Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Kalp Hastaları Bu 11 Şeyi Sakın Yapmayın!..

Recommended Posts

Kalp hastaları bu 11 şeyi sakın yapmayın!

 

1182607_b0b1713807db4d3b00f22bee21ea8f09_640x640.jpg

 

1. Sigara içmek: Kalp hastalığı gelişimi için en önemli etkenlerden birini oluşturuyor. Örneğin stent takılan hastalarda sigara stent tıkanma riskini ikiye katlıyor. İçilen her sigara ile bypass ameliyatına bir adım daha yaklaşılıyor. Kalp hastası iseniz sadece sigara değil, puro, pipo ile nargile gibi tüm tütün ürünlerinden uzak durmanız gerektiğini unutmayın.

 

2. İşlenmiş hazır et ürünlerini tüketmek: Salam, sosis, jambon, sucuk gibi tuz ve katkı madde oranı yüksek gıdaların kalp hastalığı riskini artırdığı yapılan çalışmalarla net olarak gösterildi. Bu nedenle eti taze olarak tüketin, miktar olarak günlük 100 gramı geçmeyin. Sakatat ürünleri de içerdikleri yüksek kolesterol nedeniyle kalp hastalarının uzak kalması gereken ürünler arasında yer alıyor.

 

3. Tuz tüketimini artırmak: Özellikle kalp yetersizliği veya yüksek tansiyon sorununuz varsa, tuzdan uzak durmalısınız. Sofraya tuzluk koymayın ve günlük tuz tüketimini bir silme çay kaşığı ile sınırlandırın. Bu kısıtlama bütün tuzlar için geçerli olmalı. Çünkü himalaya, okyanus, kaya ve rafine edilmiş tuzların hepsi fazla tüketildiklerinde kalp ve damarları olumsuz yönde etkiliyor.

 

4. Bitkisel ilaçları kullanmak: Kalp hastaları alternatif tedavileri uygulamaya meyilli olabiliyor. Ancak unutmayın ki piyasaya ticari amaçlı sunulan içeriği belirsiz bitkisel ilaçlar mevcut ilaçlarla etkileşerek ölüme bile yol açabiliyor.

 

5. Halı sahaya gitmek: Halı sahada maç yapmak ülkemizde oldukça yaygın görülen bir alışkanlık. Ancak yeterli kondisyona sahip olmayan bir kişinin halı sahadaki ilk deparı nabız ve tansiyonda ani yükselme, kalp krizi ya da kalp yetersizliğiyle sonuçlanabiliyor. Bu nedenle halı sahada maç yapmak kalp hastaları önerilmiyor.

 

6. Soğuk havada yürümek: Yürüyüş tüm kalp hastalarında önerilen bir aktivite. Ancak soğuk havada uzun süre kalmak ve soğuk havayı solumak kalp kaynaklı göğüs ağrısı ve nefes darlığına sebep olabiliyor, kalp krizini tetikleyebiliyor. Bu yüzden soğuk havalarda mümkün olduğunca uzun yürüyüşlerden kaçının ya da soğuk havaya uygun kıyafetle çıkmaya özen gösterin.

 

7. Alkol tüketmek: Kalori değeri yüksek olan alkol kolesterol dengesini bozuyor, tansiyon değerlerinde artış yaparak kalp hastalarında genel durumu bozuyor. Özellikle kalp büyümesi veya kalp yetersizliği sorununuz varsa alkolden mutlaka uzak durmalısınız. Özel günlerde alkol almak istiyorsanız, bir kadeh kırmızı şaraptan fazla içmemeye özen gösterin.

 

8. Reçete edilen ilaçları aksatmak: Kalp hastalarının en dikkat etmeleri gereken konulardan biri, reçete edilen ilaçları düzenli olarak kullanmak. Ancak hastalar genellikle çok ilaç kullanmama taraftarı oluyor ve sıklıkla verilen ilaçları kendi mantıklarına göre kesiyor. Bunun sonucunda da özellikle stent takılan hastaların ilaçları aksatmaları kalp krizi ve ölümle sonuçlanabiliyor. Sıklıkla ihmal edilen kolesterol ilaçlarının da mutlaka hekimin önerdiği sürece kullanılması gerekiyor, aksi halde damar sertliği ilerleyecek ve yeni kalp krizlerine davetiye oluşturacaktır.

 

9. Stresli ortamlara dalmak: Stres kalp hızı ve tansiyonu artırıyor. Vücudu tetikte tutacak hormonları aktive ederek kalp hastalığı riskini yükseltiyor. Bunun sonucunda da kalp krizi ve ritim bozukluklarını rahatlıkla tetikleyebiliyor. Bu nedenle kavga, kargaşa, tartışma ve trafik gibi ek stres oluşturacak ortamlardan uzak durmaya dikkat edin.

 

10. Yalnız kalmak: Yapılan çalışmalar yalnız yaşayan kişilerde kalp hastalığının daha fazla geliştiğini ortaya koydu. Bunun en büyük nedeni ise yalnız yaşayan kişilerin genelde sağlıksız ve düzensiz beslenmeleri ve depresyona daha çok meyilli olmalarından kaynaklanıyor. Ayrıca yalnız yaşayan yaşlı kişilerin sağlık kuruluşlarına başvuru ve ulaşımının daha az olduğu gözlenmiş.

 

Grup halinde yapılan sosyal aktiviteler ise kişiyi hem ruhsal hem de bedenen destekliyor. Grup aktiviteleri ile gerçekleşen huzur sayesinde ritim ve tansiyon değerlerinde iyileşme görülürken, vücuttaki stres hormonlarında da azalma sağlanıyor. Özellikle kalp yetersizliği hastalarının; hem tedavinin takibi hem de gerektiği hallerde sağlık kuruluşuna ulaşımı sağlama adına aile ya da bakımı üstlenecek bir kişiyle yaşamaları gerekiyor.

 

11. Kızartma yemek: Birçoğumuzun hayır diyemediği kızartmalar aslında kalp ve damar sağlımızın baş düşmanlarından biri. Özellikle dış mekanlarda tüm gün aynı yağla yapılan kızartmalar vücuda zararlı trans yağ asitlerini yükleyerek damar sertliği oluşumunu hızlandırıyor. Kızartmayı çok seviyorsanız daha sağlıklı pişirme yöntemi olan ızgara ile de benzer damak tadını yakalayabilirsiniz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...