Jump to content
Sign in to follow this  
Guest blessed trinity

KPSS Türkçe Sorularını Bu başlıkta Tartışalım...

Recommended Posts

Guest blessed trinity

Türkçe sorularını tartışmak isteyenler burayaaaa :) İyi forumlar :)

Guest elisa__

blessed hocam bugünki denemede şöyle bir Tükçe sorusu vardı bence soru hatalı gibi ama bi sorayım sizede;

- Bir konunun farklı sanatçılarca ele alınması olağan bir durumdur.Bu yüzden birçok şair, "Leyla İle Mecnun" mesnevisi yazmıştır.Ama bu tür mesneviler içinde Fuzuli'ninki çok tutulmuştur. Çünkü bu yapıtta fuzuli , aşk konusunu içtenlikle ele almış; bunu yaparken üslup güzelliğini de zirveye taşımıştır.

bu parçada numaralanmış sözlerden hangisinin yazımı yanlıştır?

burda doğru cevabı Leyle İle Mecnun yazımını vermiş buda var evet ama Fuzuli'ninki yazılırken bu bitişik olacak değil mi?

Guest blessed trinity
blessed hocam bugünki denemede şöyle bir Tükçe sorusu vardı bence soru hatalı gibi ama bi sorayım sizede;

- Bir konunun farklı sanatçılarca ele alınması olağan bir durumdur.Bu yüzden birçok şair, "Leyla İle Mecnun" mesnevisi yazmıştır.Ama bu tür mesneviler içinde Fuzuli'ninki çok tutulmuştur. Çünkü bu yapıtta fuzuli , aşk konusunu içtenlikle ele almış; bunu yaparken üslup güzelliğini de zirveye taşımıştır.

bu parçada numaralanmış sözlerden hangisinin yazımı yanlıştır?

burda doğru cevabı Leyle İle Mecnun yazımını vermiş buda var evet ama Fuzuli'ninki yazılırken bu bitişik olacak değil mi?

hocam cevap dogru . İle küçük yazılmalıdır.Fuzli'ninki de dogru yazılmıştır. Burada yer alan 'ki' eki aitlik belirttiği için bitişik yazılır, 'ki' eki bağlaç olarak kullanıldığında ayrı yazılır sadece. örneğin farzet ki gelmedi..vb.

Guest elisa__

anlıyorum... ama işde Fuzuli'ninki kafayı karıştırdı

Guest blessed trinity

ince bi detay işte :blink: neyse artık bu soruları kaçırmayız değil mi :)

önemli olan da bu :)

Guest blessed trinity

hocam bence de çok ii oldu :):):) valla ben genel yetenek ve genel kültürde zorlanıorum :blink: liseden beri hiç bi şi kalmamış aklımda :cray: :cray:

eğitim bilimlerini de tartışalım hocam :)

evet bencede özellikle her yıl yeniden eklenen kavramlar var mesela sağdan soldan duyduklarımızı buradan paylaşabiliriz her biri için ayrı başlık açılıp hem konu hem soru halinde yapılabilr.ben önceden hep dualar için girerdim şimdi kpss için giiriyorum hatta hazırlanırken burada illk açtığım konuydu yardım edin dua istiyorum diye:confused:şimdi burada sayende blessed sadece kpss için giriyorum desem hiiiiç yalan olmaz

Guest blessed trinity
evet bencede özellikle her yıl yeniden eklenen kavramlar var mesela sağdan soldan duyduklarımızı buradan paylaşabiliriz her biri için ayrı başlık açılıp hem konu hem soru halinde yapılabilr.ben önceden hep dualar için girerdim şimdi kpss için giiriyorum hatta hazırlanırken burada illk açtığım konuydu yardım edin dua istiyorum diye:confused:şimdi burada sayende blessed sadece kpss için giriyorum desem hiiiiç yalan olmaz

ben de ilk başlarda geziniodum ölece forumlarda :) şimdi bu alanda sizin fikirlerinizi almak cok ii gelio bana:):) hocam Türkçe'de en cok gıcık oldugum konu yazım yanlışları... bazen cok tuhaf seler soruluo :blink: aslında yazımlarını yanlış bildiklerimizi burada paylaşalım :)

--------------------

Bazı kelimelerin dogru yazılısları şöyle:

zatürree

ortodoks

hıristiyan

karnabahar

entelektüel

kolektif

koleksiyon

antrenman

sürpriz

egzoz

kontör

evet güzel fiikir mesela birçok insan yalnız ne yanlış kelimelerini hatalı yazar hatta hatalı söyler yalnız başına mesela buradaki yalnız yalın olmktn gelir ynlış iş dediğimizde yanılmaktan gelir.aklıma gelmişken paylaşayım dedim .

tırabzan(merdiven korkuluğu)

birebir (çoğu kişi ayrı bilir)

bilfiil(birfiil denir yanlıştır.)

damper(danper denir)ekspertiz

dinozor(dinazor denir)

orijinal(orjinal denir.)

şasi

aşçı(ahçı denir)

tıraş(traş denir)