Jump to content
Sign in to follow this  
denmeh1

Depresyonunuzu Meditasyon Ve Yoga İle Birlikte Yenin.

Recommended Posts

Yapılan yeni bir araştırmaya göre meditasyon ve aerobik birlikte uygulandığında depresyonu azaltmaya yardımcı oluyor. Çalışmada katılımcıların iki aylık bir süre boyunca haftada iki kez meditasyon ve aerobik yapmaları sağlandı. Hem zihin hem de beden üzerinde odaklanan bu çalışma sonucunda katılımcılarının depresyonunun yüzde 40 oranında azaldığı gözlemlendi.

meditasyon-4.jpg

Meditasyon ve aerobik birlikte uygulandığında depresyonu azaltmaya yardımcı oluyor.Çalışmayı yürüten Dr Brandon Alderman, konuyla ilgili şunları ifade etti:

“Ulaştığımız sonuçlar bizi çok heyecanlandırdı, çünkü çalışmaya katılan ve gelişme kaydeden öğrenciler arasında hem klinik depresyonda olanlar hem de olmayanlar vardı. Ayrıca bu iki aktivite, depresyonla mücadele konusunda ilk defa birlikte inceleniyor.

8 hafta süren çalışmaya zihinsel sağlığı yerinde 30 kişiyle ağır depresyondan muzdarip 22 kişi katıldı. Antrenman programı 30 dakikalık yoğunlaştırılmış dikkat meditasyonu ile ardından gelen 30 dakikalık aerobik egzersizini içeriyordu. 8 haftanın sonunda katılımcıların tamamı daha az depresyon belirtisine sahip olduklarını belirttiler. Ayrıca hayatlarındaki olumsuzluklar üzerinde de daha az düşünüyorlardı.

Çalışmayı yürüten araştırmacılardan Profesör Tracey Shors, bu iki aktivitenin ayrı ayrı depresyona iyi geldiğinin bilim insanlarınca uzun süredir bilindiğini belirtip ekliyor: “Fakat bu araştırmanın ortaya koyduğu sonuçlar, ikisinin birlikte yapıldığında çok daha etkili olduğunu gösterdi.”

Araştırmacılar, buna ek olarak, daha önce evsiz olan ve şu an bir sığınakta yaşayan genç annelerle de aynı antrenman programını uyguladılar. Çalışmanın bu kısmında da yine katılımcıların motivasyonunun arttığına tanık olundu.

Dr Alderman, zihinsel ve bilişsel sağlığın gelişiminde etkili rol oynayan bu terapilerin yaşam boyu uygulanabileceğini ifade ediyor. Bu iki aktivitenin en iyi yanı ise herkes tarafından her yerde ve maliyetsiz bir şekilde uygulanabiliyor olması.

 

Alıntı.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...