev alabilir.

 

Bu bölümden mezun olan kişiler ilk olarak İbranice yazılmış yazılı ve sözlü metinlerin çevirilmesinden sorumlu olur. Bu nedenle çeviri ofisleri ve merkezleri, bölüm mezunlarının en önemli çalışma alanlarıdır. İbranice ile ilgili yapılan çalışmaların, tezlerin, yayınların veya anlaşmaların çözümü ve tercümesi bu bölüm mezunları tarafından yapılır. Dolayısıyla bölüm mezunları tercüman olarak özel kurumlarda veya devlet kuruluşlarında çalışabilir.

 

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları yayınevlerinde tercümanlığın yanı sıra editör olarak da çalışabilir. İsrail Edebiyatı alanında yazılmış edebi metinlerin Türkçe'ye çevrilme ve redakte edilme safhasında bu bölümden mezun olan kişiler görevlendrilir. Bölüm mezunları editör, redaktör, yazı işleri müdürü veya genel yayın koordinatörü gibi ünvanlarla yayınevlerinde çalışabilir.

 

Bölüm mezunlarının bir diğer çalışma alanları ise konsolosluklar veya büyükelçiliklerde çalışmaktadır. İsrail ve Türkiye'de bulunan merkezlerde pasaport işlemlerinden veya tercüme bölümünden sorumlu olmak üzere devlet memuru statüsüyle bu bölümden mezun olan kişiler atanır. Bölüm mezunları bu nedenle İsrail'de çalışma imkanına da sahiptir. Bu kadroların dışında Milli İstihbarat Teşkilatı da İbranice bilen personel alımı yapmaktadır. Yeterli İbranice bilgisi olan ve mülakatlardan başarılı olan kişiler MİT personeli olarak görev yapabilir. Bu kadroyu düşünen kişilerin ikinci bir dili çok iyi seviyede bilmelerinde de fayda vardır.

 

İbrani Dili ve Edebiyatı bölümü mezunları yüksek lisans ve doktora eğitimlerini İsrail veya Türkiye'de tamamlayarak akademisyen olabilir. Özellikle Türkiye'de İbranice alanında uzman olan kişilerin sayısının az olması bu alanda açılacak kadrolarda mezunların şansını yükseltebilir. İsteyen kişiler İsrail üniversitelerinde de çalışabilir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...