Jump to content
Melâl

Kabızlığa Karşı Etkili Formül

Recommended Posts

Stres, hareketsiz yaşam ya da beslenme biçimi gibi farklı nedenlerden dolayı yaşadığınız kabızlık sorununa Beslenme Uzmanı Dilara Koçak çözüm getirdi.

 

Bağırsak hareketlerinde zorluk, dışkı geçişinin ağrılı olması ve tuvalete çıkışın uzun süre olmaması durumu olarak adlandırılan kabızlık, pek çok kişinin hayatını olumsuz etkileyebiliyor.

Kabızlığa dair bilinmesi gerekenleri Beslenme Uzmanı Dilara Koçak açıkladı:

[h=4]Kabızlığın nedenleri[/h] Kabızlık beslenme ile doğrudan ilişki içerisindedir. Yeterli sıvı tüketilmediğinde, posalı yiyeceklerden yenilmediğinde, yeterli egzersiz yapılmadığında veya uzun süreli uygulanan yağsız diyetler sonucunda kabızlık problemiyle karşılaşmak olasıdır. Bunların dışında, kalın bağırsaklarda fonksiyon bozukluklarına bağlı olarak ya da bir başka hastalığın semptomu olarak kabızlık gelişebilmesi de mümkündür. Vücut suyunun %10 gibi bir oranda azalması kabızlığa yol açmak için yeterlidir. Bu nedenle özellikle yeterli sıvı alımı çok büyük önem taşır.

[h=4]Kabızlık nasıl giderilir[/h] Genellikle posadan zengin besinler (meyve, sebze, tam tahıllı ürünler) tüketmek, bol sıvı almak ve bol egzersiz yapmak sorunu çözebilir. Bu nedenle lif miktarını artırın. Beyaz ekmek ve rafinera tahıllar yerine tam tahıl ürünleri ile baklagilleri kullanın. Yani pirinç yerine bulgur, tam buğday ekmeği gibi. Meyveleri soymadan tüketin. Elma, armut gibi meyveleri kabuklu tüketin, diyetteki lif miktarını artırın. Kabızlığınızın şiddetli olduğu dönemde elma, ayva ve muzdan uzak durun bunlar yerine, armut, karpuz, kavun tercih edin. Ancak kronik kabızlık yaşıyorsanız mutlaka doktora ve beslenmenizi düzenlemesi için bir diyetisyene başvurmalısınız.

 

 

[h=4]Kabızlığa iyi gelen marmelat tarifi[/h] Malzemeler

- 1 Kuru incir

- 2 kuru kayısı

- 2 kuru erik

Nasıl yapılır

- Hepsi ince ince doğranıp 1,5 çay bardağı suda haşlanır.

- Üzerine 1 tatlı kaşığı keten tohumu ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenip karıştırılır.

- Bu karışımı üçe bölüp her sabah 2 bardak su ile tüketebilirsiniz.

Kabızlık ilaçlarını içmeli mi

Kabızlık genellikle zararsızdır, ama başka ciddi problemlerin işaretçisi veya nedeni de olabilir. Bu nedenle çözüme hemen ulaşmak için laksatif içerikli ilaçlar, sinameki içerikli bitki çayları ve lavman doktora danışılmadan kullanılmamalıdır, çünkü bu ilaçların uzun süre kullanımı bağırsak tembelliğini oluşturacaktır.

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...